NWR: Niższe kwartalne wydobycie węgla i ostry finisz roczny

New World Resources, właściciel kopalń OKD podał wyniki za okres dziewięciu miesięcy, zakończony 30 września 2010 r. Produkcja węgla i koksu wyniosła odpowiednio 8.090kt i 732kt. Całkowita sprzedaż zewnętrzna na poziomie 7.566kt węgla oraz 812kt koksu, co oznacza odpowiednio wzrost o 9 proc. i 63 proc., w związku z lepszymi warunkami na rynku. Skonsolidowane przychody z działalności kontynuowanej wyniosły 1.124 milionów euro, co oznacza wzrost o 45 proc.

W segmencie węgla kamiennego odnotowano wzrost przychodów o 32 proc., a w segmencie koksu - o 159 proc. Pieniężny koszt wydobycia na tonę był na poziomie 73 euro, czyli o 6 proc.

wyższym, przy stałej podstawie walutowej w porównaniu do 9 miesięcy 2009 r. i pozostawał bez zmian w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 r.

- W trzecim kwartale 2010 r. dokonaliśmy znaczącego postępu, zgodnego z przyjętą przez nas strategią zwiększania wydajności i zwrotu z naszych istniejących aktywów przy jednoczesnym poszukiwaniu możliwości rozszerzenia działalności oraz przewodzenia procesowi konsolidacji na rynku węgla i koksu w Europie Środkowej i Wschodniej – napisał w oświadczeniu Mike Salamon, prezes zarządu NWR dodając, że wpływ na produkcję węgla miały w tym okresie konkretne czynniki geologiczne, które wystąpiły w niektórych polach wybierania węgla.

- Ostatecznie spowodowało to niższy, niż oczekiwano kwartalny poziom wydobycia. W tym okresie obserwowaliśmy także czasowe ograniczenie produkcji surówki hutniczej w naszym regionie, co spowodowało, że niektórzy z naszych klientów przesunęli część swoich zamówień na dostawę koksu na czwarty kwartał. Pomimo tego, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celów produkcyjnych i sprzedażowych na cały rok na poziomie 11,5mt i 10,5mt, jeśli chodzi o węgiel oraz 1,0mt i 1,1mt, jeśli chodzi o koks. Nie spodziewamy się, by w czwartym kwartale znów wystąpiły niekorzystne czynniki i w związku tym prawdopodobnie unikniemy negatywnego wpływu na nasz całoroczny wynik. Nasza kondycja w październiku okazała się bardzo dobra, bo wyprodukowaliśmy 1.164kt węgla oraz 95kt koksu i spodziewamy się utrzymania tak wysokiego tempa aż do końca 2010 r.,

W komunikacie podano również, że firma aktywizuje swe działania w Polsce.
Obserwuje się postęp, jeśli chodzi o realizację projektu „Dębieńsko” w kontekście stworzenia zespołu i powołania doradców, zajmujących się studium wykonalności projektu oraz zakupu gruntu i infrastruktury. Zaproponowano też w pełni finansowaną gotówką ofertę wezwania na sprzedaż akcji „Bogdanki” o łącznej wartości PLN 3.427 miliona złotych.

Połączona grupa miała by wystarczającą pozycję i zasoby, by stać się potężną platformą wzrostu do regionalnej konsolidacji. W tym zakresie jest dużo innych możliwości, zarówno w Polsce, jak i innych krajach, takich jak np. Ukraina, który to rynek jest bacznie obserwowany przez NWR. Może to doprowadzić do przemian w przemyśle węglowym w naszym regionie w przyszłości – napisano w komunikacie.

Zarząd poinformował ponadto, że planowana jest zmiana miejsca rejestracji spółki na Wielką Brytanię, by zapewnić możliwość kwalifikacji do indeksu FTSE. Rejestracja ma zostać zakończona w pierwszej połowie 2011 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.