Górnicy stracą na Polskim Ładzie? Związkowcy piszą do ministra

fot: Maciej Dorosiński

Wynegocjowany przez związki zawodowe i delegację rządową dokument ma regulować proces wygaszania kopalń oraz transformacje pogórniczych terenów

fot: Maciej Dorosiński

W ocenie przedstawicieli Związku Zawodowego Górników w Polsce nowe przepisy podatkowe wprowadzone w ramach programu „Polski Ład” spowodują obniżenie wynagrodzeń pracowników górnictwa. W tej sprawie napisali do ministra finansów Tadeusz Kościńskiego.

Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce w czwartek (13 stycznia) wystosowała w tej sprawie pismo skierowane do ministra finansów. Związkowcy piszą w nim, że wprowadzone od 1 stycznia nowe przepisy podatkowe negatywnie wpłyną na wynagrodzenia pracowników górnictwa.

„Związek Zawodowy Górników w Polsce zwraca uwagę, że systemy wynagradzania stosowane w górnictwie są bardzo skomplikowane i charakteryzują się dużą liczbą elementów nieperiodycznych, takich jak nagrody roczne, nagrody jubileuszowe, Barbórki, premie i in. Z powyższych względów, wprowadzona przez ustawodawcę tzw. „ulga dla klasy średniej”, której celem jest ochrona przed nadmiernym obciążeniem podatkowym pracowników, w przypadku pracowników górnictwa węgla kamiennego nie spełni swojej roli. Pracownik, który będzie korzystał comiesięcznie z ulgi może utracić ją w całości, w związku z wypłatą Barbórki, nagrody rocznej, nagrody jubileuszowej czy premii, jeśli jego roczne wynagrodzenie przekroczy wskazany w ustawie próg, nawet o niewielką kwot” - można przeczytać w liście.

Jak wskazują taka sytuacja może dotyczyć nie tylko górników pracujących w przodkach i ścianach, ale też pracowników dozoru pod ziemią, ratowników górniczych oraz pracowników przeróbki mechanicznej węgla.

„Trudno uznać za zgodne z zasadami współżycia społecznego obniżanie wynagrodzeń górnikom, którzy świadczą prace w warunkach szczególnie uciążliwych szkodliwych i niebezpiecznych, nierzadko z narażeniem własnego życia i zdrowia. Nadto zastosowany mechanizm przyznania ulgi, jest niesprawiedliwy i krzywdzący pracowników, którzy przekraczając, nawet o minimalną kwotę, ustawowy próg, utracą całą ulgę. Wobec powyższego wnioskujemy o dokonanie takich zmian przepisów podatkowych, które zagwarantują, że wynagrodzenia pracowników górnictwa nie ulegną obniżeniu, a nadto, że przekroczenie przez pracownika progu dochodowego nie spowoduje utraty prawa do „ulgi dla klasy średniej”” - napisano w liście.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.