Nie tylko sztolnie ze złotym pociągiem, czyli ostatnia kopalnia w Piechowicach

fot: Tomasz Rzeczycki

Wyrobisko kamieniołomu w Piechowicach

fot: Tomasz Rzeczycki

Dawno już minęły czasy, kiedy to miasto Piechowice, położone u zbiegu Gór Izerskich, Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej przeżywało zainteresowanie prasy w związku z pogłoskami o rzekomych sztolniach w górze Sobiesz, gdzie ponoć miał być schowany mityczny złoty pociąg. Tamte wyrobiska górnicze okazały się fikcją. Co nie znaczy, że w XX w. na terenie Piechowic nie było górnictwa. Ostatnim zakładem górniczym w tym mieście był kamieniołom granitu w dzielnicy Michałowice.

Nieczynny od lat kamieniołom znajduje się w górnej części łagodnego grzbietu górskiego, na zachód od zabudowań dzielnicy Michałowice. Jak podają autorzy wydanej w 2018 r. monografii Piechowic, eksploatację złoża rozpoczęto w 1966 r. Prowadzona była jeszcze przynajmniej pod koniec XX w.

Z danych udostępnianych przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wynika, że ostatni projekt zagospodarowania złoża zatwierdzony został w lipcu 1994 r. przez Ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Natomiast ostatnim użytkownikiem złoża był Exbud SA Oddział Bolesławiec. Powierzchnia złoża wynosi 10,68 ha.

O dziejach tego kamieniołomu niewiele wiadomo. Teoretycznie dokumentację mogłoby posiadać Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze. Jak nas poinformował Ivo Łaborewicz - kierownik archiwum, nie posiada ono w swoich ewidencjach tego kamieniołomu. Do tego, po przemianach ustrojowych, gdy kamieniołom stał się własnością prywatnej firmy, nie miała ona obowiązku przekazywać dokumentacji do Archiwum Państwowego.

Kamieniołom znajduje się w lesie, blisko zielonego szlaku turystycznego, łączącego Szklarską Porębę z Piechowicami. Wyrobisko częściowo już zarosło. Niedawno doceniono jego walory.

- Nieczynny kamieniołom jest położony poza gruntami w zarządzie Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Punkt widokowy Złoty Widok, przyległy do kamieniołomu, znajduje się na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo. W 2020 r. Urząd Miasta w Piechowicach w ramach projektu unijnego Czesko-Polski Szlak Grzbietowy, realizowanego ze środków EWT, posadowił tam platformę widokową z balustradą. Udostępnienie gruntu dla przedsięwzięcia sformalizowane zostało stosowną umową między Nadleśnictwem i UM Piechowice. Do punktu widokowego wiedzie zielony szlak turystyczny, którego przebieg zmieniono po uzgodnieniach między PTTK, UM i Nadleśnictwem w celu popularyzacji tej atrakcji - informuje Jerzy Majdan, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Z punktu widokowego nad kamieniołomem rozciąga się widok w kierunku Gór Izerskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.