Nieoczekiwana deklaracja Chin i USA ws. klimatu. „Jest więcej porozumienia niż rozbieżności”

1636025909 img 20211104 wa0008

fot: ARC/KSGiE

W głównym mieście Szkocji – Glasgow od niedzieli 31 października do 12 listopada odbywa się 26. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu

fot: ARC/KSGiE

Stany Zjednoczone i Chiny nieoczekiwanie wydały w środę wieczorem podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow wspólną deklarację w sprawie zmian klimatu, zapewniając, że między nimi „jest więcej porozumienia niż rozbieżności”.

Państwa te, będące dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych, zobowiązały się w niej do „wzmocnionych działań na rzecz klimatu, które podniosą ambicje" w "krytycznej dekadzie lat 20.”.

We wspólnym oświadczeniu przedstawiono plany współpracy w zakresie ograniczenia emisji metanu oraz uzgodniono potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz powstrzymania wylesiania. Chiny nie podpisały uzgodnionej w pierwszym tygodniu COP26 deklaracji ponad 100 państw, które zobowiązały się do ograniczenia emisji metanu do 2030 r. o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 r.

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry powiedział dziennikarzom na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, że choć kraje różnią się między sobą w wielu sprawach, to w kwestii zmian klimatu współpraca jest jedynym sposobem na wykonanie zadania. - Musimy to zrobić znacznie szybciej w tym decydującym dziesięcioleciu - nie dlatego, że Chiny czy USA mówią, że musimy, ale dlatego, że nauka mówi, że musimy. Teraz, dzięki temu ogłoszeniu, osiągnęliśmy nowy etap - oświadczył.

Przemawiając przez tłumacza, główny negocjator Chin Xie Zhenhua powiedział, że Chiny wzmocnią swoje cele redukcji emisji. Wyjaśnił on, że deklaracja zobowiązuje oba kraje do „konkretnych działań”, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego, czyli utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 st. C i „kontynuowanie wysiłków”, aby ograniczyć je do 1,5 st. C do końca wieku. - Zobowiązaliśmy się do przyjęcia wzmocnionych działań na rzecz klimatu, aby osiągnąć cel porozumienia paryskiego i wzmocnić jego realizację - mówił Xie Zhenhua.

Jak poinformowano, deklaracja została uzgodniona zaledwie kilka godzin przed jej ogłoszeniem w środę wieczorem.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.