Z surowców korzystamy, od kiedy zeszliśmy z drzewa. Bez nich i bez górnictwa, które je nam dostarcza, nadal siedzielibyśmy w jaskiniach i szałasach. Rocznie każdy z nas zużywa prawie 8 ton kruszywa różnego rodzaju, które dostarcza nam górnictwo.
Bez surowców nie byłoby nie tylko prądu w gniazdkach, ale dróg, samochodów, sprzętu AGD, telefonów, komputerów i wszystkiego tego, co mamy dzięki postępowi. Nasza gospodarka jest na nich oparta. Największe spółki w kraju są związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców.
Lista jest bardzo dług
Już 2,5 mln lat temu człowiek po raz pierwszy użył kamienia, polując na zwierzęta czy chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo. Z czasem wykorzystanie minerałów rosło. Raport ONZ z 2016 r. pokazał, że tylko między rokiem 1970 a 2010 zużycie pierwotnych zasobów potroiło się i wciąż rośnie. Według prognoz, w 2050 r. świat będzie ich potrzebował 180 mld t rocznie. Surowce są podstawą dla rozwoju m.in. rolnictwa, budownictwa, transportu oraz energetyki. Jednym słowem, dostępność do surowców determinuje rozwój państwa, a tym samym zaspokojenie potrzeb bytowych ludności.
Każdy z nas każdego dnia zużywa to, co wydobywają górnicy. Je posiłki na talerzu z ceramiki, do wykonania której są potrzebne kaolinity. Szklanka i szklany blat stołu to piaski kwarcowe, lodówka – metale. To wszystko surowce. Podobnie jest w medycynie (np. leki), czy w rolnictwie (nawozy, środki ochrony roślin). Do produkcji komputera używa się ponad 30 różnych surowców. Do produkcji auta potrzeba ich jeszcze więcej. Żelazo, aluminium i cynk są konieczne do wyprodukowania karoserii, platyna oraz pallad do katalizatora, a miedź do przewodów elektrycznych. Żeby zbudować wiatrak, który ma nam dać czystą energię, też potrzebujemy surowców. Przykład to słynne magnesy wiatrowe wykorzystujące neodym, dość rzadki i kosztowny pierwiastek. Nawet w karmie dla psów 40 proc. składu stanowią surowce mineralne.
Użyteczne kopaliny
Według encyklopedii PWN górnictwo to „dział techniki obejmujący całokształt procesów związanych z wydobywaniem z ziemi kopalin użytecznych, ich przeróbką w celu racjonalnego wykorzystania i dostosowania do potrzeb użytkowników, również dział gospodarki”. Dzielimy je m.in. na węglowe, rudne i solne. Wydobywamy boksyty, rudy żelaza, cyny, cynku, magnezu, manganu, miedzi, niklu, ołowiu, srebra, tytan, uran, diamenty, platynę, sól, węgiel, złoto, ropę naftową, gaz ziemny, ale też glinę, piasek, żwir, granit, bazalt i wapień.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nam chodzi w Brukseli żeby Polska była naszym rynkiem zbytu i kredytobiorcom w Deutsche Banku a nie krajem samowystarczalnym