Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Izba działała na rzecz branży w Polsce i za granicami
27 lipca 2020
Atrybuty nadziei – kołowrót, kilof, worek
19 lipca 2020
Patronka górników wyjechała na powierzchnię
17 lipca 2020
Korfanty na kolejowych torach
16 lipca 2020
Górnicy z JSW reagują na apel stacji krwiodawstwa
13 lipca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
15 stycznia 2017 Trybuna Górnicza autor: Andrzej Bęben

Jak spalić węgiel, żeby nie było dymu?

Jeżeli potrafi się palić w kotle, to z tej samej ilości opału można uzyskać nawet 30 procent więcej ciepła, a tym samym zaoszczędzić opału
fot: Jarosław Galusek/ARC

Unia Europejska zapowiada, że po 2020 r. nie będzie można stosować w indywidualnym ogrzewnictwie węgla. Naszym zdaniem nie uda się wprowadzić tej dyrektywy. Tym bardziej w Polsce. No bo czy w naszym kraju nakazem administracyjnym da się wyłączyć 5 mln pieców i kotłów? Co z miejscowościami, w których nie ma możliwości przyłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej lub tymi, których nie stać na kocioł grzewczy najnowszej generacji?

Z szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wynika, że 53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych. Wg danych Polskiego Alarmu Smogowego (z 2015 r.) w kraju użytkowano ponad 5 mln pieców i kotłów węglowych. Rocznie sprzedaje się u nas ok. 200 tys. kotłów węglowych, z czego 140 tys. to tzw. kopciuchy, czyli piece, w których można spalić wszystko, co tylko ogień może strawić. Ta „zaleta” oraz stosunkowo niska cena (ok. 2-3 tys zł) kreują popyt na takie urządzenia. I nie należy się dziwić, że w Polsce używa się ok. 1,5 mln kopciuchów.

Przepisy z… 1930 r.
Wówczas nie było ani Greenpeace, ani też w Krakowie nie myśleli o całkowitym wyrugowaniu ogrzewania węglowego. Była natomiast instrukcja PKP o opalaniu parowozów. Napisano w niej m.in. „Obfite dymienie wskazuje na niezupełne spalanie paliwa, a zatem na jego stratę. Dymienie powstaje z braku dostatecznej ilości powietrza, kiedy dym jest czarny lub szaro-żółty. W razie całkowitego spalania, dym ulatniający się z komina jest prawie niewidoczny. Należy więc dbać o to, aby miejsca, na które dorzuca się świeży węgiel, były należycie rozżarzone; dorzucać węgiel niedużymi dawkami i rozrzucać go cienką warstwą po całym ruszcie”.

Grzać też trzeba umieć
Jeśli się umie, to z tej samej ilości spalonego węgla można uzyskać nawet i o 30 proc. więcej ciepła lub o tyleż zaoszczędzić opału. Od kogo uczyć się sztuki palenia w piecu czy kotle, skoro w instrukcjach tych przestarzałych kotłów takiej lekcji nie podają?

We wrześniu 2015 r. Ministerstwo Środowiska ruszyło z internetową kampanią społeczną „TworzyMY atmosferę”, gdzie m.in. wyjaśnia, że najbardziej efektywnym i najczystszym sposobem ogrzewania domu z wykorzystaniem paliw stałych jest tzw. rozpalanie pieca od góry. Oto skrócona instrukcja obsługi pieca (zwanego kaflowym):

Strona 1 z 3
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (7) pokaż wszystkie
 • Brzeszczanin 31 stycznia 2017 08:33:19
  Profile Avatar

  Do wszystkich gadających by dob ogrzewać prądem bo taryfa nocna tanio itp jak Energetyka wyczuje monopol to zaraz zlikwidują taryfe nocną Polce grozi Blackout a wy chceci by domy były grzane prądem a wdzień co mam przy świeczce siedzieć?

 • 16 stycznia 2017 19:24:51
  Profile Avatar

  Pojawiła się informacja że MŚ posiada dosyć pieniędzy na dotacje Koszt pieca 5 klasy dla budynków 200 m to 11-13 tś ,kredyt na 4 lata to koszt 3,5 tyś .Dotacja w Rybniku to 4 tyś na którą czeka się od 6-12 mc Do tego należy doliczyć robocizna + różnica w cenie w węgla Dopóki nie zwiększy się dotacji i sprzedawca rozliczać z UM to nic tego nie będzie Finansujemy dodatkowo banki.

 • PIKADOR 15 stycznia 2017 20:32:19
  Profile Avatar

  Na ogrzewanie gazowe lub elektryczne czy nawet w nowoczesnym kotle co z niską emisją spalin nie stać większości mieszkańców polski. To jest rozrzutność pieniążków na ,którą stać pracowników zakładów energetycznych ,którzy mają kosmiczne zniżki na energię lub PGNIG gdzie gaz i prąd maja prawie za darmo,leśnicy drewno,kolejarze węgiel jako pracownicy a później emeryci Wyobraźmy sobie stare osiedla górnicze-czyli 1/4 śląska -same piece węglowe w familokach i własnych domach-mówi się śląsk węglem tanim leży-nie prawda śląsk i ludzie mieszkający w nim kleją grosz do grosza,warszawka to co innego -dostają z województwa mnóstwo pieniążków a wracają ochłapy Stać ich na węzły ciepłownicze ,magistrale grzewcze i wymyślanie ustaw,które biją w kieszeń ubogich(zmiana pieca lub sposobu ogrzewania). Ps. jestem emerytem górniczym ,który nie ma nawet ustawowego deputatu węglowego,który mógł zabrać tylko SEJM RP a cała reszta tzw. biedaków z sektora energetycznego bazującego na węglu ma!! Mądre i sprawiedliwe? odpowiedzcie sami.

 • andrzej 15 stycznia 2017 19:45:37
  Profile Avatar

  Autor pyta w artykule a co z tymi, których nie można podłączyć do sieci gazowej, ciepłowniczej lub ich nie stać na kocioł najnowszej generacji - widzi jedną alternatywę - sprawniejszą i czystszą metodę spalania z standardowym kotle. I ma rację, że można czyściej palić. Ale dlaczego nie wspomina się, że większość posiada dostęp do energii elektrycznej. Czy prąd elektryczny nie jest nośnikiem energii nadającym się do ogrzewania domu ? Jest, i to przy możliwości buforowania ciepła, korzystając z nocnej taryfy porównywalnym cenowo z gazem (cena nieco wyższa za kWh ale za to sprawność kotła 100%). Koszty inwestycji ? W porównaniu do zakupu nowoczesnego markowego kotła na węgiel lub pelet znikome. Dlaczego nie wspomina się o pompach ciepła, dlaczego nie wspiera się i nie promuje w odpowiednim stopniu tych urządzeń - kocioł węglowy wraz z metrażem do składowania opału kosztowo porównywalny z pompą ciepła, którą można zainstalować gdziekolwiek na 1m2 powierzchni a tym czasem w nowych drogich domach nadal dym z komina. Koszt ogrzewania pompą ciepła niższy od kotłów węglowych. Miała być innowacyjność a jest dalsze wspieranie gazu (z importu), grubego węgla (w sporej części z importu) a nowe technologie po macoszemu. I tu nie potrzeba dotacji, wystarczy zwolnienie z podatków nocnego prądu w okresie zimowym, którego zapewne jest w nadmiarze czy zwolnienie z podatków zakupu np. pomp ciepła połączone z promocją medialną tych rozwiązań, a powietrze stanie się zdatne do oddychania, grubego węgla nikt nie będzie importował bo i po co a miały energetyczne z kopalnianych placów znikną wchłonięte przez energetykę bo popyt na produkt elektrowni i elektrociepłowni wzrośnie. Będzie zadowolona energetyka, górnictwo, obywatele, którym ogrzewania zacznie działać na "guzik" a nie łopatę i ekolodzy bo węgiel spalony w elektrowni choć może i mniej sprawnie to jednak wielokrotnie czyściej od jakiegokolwiek kotła domowego.

 • Johan 15 stycznia 2017 19:43:31
  Profile Avatar

  Zachód może się wymądrzać bo ma tani gaz i energetykę jądrową. A kombinują z przejmowaniem naszych kopalń, albo też z budowaniem nowych na wschodzie, gdyż, o czym mało kto wie, co kilka lat poszerzają strefy bezpieczeństw wokół elektrowni jądrowych. Dlaczego ? Nie mają kasy (ewentualnie technologii) na ich porządne remonty a promieniowanie się ulatnia i za niedługo szlag je trafi. A wtedy węgiel przyjdzie do łaski. Niestety nie będzie to już nasz węgiel...

 • kopciuch ekologiczny 15 stycznia 2017 18:58:45
  Profile Avatar

  Kto chce psa uderzyć kij znajdzie. Podobna wygląda sytuacja w zakresie uderzenia w polskie górnictwo węgla kamiennego. SMOG wróg publiczny nr 1 / dziesiątki lat temu było gorzej/ jest siłą napędową wymuszającą ograniczenie możliwości sprzedaży węgla. Rezerwy w możliwościach ograniczenia smogu ,z tytułu właściwego spalania węgla są przeogromne. Cała akcja wskazuje jak słabe są nasze władze w zakresie obrony polskich interesów. Lobby gazownicze rosyjsko - muzułmanskie oraz ropy , ma siłę przeogromną , bo wspiera ich w dobrej wierze wielu mądrych inaczej. Uwarunkowania oraz metody zwalczania smogu już wiele miesięcy temu zawarto w opracowaniu "Smog , a kompleksowy program ochrony zanieczyszczeń" do pobrania z www nwsd pl. Rośnie zrozumienie dla sprawy lepszego spalania węgla z wszystkimi pozytywnymi konsekwencjami z tym związanymi. Nie dajmy się ogłupiać.

 • toto 15 stycznia 2017 10:40:54
  Profile Avatar

  Niemcy i Francuzi to maja w nosie nie maja kopaln a ich bracia Rosjanie z ktorymi kreca geszefty gaz im sprzedawaja duzo taniej niz nam To kolejny krok uni do likwidacji kopaln w polsce i ich przejecia przez zagraniczny kapital !!!Przeciez jest technologia spalania wegla o zmniejszonej zawartosci dwutlenku wegla ,zapytajcie dziadkow jak kiedys palono w tz. atomiokach .Proces spalania w takich piecach jest taki ze odpala sie zawartos pieca u gory tak ze ogien jest podczas spalania czaly czas nad spalanym weglem,drewnem.

 • YMCAJ
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jeden przypadek koronawirusa w kopalni
3 sierpnia 2020
6420
Nie mamy szczególnej ochoty, by likwidować kopalnie
3 sierpnia 2020
5245
Na likwidację górnictwa nie ma zgody premiera Morawieckiego
29 lipca 2020
4190
Związkowcy proszą o czas, chcą uratować kopalnię
31 lipca 2020
3843
Rząd wycofał się z planów likwidacji kopalń
28 lipca 2020
3678
Czy kryzys w górnictwie uda się rozwiązać?
29 lipca 2020
3595
W miedzi prawie wszystko jest inne
30 lipca 2020
3574
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu