Górnictwo: zamknięto wyrobisko w ruchu Zofiówka, w poniedziałek wizja lokalna

fot: Maciej Dorosiński

Wzmożone wydzielanie metanu odnotowano w pokładzie 409 w ruchu Zofiówka

fot: Maciej Dorosiński

W ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w sobotę, 16 listopada, odnotowano wzmożone wydzielanie się metanu w pokładzie 409/4. Zostało ono zarejestrowane przez czujniki gazometrii automatycznej - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w niedzielnym, 17 listopada, raporcie.  

Do zdarzenia doszło o 4:17. Nikt nie został poszkodowany. Z rejonu, w którym odnotowano wzrost poziomu metanu, wycofano 10 górników. 

Jak poinformował portal netTG.pl dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego, wyrobisko zostało zamknięte.

W poniedziałek, 18 listopada, ma się odbyć w nim wizja lokalna, którą przeprowadzą specjaliści z Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku. 

Od sześciu lat kopalnia Zofiówka - obok Boryni i Jas-Mos - jest  ruchem kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.Była budowana w latach 1962 - 1969.

Występują w niej zagrożenia metanowe IV  kategorii, wodne I i II stopień w części pokładów, tąpaniowe I i II stopień w części pokładów, pyłowe – klasa A i B, zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz zagrożenie wyrzutami metanu i skał w części pokładów.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co z głową „Żyrafy” z Tauron Parku Śląskiego? Zdemontowano ją już ponad trzy lata temu

Rzeźba „Żyrafa” z Tauron Parku Śląskiego straciła swoją głowę ponad trzy lata temu i do dziś jej nie odzyskała. Rzeźba nadal jest w remoncie i ciągle nie wiadomo kiedy głowa wróci na swoje miejsce, bo problemem jest… szyja. - Firma, która wykonuje tą inwestycję kwestionuje nawet własną ekspertyzę, która mówi o konieczności wymiany szyi – mówi w rozmowie z netTG.pl prezes Tauron Parku Śląskiego Paweł Bilangowski.

JSW przegrała walkę o zwrot składki solidarnościowej. Chodzi o 1,6 mld zł

Minister energii wydał decyzję o odmowie zwrotu nadpłaty z tytułu składki solidarnościowej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Stwierdził, że wniosek jest niezasadny – podała JSW w komunikacie w piątek, 14 sierpnia 2026 r. Zarząd spółki zamierza skorzystać z przysługującego prawa do wniesienia środków ochrony prawnej.

Miłosz Motyka: Na stacjach nie zabraknie paliwa w związku ze wznowieniem pakietu CPN

Minister energii Miłosz Motyka zapewnił w piątek, że w związku ze wznowieniem części pakietu Ceny Paliwa Niżej, na polskich stacjach nie zabraknie paliwa. Dodał, że ze względu na dynamiczną sytuację na Bliskim Wschodzie nie da się obecnie określić, czy program zostanie wydłużony.

Rewolucja w polskim ciepłownictwie. Ponad 200 miliardów złotych i pożegnanie z węglem

Nowa Strategia Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. po raz pierwszy wyznacza kompleksowy kierunek rozwoju ciepłownictwa systemowego, tworząc ramy dla jego modernizacji, zwiększenia efektywności i wzmocnienia konkurencyjności. Do realizacji tych celów służą 32 konkretne działania wspierające transformację sektora.