Trzcionka, PZZ Kadra: Plan powstanie w czasie prac zespołu, póki co go nie ma

fot: Maciej Dorosiński

- Jest już połowa kwietnia, a proces utworzenia "nowej" Kompanii toczy się z dużym opóźnieniem - podkreśla Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra

fot: Maciej Dorosiński

- Nie został nam przedstawiony żaden plan dla Polskiej Grupy Górniczej. Wicepremier Sasin nic nam nie zaproponował. Powiedział, że nie ma żadnego planu. Ten dokument powstanie w czasie prac zespołu, który mam nadzieję dzisiaj zostanie powołany - tak rozmowy, które we wtorek, 28 lipca, toczą się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, skomentował Dariusz Trzcionka, lider Porozumienia Związków Zawodowych Kadra. 

Wyjaśnił, że w skład zespołu mają wejść strona społeczna, pracodawcy i przedstawiciele rządu.

- Chcielibyśmy, aby uczestniczyli w nim reprezentanci Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Ministerstwa Środowiska. Chcemy rozmawiać z taką reprezentacją rządową, aby w końcu doszło do postępu w pracach nad Polityką Energetyczną Polski i aby padła jasna deklaracja, jakie jest zapotrzebowanie na węgiel - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl szef PZZ Kadra. 

Przewodniczący dodał, że w pracach zespołu konieczny jest udział samorządowców. 

- Oni muszą wiedzieć, co będzie czekać ich miasta, jeśli zapadną konkretne decyzję. To oni będą się też z tym mierzyć, więc ich głos będzie bardzo ważny - ocenił Trzcionka. Dodał, że dziś obecność samorządowców nie było uzasadniona, bo przecież nie ma żadnego planu dla PGG. 

Związkowiec zapewnił, że strona społeczna jest zawsze gotowa do rozmów i przypomniał, że wciąż aktualne jest zaproszenie, które organizacje związkowe wystosowały do premiera Mateusza Morawieckiego. 

- Chcemy rozmawiać z szefem rządu o przyszłości całego województwa śląskiego. Nie tylko górnictwa, energetyki, hutnictwa czy przemysłu motoryzacyjnego, ale też wszystkich elementów, które im towarzyszą - wyjaśnił. 

Dodał, że zespół, który dziś prawdopodobnie zostanie powołany, zajmie się całym górnictwem węgla kamiennego, a jednym z elementów, nad którym będzie pracować będzie przyszłość PGG.

-  Z racji tego, że nie ma planu, nie ma likwidacji kopalń, ani górnictwa w Polsce do 2036 r. - podsumował Dariusz Trzcionka. 

PZZ Kadra jest w Polskiej Grupie Górniczej jedną z reprezentatywnych organizacji związkowych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.