NFOŚiGW: miliardy na niskoemisyjną i zasobooszczędną gospodarkę

fot: ARC/Andrzej Bęben

Wsparcie finansowe od NFOŚiGW będą mogły otrzymać samorządy, ich grupy, związki czy stowarzyszenia

fot: ARC/Andrzej Bęben

Od połowy sierpnia ruszą nabory wniosków na preferencyjne pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje związane z niskoemisyjną i zasobooszczędną gospodarką. Program priorytetowy "Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", został rozszerzony o dwie nowe części.

Od połowy sierpnia ruszą nabory wniosków na preferencyjne pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na inwestycje związane z niskoemisyjną i zasobooszczędną gospodarką - poinformował we wtorek NFOŚiGW. Całkowity budżet programu to 2,5 mld zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że program priorytetowy "Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", został rozszerzony o dwie nowe części.

Oprócz "E-Kumulatora - Ekologicznego Akumulatora dla Przemysłu" o wsparcie będą mogli się starać beneficjenci pierwszej osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz sektor ciepłowniczy. Ich budżety będą wynosiły odpowiednio: 1 mld zł, 500 mln zł oraz 1 mld zł. Nabór wniosków we wszystkich trzech częściach rozpocznie się 16 sierpnia. W przypadku E-Kumulatora oraz programu dla sektora ciepłowniczego potrwa on do 16 grudnia br. W przypadku pierwszej osi - do końca stycznia 2017 r.

E-Kumulator dedykowany jest przedsiębiorcom przemysłowym, którzy chcą lepiej gospodarować surowcami pierwotnymi oraz zmniejszać szkodliwe emisje do atmosfery. W ramach tego programu można starać się o wsparcie NFOŚiGW na inwestycje np. ograniczające emisję dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu czy pyłów.

W przypadku pierwszej osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 finansowane jest np. wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czy efektywności energetycznej w budynkach.

Z kolei trzeci program - jak tłumaczy Fundusz - ma wspomagać przedsiębiorców w budowie, modernizacji oraz efektywnym wykorzystaniu systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Chodzi o takie inwestycje, dzięki którym do produkcji ciepła bądź chłodu wykorzystuje się co najmniej: 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych, lub 50 proc. ciepła odpadowego, lub 75 proc. ciepła pochodzącego z kogeneracji, lub w 50 proc. wykorzystuje się połączenie energii z OZE oraz ciepła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.