Górnictwo: Krupiński w terminie ma trafić do SRK

1454083360 pko bank oddzial pko

fot: PKO BP

Bank PKO BP poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja

fot: PKO BP

Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa JSW, w czwartek (23 marca) w czasie posiedzenia Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa poinformował, że Spółka w ostatnim czasie ponownie zwróciła się do obligatariuszy o przesunięcia terminu przekazania kopalni Krupiński do SRK.

W czwartek pojawiła się negatywna odpowiedź w tej sprawie. Zakład zlokalizowany w Suszcu, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, ma trafić do SRK do 3 kwietnia br.

"W związku z zapytaniem Spółki o rozważnienie możliwości przesunięcia terminu przekazania KWK Krupiński do SRK o okres od 6 do 9 miesięcy (...) chcielibyśmy poinformować, iż stanowisko Obligatariuszy wobec takiego wniosku jest negatywne" - napisali przedstawiciele banku PKO BP, który jest tzw. agentem emisji, reprezentującym wszystkich obligatariuszy JSW.

Argumenty odmowy zawarto w pięciopunktowym wyjaśnieniu. PKO BP przypomniał, że restrukturyzacja zaciągniętego w 2014 r. zadłużenia JSW wymagała "określenia kilku fundamentalnych warunków", które nadal zachowują aktualność. "Zobowiązanie Spółki do przekazania KWK Krupiński do SRK w terminie do 3 kwietnia 2017 r. jest właśnie jednym z fundamentów podpisanej pomiędzy JSW i Obligatariuszami w dniu 29 sierpnia 2016 r. umowy restrukturyzacyjnej" - podkreślili bankowcy, przypominając, że zgodę na to wyraziły wszystkie organy statutowe JSW.

Osiągnięty kompromis uwiarygodnił nową strategię JSW i jej grupy kapitałowej, a wypełnienie uzgodnionych punktów "tworzy podstawę dla dalszego stabilnego zatrudnienia dla około 29 tysięcy pracowników" - dodano.

Pozbycie się nierentownych aktywów (czyli ruchu Jas-Mos i kopalni Krupiński) miało służyć nie tylko oszczędnościom, ale też "uwolnieniu zasobów gotówkowych" na inwestycje w innych kopalniach.

Bankowcy przypomnieli w swej odpowiedzi, że kopalnia Krupiński przez ostatnich 10 lat zanotowała blisko 1 mld zł ciągłych strat, chociaż przed laty wyższe były ceny węgla energetycznego. Wykonanie decyzji z sierpnia 2016 r. o przekazaniu kopalni do SRK pociągnęło już "określone istotne koszty" oraz przesunięcia pracowników, a wstrzymanie tego procesu jeszcze je powiększy i byłoby "kontrproduktywne" z punktu widzenia restrukturyzacji JSW.

W ostatnim z punktów listu PKO BP pisze, że prognozuje się na rynku nadpodaż miałów energetycznych w kolejnych latach, a zatem wydobywanie ich z kopalni Krupiński "może doprowadzić do zwiększenia nierównowagi rynkowej, negatywnie wpływając na ceny miałów, tym samym zagrażając prowadzonej restrukturyzacji całego sektora wydobycia węgla kamiennego w Polsce".

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W przyszłym tygodniu ceny paliw spadną, o ile rząd przedłuży pakiet CPN

Jeśli pakiet CPN zostanie przedłużony na dotychczasowych zasadach, to ceny benzyny mogą spaść o ok.10-15 gr/l a oleju napędowego o 25 gr/l - przekazało w piątek biuro Reflex. W przeciwnym wypadku ceny paliw wzrosną.

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Transformacja energetyczna Polski: Co czeka węgiel? Kluczowa konferencja już w październiku

W październiku w Zakopanem, pod auspicjami Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, spotkają się eksperci z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych naszego kraju. W centrum uwagi pojawią się zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, rynkiem surowcowym i dekarbonizacją.

Grzegorz Wacławek o przyszłości PGG: Nie możemy zaklinać rzeczywistości

Czy mamy zamykać? Czy mamy rozwijać? Czy mamy coś zmieniać? To dylematy, przed którym stoi Polska Grupa Górnicza, ale i górnictwo w całej Europie – mówił podczas konferencji „Trójkąt Transformacji” Grzegorz Wacławek, wiceprezes PGG ds. restrukturyzacji. - Restrukturyzacja i moje zadanie tak naprawdę polega na tym, bym odpowiedzialnie przygotował spółkę do zmiany. Do tego, by się dostosowała do tych zmian gospodarczych, które czekają region - dodał wiceprezes.