Nowatorska polityka energetyczna

1323947570 strzelec wkds 01 gal

fot: Jarosław Galusek

fot: Jarosław Galusek

Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki:

W projekcie "Polityki energetycznej Polski do roku 2030" starano się uwzględnić aktualne uwarunkowania dla całego systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju w perspektywie najbliższych 20 lat. Struktura dokumentu jest nowatorska. Jasno określone są cele i metody ich realizacji. Kładąc nacisk na krajowe zasoby energetyczne, dokument stara się odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić, aby zwiększyć stopień bezpieczeństwa energetycznego, oraz jaka będzie rola poszczególnych nośników energii. W Polsce ponad 95 procent energii elektrycznej i 80 procent energii cieplnej produkuje się z węgla, a oparcie energetyki na rodzimych zasobach wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ma to szczególne znaczenie wobec uzależnienia polskiej gospodarki od importu gazu (70 proc.) i ropy naftowej (95 proc).

Nie można jednak nie zauważyć wpływu takiego modelu na środowisko naturalne.

Zasadniczym czynnikiem determinującym funkcjonowanie górnictwa, będzie konieczność wypełnienia zobowiązań wynikających z pakietu energetyczno-klimatycznego. Polska otrzymała możliwość zastosowania okresu przejściowego w odniesieniu do zakupu przez energetykę uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Od 2013 roku obowiązuje nas nabywanie na aukcjach 30 procent uprawnień do emisji, w pełny system aukcyjny wejdziemy w 2020 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.