NWR ogłasza wezwanie do zapisów na sprzedaż akcji Bogdanki

Bogdanka kopalnia AZ

fot: arc

Bogdanka pokazuje coraz lepsze wyniki

fot: arc

New World Resources, właściciel spółki węglowej OKD ogłosił dziś (5 bm) wezwanie do zapisów na sprzedaż wszystkich akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” za cenę wynoszącą 100,75 złotych za jedną akcję o łącznej wartości 3.427 mln złotych. Stanowi to ok. 857 mln Euro.

Planowane nabycie akcji „Bogdanki” jest zgodne ze strategią NWR mającą na celu utrzymanie wiodącej pozycji rynkowej Spółki w regionie Europy Środkowej poprzez aktywne poszukiwanie możliwości rozwoju w Polsce oraz na pozostałym obszarze Europy Środkowej. Planowane nabycie akcji „Bogdanki” stanowi również kolejny krok prowadzący do realizacji wizji NWR przedstawionej w związku z pierwszą ofertą publiczną, która zakłada pełnienie przez Spółkę roli podmiotu konsolidującego sektor w regionie Europy Środkowej. Konsolidacja NWR oraz „Bogdanki” stworzy regionalnego lidera, posiadającego rozwiniętą bazę rezerw, różnorodność produktową i geograficzną oraz silną tożsamość regionalną– czytamy w komunikacie nadesłanym portalowi nettg.pl .

Ponadto NWR ogłosił w dniu dzisiejszym zamiar zmiany miejsca rejestracji Spółki na Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W opinii NWR zmiana ta powinna zapewnić firmie kwalifikację do indeksu FTSE series index. Rejestracja Spółki w Wielkiej Brytanii nastąpi w pierwszej połowie 2011 roku.

- Połączenie NWR i Bogdanki stworzy lidera przemysłu wydobycia węgla w Europie Środkowej z Polską będącą w samym centrum przyszłego rozwoju. Dzięki rozwiniętej bazie rezerw, różnorodności produktowej i geograficznej, a także uzupełniającym się bazom klientów, połączona grupa posiadała będzie potencjał oraz zasoby stwarzające silną platformę do przyszłych konsolidacji w regionie. Planowana konsolidacja połączy dwa najlepsze na rynku zespoły zarządzających o uznanych osiągnięciach, realizujących istotne projekty rozwojowe oraz dzielących przekonanie o tworzeniu wartości poprzez wykorzystywanie możliwości istotnego rozwoju, których motorem jest wzrost produkcji samochodów i zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie.”

Podstawą proponowanego połączenia jest istniejące zaangażowanie NWR w Polsce. Zespół zarządzający i pracownicy Bogdanki stanowią integralny element rozwoju naszej działalności w Polsce. Naszym zamiarem jest aby zespół zarządzający Bogdanki kierował działalnością połączonej grupy w Polsce, włącznie z planowaną inwestycją NWR w Dębieńsku, a ponadto aby stał na czele przyszłych akwizycji i nowych projektów w Polsce. Dzięki silnej logice biznesowej, w wyniku połączenia powstanie regionalny lider; stanowi to bardzo atrakcyjną propozycję dla obydwu spółek, ich pracowników oraz akcjonariuszy - skomentował planowaną transakcję, Mike Salamon, pełniący funkcję prezesa NWR.

Plany Bogdanki na najbliższa przyszłość to podwojenie produkcji węgla kamiennego do ok. 11 mln ton rocznie do roku 2014, co wzmocni zakres obecnych planów rozwoju NWR. Dołączenie zespołu doświadczonych menedżerów Bogdanki, któremu NWR zamierza powierzyć prowadzenie działalności połączonej grupy w Polsce, a także pracowników operacyjnych, pozwoli na wsparcie realizacji istniejących projektów rozwojowych Spółki zlokalizowanych w południowej Polsce – „Dębieńsko” i „Morcinek”.

Powiększona grupa skorzysta ze wzmocnionej pozycji konkurencyjnej oraz niewielkich odległości od dużych odbiorców, a także znajdzie się w korzystnej pozycji do prowadzenia dalszej ekspansji w regionie Europy Środkowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.