Katowice: Nowy Nikiszowiec powstanie przy ul. Górniczego Dorobku

fot: Witold Gałązka/ARC

W podpisaniu umowy na budowę pierwszego w Polsce osiedla w programie Mieszkanie Plus uczestniczyli m.in. wiceminister Grzegorz Tobiszowski, prezydent Marcin Krupa oraz przedstawiciele BGKN Mirosław Pawlak i Grzegorz Muszyński

fot: Witold Gałązka/ARC

+3 Zobacz galerię

W Katowicach przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, gminy oraz miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego podpisali w czwartek (13 kwietnia) w obecności przedstawiciela rządu Grzegorza Tobiszowskiego umowę na budowę pierwszych w Polsce pięciuset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Koncepcję urbanistyczną kwartału w sąsiedztwie Nikiszowca, na tzw. Mrówczej Górce przy ul. Gospodarczej i Górniczego Dorobku, przygotował uznany architekt Tomasz Konior. Pierwotnie planowano, że na 5,4-hektarowej trójkątnej działce na nieużytkach za płuczką i najstarszym szybem kopalni Wieczorek powstanie nawet tysiąc mieszkań. Projektanci postawili jednak na jakość przestrzeni.

- Ma to być atrakcyjne miejsce, w którym dobrze się żyje - podkreślał Konior, który wewnątrz trójboku nowoczesnych kamienic przewidział dziedziniec-ogród. Drogi dojazdowe i parkingi obwiodą kwartał mieszkalny. Jeden z narożników byłby rozwarty, z namiastką placu miejskiego pod drobny handel i usługi. Z oddalonym od ponad sto metrów zabytkowym Nikiszowcem połączy nowe osiedle deptak i ścieżka rowerowa - oś łącząca starą i nowoczesną część dzielnicy.

- Katowice i Śląsk są w Polsce zdecydowanie najaktywniejsze w realizacji programu. To pierwsze miasto w kraju, z którym podpisujemy umowę na tak wielką realizację w programie - chwalili Bartłomiej Pawlak i Grzegorz Muszyński z zarządu BGKN, który sfinansuje budowę niedrogich mieszkań na wynajem (z możliwością wykupu ich w przyszłości przez lokatorów).

- To co nas wyróżnia, to solidność i wysokie kompetencje mieszkańców, z których Górny Śląsk słynie na całą Polskę. Nie dajmy sobie odebrać tej przewagi - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Podkreślił, że budowa nowoczesnych kwartałów mieszkaniowych na terenach postindustrialnych jest tym, czego w kraju brakowało w ostatnich latach. Ulokowane w pobliżu wygaszanych hut czy kopalń przywracają poprzemysłowym okolicowm życie i potencjał do rozwoju.

W pierwszej grupie miast polskich do programu Mieszkanie Plus jesienią zeszłego roku przystąpiło 17 gmin (m.in. Katowice, Chorzów, Tychy, Gliwice, Trzebinia, Wałbrzych i Skawina), w których przybędzie w programie ok 5 tys. mieszkań. Najwięcej, bo 1,3 tys. mieszkań (lub więcej) powstanie właśnie w Katowicach (w sąsiedztwie Nikiszowca i m.in. w Dąbrówce).

- Miasto przedstawiło kilka lokalizacji. Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku stanie się Nowym Nikiszowcem, chcielibyśmy, aby rozrastało się, przyciągając inwestorów i mieszkańców - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. W maju samorząd ogłosi konkurs dla architektów na projekt a budowa może rozpocząć się jeszcze przed końcem 2017 r. Miasto (przez TBS) zbuduje drogi i infrastrukturę dla inwestycji.

- Program ma zapełnić lukę 1-3 mln brakujących mieszkań, która dzieli Polskę od standardów Unii Europejskiej - tłumaczyli przedstawiciele BGKN SA. Aż 40 proc. polskiego społeczeństwa nie stać na kredyt na kupno własnego lokum. W rządowym programie Mieszkanie Plus czynsze mają być umiarkowane (10-24 zł za metr kw.), dostępne dla słabiej uposażonych rodzin (bez względu na wiek, z preferencją dla rodzin z dziećmi). Przedsięwzięcie ma jednak ramy rynkowe, nie może angażować pieniedzy podatników. Koszt budowy metra kwadratowego nowych mieszkań jest ograniczony, nie powinien przekraczać 3 tys. zł. Grunty oferują gminy albo Skarb Państwa. Budowa mieszkań ma być impulsem prorozwojowym dla wielu polskich miejscowości i regionów.

Czytaj więcej: Grzegorz Tobiszowski o zagospodarowaniu terenów poprzemyslowych
Rozmowa z Tomaszem Koniorem: Miejsce do życia dla ludzi

W galerii: koncepcja urbanistyczna Konior Studio oraz uroczystość podpisania umowy na realizację osiedla mieszkaniowego w programie Mieszkanie Plus w Katowicach, czwartek 13 kwietnia (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.