- Do górnictwa przekonał mnie ojciec, Mariusz Ornat, który do listopada ub.r. pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Eko-Plus – mówi w wywiadzie dla Górniczej Marceli Ornat. Dziś zarządza jedną z trzech prywatnych kopalni węgla kamiennego w Polsce.
- Fatalną atmosferą wokół węgla specjalnie się nie przejmujemy. Robimy swoje i mierzymy siły na zamiary. Szczerze mówiąc, to trochę obawiam się wzrostu kosztów pracy. Istnieje zatem realne zagrożenie, że rentowność spółki może ulec znacznemu pogorszeniu. Pracowników wynagradzamy przyzwoicie, ale płace są ściśle powiązane z efektywnością pracy i osiąganymi wynikami – wyjaśnia.
Jak podkreśla, ceny surowca osiągały z początkiem obecnej dekady wysoki poziom i była dobra sprzedaż.
- Nie przejedliśmy tych środków, a przeciwnie, sporo inwestowaliśmy w sprzęt, ograniczając w ten sposób koszty wydobycia i w ogóle koszty naszej działalności. Zostały też przeprowadzone remonty maszyn, infrastruktury transportowej, a więc kolejek podwieszanych i torowych, przenośników. Wymieliliśmy torowiska, zakupiliśmy nowe lokomotywy. Dysponujemy więc dobrym zapleczem maszynowym i doświadczoną załogą. Czegóż trzeba więcej w tej działalności? – dodaje.
Fedrowanie w prywatnej bytomskiej kopalni do łatwych nie należy, tak jak warunki geologiczno-górnicze w niej panujące. Złoże jest mocno nachylone, poprzecinane starymi wyrobiskami.
- Na szczęście nie musimy wykonywać robót w kamieniu, bo większość złoża udostępniona jest w węglu. Poza tym sam obszar górniczy jest stosunkowo niewielki. Głębokość prowadzonych robót mieści się w granicach od 400 do 650 m pod powierzchnią terenu. Jesteśmy obecni w pokładach 507, 509, 510. Surowiec tam zalegający charakteryzuje niska zawartość siarki i niska spiekalność – mówi dalej w rozmowie z dziennikarzem Górniczej Marceli Ornat.
Spółka zainwestowała także w farmę fotowoltaiczna o mocy 2 MWp. Wyprodukowanej energii nie wykorzystuje jednak do bieżącej działalności, tylko odsprzedaje do sieci.
W ub.r. kopalnia Eko Plus wydobyła ok. 200 tys. ton dobrego jakościowo węgla energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.