17 proc. Polaków stale spiera się o pieniądze

fot: ARC

Poziom przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw po raz pierwszy, i to znacznie, przebił poziom 5,5 tys. zł

fot: ARC

17 proc. Polaków stale spiera się o pieniądze - wynika z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor. Na kwestie finansowe bardziej wyczulone są kobiety niż mężczyźni, a do sporów na tym tle najczęściej dochodzi między życiowymi partnerami.

Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że 30 proc. respondentów wskazało, że kwestie finansowe nigdy nie były powodem sporów i konfliktów z innymi członkami gospodarstwa domowego, 22 proc. powiedziało, że bardzo rzadko, 24 proc. - rzadko, 14 proc. - często, a 3 proc. odpowiedziało, że bardzo często.

Na pytanie, z kim najczęściej zdarza się Pani, Panu kłócić o kwestie finansowe, 37 proc. powiedziało, że z mężem/partnerem, 36 proc. - z żoną/partnerką, 14 proc. odpowiedziało, że z rodzicami, 8 proc. z dziećmi, 5 proc. - z rodzeństwem.

"Płeć piękna jest nieco bardziej wyczulona na punkcie domowych finansów niż mężczyźni. Blisko co piąta kobieta przyznaje, że często różnice w podejściu do wydawania pieniędzy mogą przerodzić się w spór, a nawet kłótnię. O ile mężczyźni są bardziej opanowani - ponad 14 proc. często traci głowę, gdy chodzi o wspólne wydatki - to ze swoją drugą połówką toczą spory z równie wielką determinacją co kobiety" - czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor.

Z badania wynika, że kobiety częściej używają swego instynktu macierzyńskiego i bardziej kontrolują to, na co chcą je "naciągnąć" dzieci.

"O ile kobiety częściej okazują emocje w związku, to w badaniu uwidacznia się, że mężczyźni są bardziej skłonni sprzeciwić się rodzicom, aż 17 proc. z nich zdarza się podnieść na nich głos w dyskusji" - napisano. Badanie pokazało, że młodzi najczęściej toczą finansowe boje z rodzicami.

"W dorosłym życiu to nadal kobiety wykazują więcej emocjonalnego zaangażowania w finansowe aspekty związku. Ponad 80 proc. z nich chętnie dyskutuje o finansach ze swoim partnerem, podczas gdy panowie są nieco bardziej opanowani i dla mniej niż 70 proc. Jest to pretekst do kłótni. Rolę odwracają się w kolejnym etapie życia i mężczyźni po 45. roku życia zyskują nowy finansowy wigor. Aż 85 proc. z nich lubi zaznaczyć swoją dominację i potrafi wybuchnąć ze względu na różnicę w poglądach na domowy budżet" - czytamy.

Badanie pokazało, że dla kobiet w wieku +45 "jest to czas szczególnych relacji z potomstwem, które dorasta i niedługo na zawsze opuści rodzinny dom". "Aż 20 proc. pań właśnie wtedy sprzecza się z dziećmi o finanse. Mają one wtedy zazwyczaj około 20 lat a historia zatacza koło, w końcu obecni rodzice też kiedyś byli młodzi i sami nie unikali konfrontacji" - napisano.

Jak dodano, osoby, które skrupulatnie kontrolują wydatki i stawiają im wyraźne granice, przyznają, że nieprzyjemne sceny zdarzają się u nich częściej (dla jednej czwartej to standard).

"Jednak brak planowania domowego budżetu nie zwalnia z konieczności odkładania +na czarną godzinę+. Wśród tych, którzy w ogóle nie oszczędzają, odsetek uczestniczących w utarczkach na finansowym tle jest stosunkowo wysoki. Aż 27,6 proc. przyznaje, że często lub wręcz bardzo często kłóci się z najbliższymi o pieniądze" - czytamy. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.