Rok 2019 jest niezwykle ważny dla Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 r. jako pomnik 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 90 lat jest miejscem dialogu z przeszłością, prezentując jednocześnie ważne dokonania współczesnej kultury.
Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, podczas konferencji prasowej 22 stycznia przedstawiła plan obchodów jubileuszu instytucji, a także stulecia powstań śląskich. Chwaliła się także osiągnięciami placówki.
- Pod względem rozpoznawalności placówek muzealnych jesteśmy na ósmym miejscu w kraju, przed Muzeum Łazienkami Królewskimi. W ubiegłym roku odwiedziło nas o 31 tys. więcej zwiedzających niż w 2017 r. – poinformowała dyr Knast.
Obchody 90-lecia rozpoczną się koncertem w NOSPR już 31 stycznia, któremu będzie towarzyszyć scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej, inspirowana projektami scenograficznymi ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej. W lutym Opera Śląska w Bytomiu wystawi „Cyganerię” Giacomo Pucciniego w scenografii ze zbiorów Muzeum Śląskiego, wykonaną w 1980 r. przez Wiesława Lange.
We wrześniu Teatr Śląski wystawi „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Inspirację do scenografii będą stanowić także dzieła Wiesława Lange. Z kolei jesienią Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza na spektakl „Nie tylko Tango Milonga. Piosenki 1929 roku”. To właśnie w tym roku, kiedy powołano do życia Muzeum Śląskie, ten utwór został wykonany po raz pierwszy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.