Transport sanitarny w polskim górnictwie to nie lada problem. Zdarza się, że górnicy ulegają wypadkom przy pracy z dala od szybów zjazdowych. Rannego trzeba wówczas transportować przy użyciu noszy, tymczasem o jego życiu i zdrowiu często decyduje czas, w którym dotrze na powierzchnię.
W jaki sposób można technologicznie wesprzeć polskie ratownictwo górnicze? Może właśnie poprzez wprowadzenie do kopalń węgla kamiennego kontenerów medycznych zintegrowanych z kolejką podwieszaną. Pomysł takiego urządzenia narodził się w spółce JSW Innowacje i doskonale wpisuje się w program Inteligentna Kopalnia, który jest realizowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową wespół z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskim Funduszem Rozwoju.
- Ratownicy górniczy uczestniczą często w bardzo skomplikowanych akcjach. W obliczu zagrożenia zdrowia i życia liczy się czas i oczywiście odpowiednie działanie. Naturalnie operacji chirurgicznej w podziemiach kopalni nikt nie przeprowadzi, ale zdarzają się urazy, jak np. złamania, kiedy pracownikowi grozi amputacja kończyny lub podejrzenie zawału serca. W takich sytuacjach będzie można podjąć skuteczne działania i jednocześnie bezpiecznie transportować poszkodowanego. Z doświadczenia ratowników wiemy również, jakiego rodzaju urządzenia medyczne będą w kontenerze medycznym niezbędne – podkreśla Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje.
Dla funkcjonalności kontener będzie musiał zostać wyposażony we własne źródło zasilania energią elektryczną oraz odpowiednią aparaturę medyczną. Na razie eksperci od ratownictwa górniczego określili ok. 50 komponentów niezbędnych do udzielania skutecznej pomocy w podziemnych wyrobiskach. Samo urządzenie oraz sprzęt w nim zgromadzony będą musiały oczywiście uzyskać wymagane przepisami atesty, albowiem przeznaczone są do niesienia pomocy w rejonach silnie metanowych.
Kontener medyczny będzie też zabezpieczał komfortowy sposób transportu rannego. Będzie to miało pozytywny wpływ na jego psychikę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.