Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 162.09 USD (+0.07%)

Srebro

85.52 USD (+0.16%)

Ropa naftowa

98.10 USD (+1.26%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.85 USD (-0.51%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 162.09 USD (+0.07%)

Srebro

85.52 USD (+0.16%)

Ropa naftowa

98.10 USD (+1.26%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.85 USD (-0.51%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Nie możemy odpuścić górnictwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, w której prywatny inwestor kupuje kopalnię, a następnie ją zamyka. Dlatego twierdzę, że kluczowe gałęzie przemysłu powinny pozostać pod pewną kontrolą państwa w celach bezpieczeństwa - powiedział Grzegorz Długi

fot: Jarosław Galusek/ARC

Portal górniczy nettg.pl zwrócił się z prośbą o skomentowanie wyniku wyborów parlamentarnych do polityków, którzy przed wyborami brali udział w naszej debacie, oraz wypowiadali się na łamach Trybuny Górniczej na temat przyszłości polskiego górnictwa po wyborach.

- Na Śląsku odnieśliśmy duże zwycięstwo. Wynik naszego ugrupowania był lepszy niż wynik ogólnopolski, zdecydowanie dwucyfrowy i to jest pocieszające. Jakie będą ostateczne wyniki wyborów, i jak się to przełoży na podział mandatów, pokażą najbliższe godziny - stwierdza Grzegorz Długi, który kandydował do sejmu z Listy KWW Kukiz'15:

Jeśli uzyskam mandat zajmę się w sejmie konstruowaniem prawa. Skupię się na kwestiach górniczych, ponieważ górnictwo jest dla naszej gospodarki kluczową gałęzią przemysłu. Gdybyśmy je odpuścili, to tak jakbyśmy przestali dbać o własne interesy. Należy pamiętać, że sejm jest organem, który stanowi prawo.

Tymczasem w naszym systemie prawnym jest tak, że ten sejm zajmuje się również wykonywaniem prawa, bo de facto "decyduje" o rządzie. To jest pewien błąd, który też należy naprawić. Sejm powinien przede wszystkim zająć się na stanowieniu dobrego prawa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.