Nie powołali nowych członków rady nadzorczej górniczo-energetycznej spółki

1565071954 patnow 1 zepak

fot: ZE PAK

ZE PAK jest w Polsce drugim pod względem wielkości producentem elektryczności z węgla brunatnego (na zdj. elektrownia Pątnów I)

fot: ZE PAK

Przerwane w połowie października nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy ZE PAK zostało w piątek zamknięte. Akcjonariusze nie powołali nowych osób w skład rady nadzorczej spółki.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w połowie października odwołało ze składu rady nadzorczej ZE PAK Zygmunta Solorza i jego żonę Justynę Kulkę. Obrady zostały przerwane i odroczone do połowy listopada ze względu na brak kandydatów do zastąpienia Kulki i Solorza we władzach spółki.

W piątek w Warszawie obrady zostały wznowione. Żaden z akcjonariuszy nie zgłosił kandydatur do rady nadzorczej; nie złożono również innych wniosków. W związku z tym przewodniczący zamknął nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Obecnie w skład rady nadzorczej ZE PAK wchodzą Tomasz Szeląg (przewodniczący), Wiesław Walendziak, Sławomir Zakrzewski, Alojzy Nowak, Henryk Sobierajski i Beata Jakacka-Skitek.

Zmiany w radzie nadzorczej ZE PAK to kolejna odsłona konfliktu wewnątrz imperium biznesowego Zygmunta Solorza. W maju 2025 r. sąd w Lichtensteinie oddalił powództwo miliardera dotyczące zmian w statucie jego fundacji TiVi Foundation, na mocy których kontrolę nad biznesami Solorza przejmą jego dzieci. W ostatnich tygodniach miliarder i jego żona zostali odwołani z rad nadzorczych szeregu spółek kontrolowanych do tej pory przez Solorza.

Koncern energetyczny ZE PAK jest właścicielem m.in. elektrowni “Konin“ i “Pątnów“ oraz PAK Kopalni Węgla Brunatnego “Konin“. W 2020 r. spółka ogłosiła nową strategię, której celem jest odejście od węgla do zielonej energii. Od tego czasu ZE PAK inwestował m.in. w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz rozpoczął produkcję wodoru. Równolegle zapowiedział zamknięcie ostatniej odkrywki węgla brunatnego w pierwszej połowie 2026 r.

Główne obszary interesów Zygmunta Solorza to telekomunikacja, media, budownictwo i energetyka. Jego firmy skupione są w Grupie Polsat Plus, Solorz jest też większościowym akcjonariuszem ZE PAK.

W dorocznym rankingu najbogatszych Polaków tygodnika “Wprost“ Solorz-Żak od 1998 r. nieprzerwanie znajdował się w pierwszej dziesiątce. W latach 2020 i 2021 był na 1. miejscu z majątkiem wycenianym na ponad 10 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.