Ponad 9 tys. górników pracowało w trudnych warunkach klimatycznych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przepisy ustawy emerytalnej przewidują możliwość skorzystania z emerytury wcześniejszej przez pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach. Praca górnicza jest pracą wykonywaną w szczególnych warunkach, zatem uprawnia także do skorzystania z wcześniejszej emerytury tych pracowników, którzy nie uzyskali prawa do emerytury górniczej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wyższy Urząd Górniczy podał kolejne informacje związane ze stanem bezpieczeństwa w górnictwie. Wynika z nich, że w latach 2015-2019, w kopalniach węgla kamiennego nie odnotowano zdarzeń związanych z wyrzutami gazów i skał. Wzrosło za to zagrożenie klimatyczne i liczba pożarów endogenicznych.

 W dokumencie poświęconym ocenie stanu bezpieczeństwa pracy ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górnicza w 2019 r. wyliczono, że w latach 2015-2019, w podziemnych zakładach górniczych zaistniało 69 zdarzeń związanych z występowaniem zagrożenia pożarowego, w tym 56 w kopalniach węgla kamiennego, 11 w kopalniach rud miedzi, oraz po jednym w kopalni rud cynku i ołowiu i w kopalni soli. W wyniku tych zdarzeń nikt nie doznał obrażeń.

W 2019 r. w podziemnych zakładach górniczych zaistniało łącznie 18 pożarów, z czego 16 w kopalniach węgla kamiennego, w tym 5 pożarów egzogenicznych i 11 na skutek samozapalenia się węgla, a także dwa w kopalni rud miedzi.

Ze stref zagrożenia, w latach 2015-2019, wyprowadzono łącznie 2 167 górników, w tym 33 z użyciem aparatów ucieczkowych. W samym tylko 2019 r. wyprowadzono z rejonów zagrożonych 535 górników, w tym 7 z użyciem aparatów ucieczkowych.

Z kolei  latach 2015-2019 na skutek samozapalenia się węgla, czyli pożaru endogenicznego, w kopalniach węgla kamiennego zaistniało 39 pożarów − 23 w wyrobiskach eksploatacyjnych, 15 pożarów w wyrobiskach korytarzowych i jeden pożar na placach składowych urobku na powierzchni.

W kopalniach rud miedzi, w latach 2015-2019, najwięcej pożarów zostało wywołanych poprzez przyczyny mechaniczne, pożary maszyn samojezdnych oraz wyposażenia technicznego.

WUG podał również informacje dotyczące zagrożenia klimatycznego.

Polskie górnictwo schodzi z wydobyciem do coraz niżej położonych pokładów. Zagrożenie to więc dynamicznie rośnie. W 2019 r. w kopalniach węgla kamiennego w 527 wyrobiskach wystąpiły warunki uprawniające do skrócenia czasu pracy. Szacunkowa liczba pracowników zatrudnionych w tych wyrobiskach w ciągu doby wynosiła około 9 300.

Warto dodać, że w kopalniach rud miedzi, w tym w wyrobiskach wykonanych w soli kamiennej, w ub. r. przekroczenie temperatury stwierdzono w 152 wyrobiskach i w rejonach, w których zatrudniano około 7 300 pracowników.

Dążenie do poprawy warunków klimatycznych w najbardziej zagrożonych kopalniach wiąże się przede wszystkim ze stosowaniem urządzeń chłodniczych. W 2019 r. w trzech kopalniach węgla kamiennego stosowano centralną klimatyzację, a w sześciu klimatyzację grupową. Na koniec 2019 r. w kopalniach węgla kamiennego czynnych było około 384 urządzeń chłodniczych klimatyzacji indywidualnej i klimatyzacji grupowej lub centralnej.

W dokumencie o stanie bezpieczeństwa zwrócono również uwagę na fakt, że w latach 2015-2019 w kopalniach węgla kamiennego nie odnotowano zdarzeń związanych z wyrzutami gazów i skał. Ostatnie zdarzenie związane z tym zagrożeniem miało miejsce w 2012 r. w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Budryk.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

KGHM redukuje zasolenie wód odprowadzanych do Odry

Koncern KGHM Polska Miedź ograniczył ilość soli odprowadzanej w wodach kopalnianych do Odry i kontynuuje prace w tym zakresie. Prace nad budową instalacji odsalających są utrudnione przez zmiany poziomu mineralizacji wód - poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Artur Newecki.

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Ta kopalnia zwiększy dostawy węgla dla ORLENU

LW Bogdanka podpisała aneks do umowy na sprzedaż węgla ze spółką ORLEN Termika. Kontrakt ten obowiązuje od 2018 roku i dotyczy dostaw paliwa głównie do Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie