Samorząd Rudy Śląskiej przygotowuje program OZE dla kolejnych 195 domów

fot: Maciej Dorosiński

Z kolektorów korzysta w Polsce już ponad 110 tys. użytkowników

fot: Maciej Dorosiński

Samorząd Rudy Śląskiej przygotowuje program przejścia na odnawialne źródła energii dla kolejnych 195 domów jednorodzinnych w tym mieście. Z instalacji - m.in. fotowoltaicznych oraz pomp ciepła - korzysta już 51 gospodarstw domowych, a kolejne 172 czekają na instalację.

Realizację pierwszego projektu, dającego mieszkańcom ponad 50 domów jednorodzinnych możliwość przejścia na odnawialne źródła energii, miasto rozpoczęło przed dwoma laty. Zainteresowanie znacznie przekroczyło dostępny budżet. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców samorząd przygotował drugi, obejmujący 172 domy, etap przedsięwzięcia, aplikując o kolejne unijne środki na ten cel.

- Czekamy na weryfikację naszego wniosku przez Urząd Marszałkowski. Po otrzymaniu pozytywnej oceny miasto ogłosi przetarg na dostawę i montaż instalacji OZE w budynkach mieszkańców oraz będzie zawierało umowy z mieszkańcami określające prawa i obowiązki stron umowy - zapowiada wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Liczba osób chcących zmienić sposób zasilania domów na ekologiczny jest jednak znacznie większa, dlatego Ruda Śląska rozpoczęła starania o nową dotację unijną. W ostatnim czasie wybrano firmę, która opracuje program funkcjonalno-użytkowy i analizę finansową trzeciego etapu projektu. Dotyczy on 195 domów, których właściciele w ubiegłym roku złożyli wnioski o dofinansowanie.

Podobnie jak w poprzednich etapach, największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, na instalację której wyraziło chęć 150 osób. Na montaż pompy ciepła zdecydowało się 20 osób, a na solary 25 osób. Po wstępnej weryfikacji wniosków miasto wyłoniło firmę, która przeprowadzi oględziny nieruchomości, przygotuje ich ranking oraz dokumenty do wniosku o dofinansowanie.

- Przedstawiciele firmy skontaktują się z każdym ze 195 wnioskodawców w celu analizy możliwości przeprowadzenia inwestycji na danej posesji. Będą określać m.in. moc i miejsce montażu instalacji - poinformował wiceprezydent Mejer.

Mieszkańcy uczestniczący w projekcie zapłacą jedynie 15 proc. wartości całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym albo na gruncie. Pozostałe koszty będą pokryte z unijnego dofinansowania. Prace zrealizuje firma wyłoniona w przetargu przez Urząd Miasta.

Eksperci wyliczyli, że zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi w 51 domach jednorodzinnych (w ramach pierwszego etapu projektu) pozwoliło na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 47 t rocznie, a emisji przyczyniającego się do powstawania smogu pyłu PM10 - o 40 kg rocznie.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizację miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014-2030. W poprzednich latach miasto pozyskało ponad 900 tys. zł unijnej dotacji na instalacje fotowoltaiczne dla trzech obiektów sportowych: hali i dwóch basenów oraz budynków użyteczności publicznej: Urzędu Miasta, Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To uratuje tysiące miejsc pracy? JSW dostała zielone światło na gigantyczne złoże Dębieńsko

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.