HALDEX, Polska Grupa Górnicza, Holding KW oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały list intencyjny w sprawie efektywnego zagospodarowania łupka przywęglowego i wdrażania na jego bazie produktów. Celem projektu jest wykorzystanie potencjału surowca na potrzeby branży cementowo-betoniarskiej.
Dlaczego ten projekt jest ważny? Wyznaczenie efektywnych sposobów zagospodarowania łupka przywęglowego i wdrażania na jego bazie produktów to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi dziś sektor górniczy i okołogórniczy – szczególnie w kontekście Gospodarki Obiegu Zamkniętego i zmian w podejściu do odpadów górniczych.
W odpowiedzi na te założenia spółka HALDEX uruchomiła i realizuje wspólnie z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz projekt, którego celem jest wykorzystanie potencjału łupka przywęglowego jako surowca do wytwarzania produktów na potrzeby branży cementowo-betoniarskiej. Zakończony sukcesem pierwszy etap prac projektowych potwierdził przydatność materiału dla sektora.
Do realizacji projektu przystąpiły także Holding KW oraz Polska Grupa Górnicza, której strategiczne obszary działalności opierają się na działaniach w zakresie ochrony środowiska i innowacyjności w sektorze górniczym.
- Podjęcie współpracy jest odpowiedzią na wdrażanie w naszej spółce założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dotyczy to wykorzystania materiałów odpadowych w celach gospodarczych, w tym efektywnego ograniczenia negatywnego wpływu składowanych odpadów na środowisko naturalne - podkreśla Przemysław Danielewski, prezes zarządu HALDEX.
– Nadrzędnym celem spółek wchodzących w skład Holding KW sp. z o. o. jest wykorzystanie ich potencjału technologicznego i kadrowego w innych obszarach, aniżeli eksploatacja i produkcja paliw kopalnych. Jednym z kluczowych wyzwań staje się zatem zagospodarowanie i przemysłowe wykorzystanie zasobów, które w przeszłości były traktowane jako odpad produkcji wydobywczej. Pozwala to nie tylko na ograniczenie niekorzystnego wpływu przemysłu ciężkiego, w tym wydobywczego na środowisko naturalne, poprzez ograniczenie korzystania z zasobów, ale co równie istotne, przywracanie terenów zdegradowanych do celów gospodarczych i rewitalizacja terenów zdegradowanych w kierunku odtworzenia pierwotnych funkcji. Zakładane przez sygnatariuszy listu działania wychodzą naprzeciw tym założeniom - mówi Maciej Harat, prezes zarządu spółki Holding KW.
– Spółki Haldex, Holding KW i PGG S.A. to spółki Skarbu Państwa - to dobrze, że współpracują ze sobą – podkreśla Łukasz Deja - prezes Polskiej Grupy Górniczej i dodaje: Projekt pozwoli zmniejszyć wolumen łupków przywęglowych, które dotychczas składowano na kopalnianych hałdach. Wykorzystanie składowisk odpadów górniczych jako źródła cennego surowca pozwoli nam m.in. odzyskać tereny, które posłużą nowym celom społeczno-biznesowym - mówi Łukasz Deja - prezes PGG.
Przedsięwzięcie wpisuje się także w działania związane z ograniczeniem eksploatacji złóż surowców naturalnych i przyczynia się do racjonalnego ich wykorzystania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.