Od początku obecnego stulecia emisja CO2 cyklicznie rośnie i maleje, ale w długim terminie utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie , pomiędzy 300 a 340 mln ton rocznie - mówi PAWEŁ MZYK, zastępca dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
W KOBiZE działa zespół Inwentaryzacji emisji, który zajmuje się obliczaniem i raportowaniem emisji na potrzeby konwencji międzynarodowych oraz na potrzeby krajowe.
Zespół Inwentaryzacji i Raportowania Emisji (ZIiRE) KOBiZE wykonuje zadania publiczne określone w artykułach:11 ust.1, 11b ust.1-2 i art. 12 ust.1-2 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Zadania te polegają głównie na opracowywaniu inwentaryzacji i prognoz emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Ustawodawca wprowadził takie zadania i powierzył je KOBiZE ze względu na zobowiązania międzynarodowe i unijne Polski w zakresie raportowania krajowych emisji. Zobowiązania te wynikają z podpisanych przez Polskę konwencji: konwencji klimatycznej (UNFCCC) i konwencji w sprawie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na dalekie odległości (CLRTAP), a także z legislacji UE.
Polska raportuje emisje w określonym formacie i terminach do UE i do obu konwencji. Raporty te przygotowuje właśnie w KOBiZE zespół ZIiRE. Przed przekazaniem raporty zatwierdzane są przez ministra klimatu. Aktualnie ZIiRE finalizuje prace nad inwentaryzacją emisji dla roku 2020. Aby wykonać te zadania, ZIiRE na bieżąco zbiera informacje dotyczące źródeł emisji, aktualizuje wskaźniki emisji, aby odzwierciadlały postęp technologiczny, wykonuje obliczenia oraz przygotowuje szeroki opis do wykonanych obliczeń.
Jak często jest przeprowadzana inwentaryzacja emisji?
Raporty inwentaryzacyjne wykonywane są co roku, zaś prognozy emisji co dwa lata. Dostępne są one publicznie na stronach internetowych prowadzonych przez KOBiZE, Europejską Agencję Środowiska (EEA) i odpowiednie organy konwencji (takie jak strony CEIP i sekretariatu UNFCCC). Na tych stronach wszystkie zainteresowane osoby i podmioty mogą znaleźć i pobrać raporty złożone przez Polskę, zawierające informacje o emisjach od 1988 roku w przypadku gazów cieplarnianych i od 1990 roku w przypadku zanieczyszczeń.
Należy podkreślić, że oficjalna inwentaryzacja emisji wykonywana przez KOBiZE jest również szeroko wykorzystywana w polskiej polityce klimatycznej i polityce ochrony powietrza. Stanowi ona podstawę oceny tempa dotychczasowej redukcji emisji i zaplanowania działań w kierunku dalszej redukcji. Umożliwia również ocenę skuteczności działań prowadzonych w poszczególnych sektorach gospodarki, a także zaplanowanie kolejnych polityk i działań sektorowych.
Jak w ostatnich latach kształtuje się emisja CO2?
Mamy dane emisji CO2 w Polsce w latach 1988-2020. Emisja ta nie uwzględnia jednaksalda emisji i pochłaniania z kategorii 4, czyli tzw. sektora LULUCF (land use, land use change and for estry- użytkowanie gruntów, zmiana użytkowania gruntów i leśnictwo). W 2020 roku Polska wyemitowała 303,5 mln ton CO2. Należy zwrócić uwagę, że emisja dwutlenku węgla w Polsce zmalała w stosunku do roku bazowego (1988) o 36 proc., przy czym największe roczne spadki miały miejsce w latach 1988-1990. Od początku obecnego stulecia emisja tego gazu cyklicznie rośnie i maleje, ale w długim terminie utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie, pomiędzy 300 a 340 mln ton rocznie. Należy podkreślić, że Polska „utrzymuje w ryzach” emisję mimo znacznego wzrostu gospodarczego, a więc nastąpił tzw. decoupling – oderwanie trendu emisji od wzrostu PKB, czy spadek emisji na jednostkę PKB.
Mówiąc o emisji, mamy na myśli CO2. Ale okazuje się, że to nie jedyny gaz cieplarniany, który wpływa na jakość naszego powietrza.
Według najnowszej inwentaryzacji emisji za lata 1988-2020, emisja CO2 stanowi 80,7 proc.emisji wszystkich gazów cieplarnianych. CO2 jest zatem głównym gazem cieplarnianym, ale nie jedynym. Pozostałe gazy cieplarniane to: metan (CH4) z udziałem 11,8 proc. , podtlenek azotu (N2O) z udziałem 6,1 proc. i gazy fluorowane (f-gazy) z udziałem 1,4 proc. Do grupy f-gazów należą perflorowęglowodory (PFCs), wodorofluorowęglowodory (HFCs), sześciofluorek siarki (SF6) oraz trifluorek azotu (NF3). Największy udział w emisji f-gazów mają HFCs (98 proc.), zaś ostatniego wymienionego gazu (NF3) Polska w o gólenie emituje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Fajnie, że zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych tzn, że skutecznie z nimi walczymy