Nowy blok w Elektrowni Jaworzno przykładem gospodarki obiegu zamkniętego

1538667856 jaworzno blok910mw tauron

fot: Tauron PE

Największy projekt Grupy - realizowany w Jaworznie jest zaawansowany w ponad 80 proc

fot: Tauron PE

Uruchomiony w listopadzie ub. roku nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno działa w zgodzie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, w której wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane - poinformowała Grupa Tauron, do której należy elektrownia.

Według czwartkowej informacji Taurona, od pierwszego dnia eksploatacji nowego bloku, wytwarzane w jego instalacji spalania popioły lotne, żużle i gips są traktowane jako produkty uboczne i ponownie wykorzystywane - tym samym jednostka nie wytwarza odpadów paleniskowych.

- Zamknięta pętla procesów, w której powstające odpady traktowane są jako surowce w innych gałęziach gospodarki, to dla nas już teraźniejszość - zapewnił, cytowany w komunikacie, prezes spółki Nowe Jaworzno z Grupy Tauron Adam Kampa.

Jak podali przedstawiciele Taurona, uboczne produkty spalania powstające w instalacjach spółki są w całości wprowadzane na rynek jako surowiec do wykorzystania w wielu gałęziach przemysłu.

Wytwarzane w instalacjach bloku energetycznego gips, popioły lotne oraz żużle zostały zarejestrowane w Europejskiej Agencji Chemikaliów, dzięki czemu mogą być wprowadzane na unijny rynek i wykorzystywane w górnictwie, budownictwie i drogownictwie bez konieczności dodatkowego przetworzenia.

Np. gips syntetyczny jest pełnowartościowym produktem, który znajduje zastosowanie w budownictwie do produkcji m.in. płyt gipsowych, pustaków i bloczków gipsowych, czy w przemyśle cementowym.

Popioły lotne i żużle mogą być stosowane w górnictwie w technologiach przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych oraz do tworzenia mieszanin posadzkowych i izolujących. Natomiast w budownictwie i drogownictwie są używane są jako dodatki do produkcji betonu, cementu, zapraw, spoiw oraz ceramiki budowlanej.

Popioły i żużle stosuje się np. do wypełniania pustek poeksploatacyjnych, a także jako materiał do niwelacji i rekultywacji terenu oraz ulepszania i stabilizacji gruntów.

Wybudowany łącznym kosztem ponad 6 mld zł nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno został oddany do eksploatacji w połowie listopada zeszłego roku, po kilkakrotnym przesunięciu terminu zakończenia inwestycji. Wytwarzana tu energia docelowo zasili ok. 2,5 mln odbiorców z południa Polski.

Rocznie blok zużyje ponad 2 mln ton węgla, wytwarzając ok. 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa. Emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu będą niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 ma zmniejszyć się o ok. 31 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.