Nowa historia kopalni Jas-Mos

1752405111 srkkopalniajasmos1

fot: SRK/M.Tomalik

Likwidacja zakładu trwała do 30 czerwca 2025 r.

fot: SRK/M.Tomalik

Spółka Restrukturyzacji Kopalń określa obszar po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III jako pogórnicze tereny z ogromnym potencjałem. Z końcem czerwca zakończono likwidację zakładu. Kopalnię zlokalizowaną na terenach Jastrzębia-Zdroju i Mszany SRK przejęła w dwóch etapach – pierwsza wydzielona część zakładu trafiła do spółki jesienią 2016 r. wraz z ok. 1,6 tys. pracowników oraz pozostała część w styczniu 2022 r. z ponad 2,1 tys. pracowników. Likwidacja zakładu trwała do 30 czerwca 2025 r. Nieruchomości wraz z pozostałą infrastrukturą 1 lipca trafiły w struktury oddziału SRK – Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. KWK Jas-Mos-Jastrzębie III była ostatnią kopalnią likwidowaną przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Jak podkreśla SRK, nieruchomości po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III mają wiele atutów. Znajdują się 5 km od centrum Jastrzębia-Zdroju. Mają dostęp do drogi publicznej. W sąsiedztwie znajdują się tereny przemysłowo-usługowe oraz osiedle mieszkaniowe budynków wielorodzinnych. W odległości około 2,5 km znajduje się wjazd na autostradę A1 łączącą Częstochowę z Gorzyczkami.
W sprzedaży są już dwie działki o łącznej powierzchni 39,75 ha wzdłuż ul. Górniczej – w rejonie zakładu głównego. Wkrótce na przetarg trafi kolejnych 40 ha. To tylko część oferty, jaką przygotowała SRK.

W tym roku do sprzedaży trafi w sumie 500 ha. Będą to m.in. tereny w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha).
– Spółka Restrukturyzacji Kopalń przyjęła dzisiaj dominującą pozycję, jeżeli chodzi o proces transformacji regionu. Jako donator terenów poprzemysłowych, pogórniczych staramy się je udostępnić zarówno przedsiębiorcom, jak i lokalnym samorządom. Bazując na naszym 25-letnim doświadczeniu, realizujemy konkretne działania w kierunku przemian. Skutecznie przejęliśmy rolę animatora dobrej transformacji – mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Kopalnie Jastrzębie i Moszczenica, których losy zostały silnie powiązane, były pierwszymi zakładami górniczymi, które otwarto w Jastrzębiu-Zdroju. Budowa pierwszej wystartowała w 1956 r., drugiej rok później. Uroczyste otwarcie kopalni Jastrzębie miało miejsce w 1962 r. W 1963 r. kopalnie Jastrzębie i Moszczenica połączono, choć oficjalne otwarcie kopalni Moszczenica odbyło się w Barbórkę 1965 r. Później kopalnie rozdzielono, by połączyć je ponownie w 1994 r. W 1999 r. rozpoczyna się proces likwidacji ruchu Moszczenica. Ostatnia tona węgla wyjechała 30 czerwca 2000 r. Z początkiem lutego 2001 r. zakład trafił do SRK. Pozostała część kopalni działała jako Jas-Mos w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po czym została przekazana do SRK w dwóch etapach.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy pierwszego fragmentu autostrady A1 koło Pyrzowic

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy ponadtrzykilometrowego fragmentu autostrady A1 na wysokości miejscowości Dobieszowice (Śląskie). To jedno z najbardziej uszkodzonych miejsc na 16-kilometrowym odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie.

W piątek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,37 zł za litr

W piątek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,55 zł, a oleju napędowego - 6,37 zł. Oznacza to, że względem czwartku cena maksymalna benzyny 95 jest wyższa, natomiast obniżyła się cena diesla i benzyny 98.

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.