Nowa struktura właścicielska Huty Częstochowa. Węglokoks i wojsko łączą siły

18 maja 2026 roku w Hucie Częstochowa podpisane zostały dokumenty kończące proces budowy docelowej struktury właścicielskiej spółki. Po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK oraz zamknięciu transakcji Agencja Mienia Wojskowego i WĘGLOKOKS obejmują udziały w Hucie Częstochowa.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Huta Częstochowa wraca jako strategiczny zakład dla bezpieczeństwa Polski. Węglokoks i Agencja Mienia Wojskowego współwłaścicielami zakładu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

HUTA UMOWA KZ HUTA UMOWA KZ 42 HUTA UMOWA KZ 39

+40 Zobacz galerię

HUTA UMOWA KZ 41 HUTA UMOWA KZ 40

Galeria
(43 zdjęć)

18 maja 2026 roku w Hucie Częstochowa podpisane zostały dokumenty kończące proces budowy docelowej struktury właścicielskiej spółki. Po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK oraz zamknięciu transakcji Agencja Mienia Wojskowego i WĘGLOKOKS obejmują udziały w Hucie Częstochowa.

Zgodnie z przyjętym modelem WĘGLOKOKS posiadać będzie 50,1 proc. udziałów, a Agencja Mienia Wojskowego 49,9 proc. Podpisanie dokumentów kończy wieloetapowy proces, który rozpoczął się od wydzierżawienia majątku Huty Częstochowa 20 listopada 2025 roku przez WĘGLOKOKS, a następnie objął wykup majątku zakładu przez Skarb Państwa – Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przekazanie go Agencji Mienia Wojskowego.

Ponadto, podpisana została również umowa finansowania obrotowego o wartości 100 mln zł między Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Hutą Częstochowa. Środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność zakładu, w tym zakup surowców oraz materiałów wspierających rozwój produkcji stali.

Dotychczasowy model dzierżawy zostaje zastąpiony trwałą strukturą właścicielską, która wzmacnia stabilność funkcjonowania huty i tworzy podstawy do dalszego rozwoju zakładu.

Jak podkreśla Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych, nowa struktura właścicielska Huty Częstochowa to przede wszystkim "gwarancja zatrudnienia dla załogi"

- Logika prowadzenia stabilnego biznesu wymaga jasności: musimy dokładnie wiedzieć, kto zarządza zakładem, kto go finansuje, jakie są cele i jaka jest strategia. Ta transakcja daje taką pewność. Wejście do spółki Ministerstwa Obrony Narodowej jako partnera otwiera przed hutą rynki zbytu, które dla podmiotów z Europy są często zamknięte - podkreśla Grzegorz Wrona.

I dodaje: Za nami trudny czas – półtora roku zostało zmarnowane przez poprzedników, a kolejne półtora roku musieliśmy poświęcić na ponowne uruchomienie produkcji. Teraz czas na ciężką pracę, działanie i zdobywanie nowych rynków. Głęboko wierzę, że dzięki wejściu w obszar zamówień militarnych i zdobyciu niezbędnych certyfikacji, Huta Częstochowa będzie wyznaczać nowe trendy w Europie.

– To bardzo ważny moment dla Huty Częstochowa, ale również dla całej Grupy Kapitałowej Węglokoks. Proces, który rozpoczęliśmy od zabezpieczenia ciągłości działania zakładu i przywracania jego potencjału produkcyjnego, przechodzi dziś w kolejny, docelowy etap. Huta Częstochowa ma już stabilną strukturę właścicielską, co stwarza normalne warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstwa i pozwala myśleć o jego rozwoju w dłuższej perspektywie. Jest to również ważny kamień milowy w rozwoju segmentu hutniczego grupy Węglokoks – mówi Tomasz Ślęzak, prezes zarządu WĘGLOKOKS

Huta Częstochowa jest istotnym elementem strategii Grupy Kapitałowej Węglokoks do 2030 roku, zgodnie z którą segment stalowy ma stać się jej głównym filarem działalności. Strategia Węglokoksu zakłada rozwój segmentu stalowego oraz wzmacnianie portfela aktywów przemysłowych.

– Przed Hutą Częstochowa otwiera się etap rozwoju produkcji i wzmacniania jej pozycji w segmentach o wysokim znaczeniu przemysłowym. Zakład posiada kompetencje, które pozwalają myśleć o szerszym wykorzystaniu jego możliwości w obszarze wyrobów specjalistycznych, w tym blach pancernych i innych wyrobów dla przemysłu obronnego. Równolegle analizujemy możliwości związane z przygotowaniem huty do udziału w projektach dla energetyki jądrowej, które wymagają najwyższych standardów jakości, certyfikacji i powtarzalności produkcji. To kierunki, które dobrze wpisują się zarówno w strategię Grupy Węglokoks, jak i w potrzeby polskiego przemysłu – podkreśla Adrian Sienicki, prezes zarządu Huty Częstochowa.

Huta Częstochowa posiada koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wytwarzanie i obrót wyrobami oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym. To kluczowe z punktu widzenia realizacji zadań, jakie w związku zagospodarowaniem majątku spółki postawił przed Agencją Mienia Wojskowego minister obrony narodowej.

– Naszym zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie części produkcji związanej z obronnością. Będziemy mieli na nią wpływ poprzez odpowiednie przedstawicielstwo w organach spółki. Chcemy brać udział w innowacyjnych, nowoczesnych projektach, m.in. produkcji BWP Borsuk, KTO Rosmak czy fregat rakietowych w ramach programów Ratownik i Miecznik – mówi Marcin Horyń, prezes Agencji Mienia Wojskowego. – Największą szansę dla wzmocnienia bezpieczeństwa Polaków widzimy przy wykorzystaniu lokalnego potencjału, poprzez współpracę z takimi podmiotami jak Polska Grupa Zbrojeniowa. Stal z Huty Częstochowa pozwoli skrócenie łańcucha dostaw oraz na uniezależnienie od dostaw z importu – podkreśla.

Finalizacja procesu właścicielskiego otwiera nowy etap związany z dalszym rozwojem kompetencji produkcyjnych zakładu oraz wzmacnianiem jego pozycji jako jednego z kluczowych aktywów przemysłowych w rozwijanym segmencie stalowym Grupy Kapitałowej Węglokoks. Zakład ma pełnić ważną rolę w budowie zintegrowanego łańcucha wartości w filarze hutniczym Grupy – od produkcji półwyrobów stalowych, po ich dalsze wykorzystanie w zakładach należących do Grupy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.