NFZ: 15 mln zł dla Śląska, 537 mln zł dla Mazowsza

Banknoty 100 01

fot: ARC

Blok ma kosztować dwa miliardy złotych

fot: ARC

Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył plan finansowy na przyszły rok. Do podziału między województwa trafiło dodatkowe 594 mln 278 tys. zł. Większość województw nie otrzymało z dodatkowych pieniędzy ani grosza, Śląsk otrzymał zaledwie 15 mln zł, natomiast Mazowsze prawie całą sumę, bo aż 537 mln 706 tys. zł - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez śląsko-dąbrowską Solidarność.

 

- W momencie, kiedy zobaczyłam to zarządzenie, kolokwialnie mówiąc, szlag mnie trafił. Okazuje się, że pacjent warszawski zasługuje na lepszą opiekę zdrowotną, na droższe leczenie, natomiast pacjent ze Śląska może, co najwyżej godnie zejść z tego świata - mówi Halina Cierpiał, szefowa Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność. - Jeszcze dwa miesiące temu pan prezes Paszkiewicz deklarował, że w momencie, kiedy zostanie uruchomiona rezerwa, w pierwszej kolejności zostaną uregulowane należności wynikające z migracji za rok 2009, czyli pieniądze za leczenie pacjentów spoza województwa, a dopiero pozostałe środki zostaną podzielone pomiędzy województwa. Przypomnę, że centrala NFZ do tej pory nie uregulowała należności w wysokości około 61mln zł z 2009 roku - dodaje.

 

Zdaniem przewodniczącej decyzja prezesa Funduszu jest oburzająca, bo o sposobie rozdysponowania środków finansowych zdecydowano w sposób arbitralny. Z naszych informacji wynika, że środki zostały podzielone poprzez wskazanie palcem przez pana prezesa i ministra finansów Jacka Rostowskiego - informuje Halina Cierpiał.

 

Trudno jest wytłumaczyć, z czego wynika gigantyczna dysproporcja pomiędzy Mazowszem i Śląskiem. - Jeżeli chodzi o liczbę placówek służby zdrowia, liczbę pacjentów i poziom leczenia specjalistycznego, te dwa województwa są porównywalne. Jednak dzisiaj okazało się, że Mazowsze ma w sumie o ok. 2 mld zł więcej niż województwo śląskie. Po raz kolejny powtarza się sytuacja, że wkładamy do wspólnego worka najwięcej, a otrzymujemy z niego najmniej - ocenia szefowa RSOZ.

 

- Taki sposób podziału środków doprowadzi do sytuacji realnego zagrożenia dla realizacji świadczeń opieki medycznej w naszym województwie, w tym świadczeń ratujących życie, co skutkować będzie negatywnymi reakcjami opinii społecznej i zdeterminowaniem pracowników do podjęcia radykalnych działań - ostrzega Cierpiał. Niewykluczone, że do akcji protestacyjnych w śląskiej służbie zdrowia dojdzie już na początku listopada.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.