PKP Cargo w całości przejęło przewozy węgla do elektrociepłowni na południu Polski

fot: Maciej Dorosiński

Według szacunkowych danych finansowych w okresie od stycznia do września br. Grupa PKP Cargo osiągnęła 3,839 mld zł przychodów operacyjnych, co oznacza wzrost o 11 proc. w stosunku do tego samego okresu 2017 r.

fot: Maciej Dorosiński

W okresie styczeń-luty 2019 r. Grupa PKP Cargo przewiozła 16,8 mln t towarów, co oznacza spadek w odniesieniu do ubiegłego roku o 3,6 proc. i jednocześnie jest wynikiem wyższym o 10,5 proc. w porównaniu z 2017 r. - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki. 

W lutym br. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., w Grupie PKP Cargo o 108 tys. t wzrosły przewozy węgla kamiennego (+2,9 proc. – z 3,7 do 3,8 mln t), które wynikały m.in. z przejęcia w całości przewozów do elektrociepłowni na południu kraju. Grupa w pierwszych dwóch miesiącach br. przewiozła 7,9 mln t węgla kamiennego, co oznacza wzrost r/r o 2,5 proc.

W lutym 2019 r. Grupa PKP Cargo przewiozła o 26 tys. t ropy i jej przetworów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. (+11,7 proc.). W pierwszych dwóch miesiącach tego roku przewozy w tym sektorze wzrosły o 12,4 proc. w porównaniu z ub.r.

Praca przewozowa osiągnięta przez Grupę w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. wyniosła 4,2 mld tkm i była niższa o 7,1 proc. niż w roku 2018 oraz o 6,6 proc. wyższa od osiągniętej w 2017 r.

– Kilka dni temu ogłaszaliśmy nasze wyniki za 2018 rok, które pokazały, iż umocniliśmy się na pozycji lidera polskiego rynku. Luty udowodnił, że ta tendencja została utrzymana – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Generalnie początek 2019 r. nie jest najlepszy dla branży kolejowej. W lutym br. transportem szynowym przewieziono ogółem 18,8 mln ton towarów (spadek o 2,8 proc. r/r). Był to najniższy miesięczny wolumen przewozów od lutego 2017 r. Jednocześnie kolejowy rynek kurczył się trzeci miesiąc z rzędu (licząc rok do roku), choć tempo spadku w lutym było niższe niż w poprzednich miesiącach. Główną przyczyną był silny spadek przewozów konkurentów Grupy PKP Cargo (-3,4 proc. r/r), którzy przewieźli w poprzednim miesiącu 10,5 mln t ładunków. Przewozy Grupy były w tym okresie równe 8,3 mln t, tj. także zmniejszyły się r/r, choć jednocześnie charakteryzowała je niższa dynamika spadku niż u konkurencji (-2,0 proc. r/r). Tym samym udział spółki w rynku wzrósł do niemal 44 proc.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Za zakupy zapłacisz więcej

W lipcu br. ceny żywności i innych produktów codziennego użytku w sklepach wzrosły średnio o 1,9 proc. rok do roku - wynika z badania UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Eksperci zwracają uwagę, że dynamika cen spada, ale jest duże prawdopodobieństwo zmiany tego trendu.

Naprawa szkód górniczych w korycie Imielanki. PGG czyści i udrażnia ciek w Chełmie Śląskim

Na terenie Gminy Chełm Śląski trwają roboty naprawcze w korycie cieku Imielanka, prowadzone przez Polską Grupę Górniczą w ramach usuwania szkód górniczych. Inwestycja, realizowana we współpracy z Wodami Polskimi, ma poprawić drożność cieku i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

Utrata płynności, restrukturyzacja, pożyczka ratunkowa. Jak firmy wychodzą z kryzysu finansowego i co decyduje o tym, czy im się uda?

Firma może być rentowna i jednocześnie stanąć na skraju utraty płynności finansowej. Może mieć portfel kontraktów wartych setki milionów i nie mieć czym zapłacić faktur w tym miesiącu. Może wykazywać zysk w raporcie rocznym i nie mieć środków na obsługę bieżącego zadłużenia. To jeden z najczęstszych mechanizmów kryzysów finansowych w dużych spółkach przemysłowych. W 2026 roku doświadczyły go firmy dobrze znane czytelnikom tego portalu. Zastanawianie się jak do tego doszło to temat na osobną rozmowę. Ważniejsze jest jednak jakie narzędzia finansowe pozwalają firmie z takiego kryzysu wyjść i co decyduje o tym, czy próba się powiedzie?

Apelują w sprawie reformy PIP. „Osłabia pozycję polskich przedsiębiorstw”

Rada Przedsiębiorczości domaga się zmiany przepisów, które przyznały większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).