Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Firma z Katowic przygotuje wystawę poświęconą pacyfikacji kopalni
18 stycznia 2021
Rehabilitacja po COVID-19 w Uzdrowisku Świeradów
13 stycznia 2021
Górnicy oddają krew i osocze
28 grudnia 2020
Nowa inwestycja w PGG działa pełną parą
28 grudnia 2020
W Betlejem za dni Heroda
24 grudnia 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
20 grudnia 2018 Portal gospodarka i ludzie : : autor: WIG

Czechy: polscy ratownicy dołączają do akcji w kopalni ČSM

Ratownicy z CSRG udzielą pomocy czeskim kolegom po wybuchu metanu w Karwinie (zdj. ilustr.)
fot: Kajetan Berezowski

Polscy ratownicy górniczy jadą do Czech, aby natychmiast włączyć się do akcji poszukiwawczej w kopalni ČSM Północ w Stonawie, tuż przy granicy z Polską - potwierdziły przed północą w czwartek, 20 grudnia, służby prasowe kancelarii premiera RP.

Grupa ratowników z polskiej Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu wysłana została do Czech na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego jako wsparcie dla czeskich ratowników, poszukujących zaginionych górników, z których większość stanowią polscy pracownicy z zewnętrznej firmy Alpex.

Joanna Kopcińska, rzecznik rządu uściśliła, że granicę przekroczyły dwa polskie zastępy ratownictwa górniczego z pełnym wyposażeniem oraz pojazd specjalistycznego górniczego pogotowia gazowego z aparaturą.

Na miejscu w Stonawie-Karwinie pracuje w tej chwili ok. 40 czeskich ratowników górniczych. Bezpośrodnio do poszukiwań kierowane są kilkuosobowe zastępy, które zmieniają się maksymalnie co dwie godziny. Temperatura w wyrobiskach po wybuchu metanu wynosi powyżej 30 stopni Celsjusza. Są zniszczenia, wyrobisko zawaliło się, a atmosferę wypełniają toksyczne gazy spalinowe. Akcja toczy się na głębokości 800 m pod ziemią.

Z informacji potwierdzonych przez media w Republice Czeskiej o północy z czwartku na piątek, 20-21 grudnia, w wybuchu metanu o godz. 17.16 w należącej do firmy OKD kopalni ČSM Północ w Stonawie koło Karwiny zginęło co najmniej pięciu górników. Dziesięciu jest rannych (7 osób opatrzyli lekarze na miejscu w kopalni, 3 poszkodowanych hospitalizowano). Ośmiu górników jest poszukiwanych pod ziemią.

- W większości są to nasi polscy koledzy z zewnętrznej firmy Alpex - potwierdził Ivo Čelechovský, rzecznik prasowy OKD.

Pomocy rodzinom poszkodowanych górników udzielają m.in. polskie służby konsularne z Ostrawy - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš wyraził w nocy solidarność z górnikami poszkodowanymi w katastrofie w kopalni. Zapewnił, że ratownicy robią wszystko, co możliwe, aby dotrzeć do zaginionych górników. Wspomniał o pomocy okazanej w polskiego premiera. "W tej chwili nie pozostaje już tylko wierzyć i modlić się, aby ofiar nie było więcej" - napisał Babiš.

 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
  • Jakub 22 grudnia 2018 20:45:03
    Profile Avatar

    Wielki szacun dlatych ratowników . I patrzcie tam dobrze na wszystko by czesi cos nie ukrywali .

  • OLEK 22 grudnia 2018 20:40:20
    Profile Avatar

    To jest straszne co się stało :( Mój Tato tam pracował w tej firmie Alpex . Zmarł w tamtym roku pewnie znał tych co teraz odeszli na wieczną szychtę . Tato mało mówił o pracy ale zawsze powtarzał że jak tylko dokończy budowę domu to się zwolni bo Alpex [...] która zarabia na ludzkiej krzywdzie. Ojciec był na emeryturze i tam sobie dorabiał by dokończyć budowę domu . Dom dokończony a ojca już nie ma :(

  • Marian od Kuczery 22 grudnia 2018 20:32:30
    Profile Avatar

    ..cd Przez cały ten czas u [...] w [...] zawsze ktoś naginał z metanem i nikt nie miał odwagi o tym powiedzieć Czechom . Myślę że ten Czech z BHP chociaż chodził z nami na imprezy na które go [...] zapraszał to i tak by zareagował bo to był służbista. Kiedyś szumu narobił taki serwisant z firmy JOY [...] miał na imię jak się [...] dowiedział to [...] go tak poniżał że aż się przykro robiło. Jedynie raz jak pamietam to sztygar mechanik [...] zatrzymał w sobotę przodek i zadzwonił do dyrekcji [...] że w takim metanie on nie pojedzie . Ale nie na długo to poskutkowało . Obecnie [...] się zwolnił bo już miał dosyć [...]. Zresztą tak jak i ja . Dobrze że nic się tam wtedy nie wydarzyło ale było widać jak się ludzie bali Czescy elektrycy i nasi ślusarze uciekali zawsze z przodka gdzieś dalej i byli na telefon a my musielismy pracować ale też się balismy . Modlilem sie tylko by już tylko uwolnić się od tego komornika i sie zwolnic . W końcu się udało. Dzięki Bogu dużo ludzi też nie wytrzymało dalszej pracy pod tym kierownikiem i sie zwolniło albo przeniosło do innych firm a nazwiska [...] do dziś kojarzą się mi tylko z naginaniem przepisow i wchodzeniu w cztery litery dyrekcji i Czeskim kontrolom. Taka jest prawda i Bogu dziękuję że nikogo nie znałem z tych co tam teraz zmarli na dole po wybuchu . Jednak i tak mnie serce boli że tak się stało a i tak wiem że sytuacja sie nie zmieni bo Czesi mało jeszcze wiedzą co się dzieje w środku polskich firm a dyrekcja [...] jak widać w [...] ma ludzi nawet sie nie pokazali w tych wiadomościach o tragedi. Szczęść Boże wszystkim których ta tragedia dotyczy i wszystkim tym którzy z takich czy innych powodow pracuje w tej firmie. Chopy zrowych i wsołych

  • Marian od Kuczery 22 grudnia 2018 20:30:06
    Profile Avatar

    Widza Horniku żeś robił na Czechach albo tam robisz . Ja tam mam kupe lat odrobionych i piszesz tak jak jest . [...] to [...] dobrych cwaniaczków ktorzy dorabiajom sie na ludziach i ich skladkach na emerytura. Kombinujom jak mogą a by mieć chody u czeskich urzedników to przyjmują do siostrzanej firmy [...] czeskich byłych urzedników górniczych lub ważnych ludzi z czeskich kopaln ktorzy ida na emeryturę . Ci im zalatwiają wszystko a co idzie to zamiatają pod dywan. Pieprzenie że sie nie manipuluje z metanomierzami . Ja pracowalem u kierownika [...] na CSM Stonava jeden poziom nizej od tego co teraz dmuchło i na jego oczach taki przodowy jak [...] czy [...] i [...] kierowali weże z sprężonym powietrzem na czujniki metanu i jeszcze wszystkich robili za głupka że to ma rozdmuchiwać metan pod stropem a nie dmuchać na metanomierz . Tylko czemu na tej lini powietrza był stacjonarny metanomierz. Wtedy fedrowaliśmy najnowszym kombajnem za miliony od firmy Joy w obudowie kotwiowej ktory też miał metanomierze na sobie . Na te metanomierze kierowali powietrze bo wmawiali nam że są uszkodzone i nie działają zgonie z czeskimi zaleceniami bo są z ameryki. Bajki jak dla dzieci. Ale nikt tam nie miał odwagi się temu debilowi [...] przeciwstawić bo ci zabrał całą premie i dostaleś gołą wyplatę i zarobiłeś 3200 zł a taki [...] czy [...] który kiedyś zgubił na kopalni pasek z wypłaty miał 7800 zł do ręki . Jak się odezwałem kiedyś to [...] mnie zaczął gnoić w robocie i na wyplacie co odczuła cała moja rodzina. W końcu spłaciłem komornika który mnie scigał od dwóch lat za alimenta i się zwolniłem. Teraz nie muszę uciekać z wypłatą przed komornikiem więc pracuję sobie w Polsce w firmie i mam nadzieję że dostanę się pod kopalnia. cdn...

  • Hornik 22 grudnia 2018 20:28:29
    Profile Avatar

    Każde wcześniejsze odbicie dyskietki to kara finansowa dla pracownika. Pracuje sie 6 dni w tygodniu bez żadnych dodatków za dni świąteczne bo w systemie sobota czy niedziela jest zaliczana jako czarny dzień jedyne wolne święta to Wielkanoc i Boże Narodzenie. Chociaż [...] jest firmą Polską a pracownicy obywatelami Polskimi to nie mają urlopu zdrowotnego bo tak stanowi regulamin wewneytzny firmy. Jedyne dodatki to sniadanie czyli kromka chleba z pasztetem lub szynką i zupka z plastikowej miski . Taz w miesiacu dostają 5 kostek mydła i pastę do rąk. I raz w roku dwa opakowania witamin . Tak drodzy czytelnicy wygląda praca w firmie [...] . A to czy ci zaszczuci i zastraszeni ludzie są w stanie manipulować metanomierzem to pozostawie Waszej refleksji. Dobra firma dla emerytów i ludzi z problemami z prawem lub bankiem . Jest też garść normalnych którzy od lat odbijają się od drzwi JSW SA czli zacnego SIGu. I dlatego wolą już pracować tam gdzie pracują i śnić o przyjęciu pod Polską kopalnię gdzie do pracy wolą przyjąć mlodego 21 latka bez większego doświadczenia. Ot taka prawda.

  • Hornik 22 grudnia 2018 20:27:32
    Profile Avatar

    Jasne że Czesi nie manipulują bo to nie Czesi zginęli. Jakoś nigdzie nie widzę w mediach szefów tej firmy [...] . Czy już ich pozamykali ? Mam nadzieję że te ofiary nie zginęli na darmo i chociaż czegoś to kogoś nauczy. Sam [...] ma już dni policzone jak wpadnie tam w końcu Polska prokuratura . Ta firma to bardzo ciekawe zjawisko. Istnieje na tamtym rynku już przeszło 20 lat i jedyne co posiada to pracowników. Nie mają żadnych maszyn górniczych a ich kapitał to 50 tyś zlotych !!! . Żerują na fachowcach którzy dali sie kiedyś omamic odprawami w naszych kopalniach lub emerytach i ludziach uciekających przed komornikiem. Zarobek to nasze minimum krajowe plus diety do ktorych komornik nie może sie dobrać i nie podlegają opodatkowniu co jest ważne dla emerytów. Średnio to zarabia się minimalną plus diety i razem wychodzi ok 4 tyś zlotych na rękę. Nie mają żadnych dodatków w postaci bonów żywności czy świątecznych bez Barbórki węgla i czternastej pensji czy wczasów pod gruszą. Gdy spotka ich choroba na l4 dostają 80 % minimalnej polskiej . Wtedy pisza podania do firmy o zapomogę 200-300 zł. Za byle nic może wylecieć z roboty , ma robić i nie zadawać pytań. Rygor jak w wojsku . Emerytalne nie jest opłacane w Polsce choć firma jest polska a w Czechach do tamtejszego ZUSu . Składki są najniższe nawet niższe niż ma pani w sklepie na kasie. Za jeden przpracowany rok wychodzi 64 zł emerytury. Przodowi i Ci pokorni do wypłaty dostają jescze premie po czym są w stanie zarobić 5000-6000 zlotych na rękę. Pracuje sie w temperaturze normalnie 8 godzin pracy z których odlicza się 20 minut na śniadanie i kąpiel. Podział pracy odbywa sie przed zjazdem od ktorego zaczyna sie czas pracy i tak pracując na rano pracownik musi być o godzinie 4:50 na kopalni w biurze kierownika. Tam dostaje przydział do pracy i udaje się na łaźnie by sie przebrać do godziny 6:00 musi być już na dole. Wyjechać może po 7 godzinach i 40 minutach pracy na dole. Z kopalni może wyjść najwcześniej o godzinie 13:45 .

  • a 22 grudnia 2018 01:52:28
    Profile Avatar

    Z doświadczenia: Firma Alpex bardzo ładnie potrafi oszukać system czujników wykrywania metanu nakierowując na nie strumień świerzego powietrza...