Nieduże spadki na Wall Street

Sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Rynek poznał w czwartek (30 lipca) wstępne dane na temat PKB USA w drugim kwartale. W centrum uwagi pozostają raporty kwartalne amerykańskich spółek, które w czwartek przyniosły kilka rozczarowań, oraz polityka Fed.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,03 proc., do 17.745,98 pkt.

S&P 500 nie zmienił się i wyniósł 2.108,63 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,33 proc. i wyniósł 5.128,79 pkt.

Przed sesją w czwartek rynek poznał dane na temat Produktu Krajowego Brutto USA. Odczyt za drugi kwartał był nieco słabszy od oczekiwań, na plus zaskoczyła jednak wyraźna rewizja w górę odczytu za pierwszy kwartał.

PKB USA w drugim kwartale 2015 r. wzrósł o 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA w drugim kwartale 2015 r. o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Jednocześnie podano, że w pierwszym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,6 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. po korekcie. Poprzednie wyliczenie PKB za pierwszy kwartał mówiło o spadku o 0,2 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 267 tys. z 255 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Fed podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że poprawia się sytuacja na rynkach pracy i nieruchomości w USA, nie zasugerowali jednak, kiedy dokładnie zamierzają podnieść stopy procentowe.

Fed stwierdził w komunikacie, że podniesie stopy procentowe, jeśli na rynku pracy będzie widoczna "pewna" dalsza poprawa. Fed dodał, że jest przekonany, iż inflacja w USA powróci do poziomu 2-procentowego celu w średnim terminie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wsparcie dla branż energochłonnych

Polski przemysł ma mocne fundamenty, ale świat się zmienia, dlatego uruchamiamy wsparcie dla branż energochłonnych: dopłaty do cen energii i inwestycje w transformację energetyczną - poinformował w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Domański: Zmiana klasyfikacji Polski na rynek rozwinięty

Zmiana klasyfikacji Polski przez S&P DJI z rynku rozwijającego się na rynek rozwinięty to potwierdzenie rosnącej pozycji naszego kraju - ocenił w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Płace i zatrudnienie w lipcu 2026. GUS prezentuje nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2026 r. 9509,02 zł, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku i o 1,1% w porównaniu z czerwcem. Jednocześnie przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wyniosło około 6,4 mln etatów (6,379 mln), rosnąc o 0,1% miesiąc do miesiąca, ale spadając o 0,8% w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.