Największy na świecie blok energetyczny o mocy 500 MW z zasilaniem ze zgazowania węgla kamiennego w reaktorach na powierzchni miałby powstać w Starej Wsi pod Łęczną w projekcie Enei i LW Bogdanka. Studium wykonalności elektrowni gotowe będzie do końca 2018 r. - poinformował w piatek 28 września w Katowicach Artur Wasil, prezes Bogdanki.
O szczegółach przedsięwzięcia Artur Wasil mówił podczas prezentacji spółki na panelu "Górnictwo - nowe rozdanie" podczas kongresu Nowy Przemysł Expo w obecności wiceministra energii i prezesów wszystkich spółek wydobywczych. Projektem zarządza właściciel kopalni - spółka energetyczna Enea, która - przejmując pod koniec 2016 r. od francuskiej Engie elektrownię Połaniec - nabyła też przy okazji 26 ha gruntów we Starej Wsi między Łęczną a Puchaczowem w pobliżu Bogdanki. Właśnie w tym miejscu planuje się budowę instalacji do zgazowania węgla i produkcji elektryczności w technologii IGCC (z ang. Integrated Gasification Combined Cycle – cykl połączony ze zintegrowanym zgazowaniem węgla - przyp. netTG.pl).
- Miejsce zostało wyznaczone. Trwają prace nad wytyczeniem szlaku kolejowego, którym węgiel byłby transportowany bezpośrednio do Starej Wsi pod Łęczną - powiedział Artur Wasil.
Podkreślił, że chociaż decyzja należy do Enei, wyraźnie widać potencjalne korzyści przemawiające za realizacją projektu: tani węgiel z własnych kopalń, brak kosztów transportu, możliwość "stabilnego ulokowania kolejnych wolumenów węgla" z Bogdanki (w dotychczasowych projektach zgazowania w Polsce przewidywano zużycie węgla na poziomie 1 mln t rocznie na instalację, a wszystkie technologie tego typu w kraju w przyszłości przyjmowałyby według różnych szacunków 10-15 mln t węgla w sektorze syntezy chemicznej i energetyce - przyp. netTG.pl). Zyska bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz sam region.
Bogdanka przygotowuje się do dostarczania do instalacji IGCC paliwa o stałych, precyzyjnie określonych parametrach. Prezes Wasil ujawnił, że w najbliższych latach kopalnia wdroży potrzebne "rozwiązania informatyczne", które umożliwią jej przygotowanie "takiego miksu, który będzie odpowiadał potrzebom zagazowania".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mamy rok 2020 i gdzie te studium??