Nowe autobusy elektryczne w Gliwicach pojadą na linii A4

1566993250 autobusy tbulenda

fot: UM Gliwice/T.Bulenda

Zmiany czekają pasażerów w Gliwicach od poniedziałku, 2 września

fot: UM Gliwice/T.Bulenda

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach kupi przy unijnym wsparciu 10 nowych autobusów elektrycznych. W projekcie oszacowanym na 39,1 mln zł netto, przy dotacji 26,9 mln zł netto, zakupione będą nowe wozy i zbudowana infrastruktura ładowania.

O przyznaniu dofinansowania Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej w Gliwicach poinformował w poniedziałek gliwicki magistrat w swoim biuletynie.

To efekt rozstrzygnięcia przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) konkursu wniosków o dofinansowanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łącznie rozdzielono w nim ok. 460 mln zł.

Gliwicka spółka znalazła się wśród 13 wybranych w całej Polsce wnioskodawców, którzy otrzymają pieniądze na zakup pojazdów.

- Pieniądze umożliwią zakup trzech autobusów 18-metrowych i siedem 12-metrowych oraz budowę stacji do elektrycznego ładowania pojazdów. Dzięki unijnemu wsparciu przetarg zostanie ogłoszony w 2020 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe pojazdy wyjadą na gliwickie ulice w 2021 r. - napisano w gliwickim biuletynie.

Również w 2021 r. mają być gotowe stacje ładowania. Jako pierwsza powstać ma stacja transformatorowa na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. Powstanie też 10 stanowisk powolnego ładowania autobusów i jedno do ładowania szybkiego o mocy 200 kW. Nieco później przy ul. Nowy Świat oraz ul. Czapli staną dwie rozdzielnie zasilające ładowarki szybkiego ładowania. Obok będą miejsca do parkowania i ładowania autobusów.

Nowe autobusy elektryczne mają kursować po Gliwicach jako linia A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim (zastępująca zlikwidowany w ostatnich latach w tym mieście tramwaj) oraz na linii nr 676.

Gliwicki PKM jest jednym z czterech największych tego typu samorządowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - obok podobnych spółek z Katowic, Sosnowca oraz Tychów. Udziałowcami spółki są miasta: Gliwice, Zabrze i Knurów oraz gminy Gierałtowice i Zbrosławice.

Z województwa śląskiego, obok PKM z Gliwic, dotację w rozstrzygniętym właśnie konkursie POIiŚ ws. niskoemisyjnego transportu w miastach, otrzymało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. Spółka ta, która używa już trzech autobusów elektrycznych, kupi 14 kolejnych takich wozów i infrastrukturę do ich ładowania w projekcie za 36,5 mln zł, przy dotacji blisko 30 mln zł.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.