Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Oblicza górnictwa. Bez niego spalibyśmy w szałasach
28 listopada 2020
Pamięć o górnikach z Halemby
21 listopada 2020
Unijne środki na górniczą aktywizację zawodową
19 listopada 2020
Tauron promuje nowoczesny patriotyzm
10 listopada 2020
Święto Niepodległości w cieniu pandemii
10 listopada 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
15 grudnia 2016 Trybuna Górnicza : : autor: Bartłomiej Szopa

Ukryty potencjał węgla

Potrzeba dbałości o środowisko naturalne jest oczywiście zrozumiała i bezwzględnie konieczna, ale powinna jej towarzyszyć świadomość odmiennych warunków społeczno-gospodarczych, w jakich znajdują się poszczególne państwa Unii - stwierdza dr Sienkiewicz
fot: ARC

Węgiel stanowi dla polskiej gospodarki podstawowe, stabilne źródło energii. Pełne wykorzystanie jego gospodarczego potencjału może nastąpić przede wszystkim dzięki powszechnemu zastosowaniu czystych technologii węglowych - zaznacza w rozmowie z Trybuną Górniczą dr MARCIN SIENKIEWICZ, prezes zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Stwierdził Pan niedawno, że w polskim węglu znajduje się duży, wciąż nie w pełni wykorzystany, potencjał gospodarczy. Co dokładnie miał Pan na myśli?
Przede wszystkim węgiel kamienny to surowiec mineralny, którego zasoby w Polsce są nadal duże. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego na dzień 31 grudnia 2015 r. zasoby bilansowe złóż węgla kamiennego wynosiły 56 220 mln t, a w tym zasoby przemysłowe kopalń wyniosły 3573,69 mln t. To w większości przypadków węgiel energetyczny, ale i koksujący. Węgiel stanowi zatem dla polskiej gospodarki podstawowe, stabilne źródło energii. Pełne wykorzystanie jego gospodarczego potencjału może nastąpić przede wszystkim dzięki powszechnemu zastosowaniu czystych technologii węglowych, umożliwiających, w skrócie rzecz ujmując, ekoefektywne wydobycie, a następnie wykorzystanie węgla. Generalnie technologie te kojarzone są z technicznymi zdolnościami do separacji i wychwytu zanieczyszczeń takich jak: tlenek siarki, tlenek azotu oraz gazów cieplarnianych na czele z CO2. Można je stosować na etapie wydobycia węgla, pozyskując metan, następnie na etapie spalania poprzez wychwyt CO2 i na końcu poprzez zagospodarowanie materiałów odpadowych. Do czystych technologii węglowych zaliczane są także różne metody obróbki i wzbogacania węgla energetycznego. Węgiel kamienny to także surowiec, którego zagospodarowanie nie polega jedynie na spalaniu czy koksowaniu. Jest to także cenny minerał wykorzystywany w przemyśle chemicznym, z którego można uzyskiwać m.in. benzynę syntetyczną. Natomiast metan z pokładów węgla to w mojej ocenie bardzo ciekawe zagadnienie o dużym potencjale rozwoju. Zagospodarowanie jego pokładów mogłoby poprawić kondycję polskiego górnictwa, stając się źródłem dodatkowego przychodu, zwiększyłoby bezpieczeństwo eksploatacji złóż oraz zmniejszyło uzależnienie od importowanego gazu ziemnego. Za ważny krok w tym kierunku uznać należy podjętą przez PGNiG próbę pozyskania przy wykorzystaniu technologii szczelinowania metanu ze złóż węglowych w Gilowicach.

Wśród alternatywnych metod zagospodarowania wskazuje Pan zgazowanie węgla. Mieliśmy na naszym lokalnym podwórku eksperyment w kopalni Wieczorek, który raczej nie zapowiada szybkiego wykorzystania tej technologii na skalę przemysłową?
Próba zgazowania węgla w złożu w czynnej kopalni, którą przeprowadziły wspólnie Główny Instytut Górnictwa i Katowicki Holding Węglowy, była eksperymentem, który należy traktować jako kolejny etap procesu badawczego nad tą technologią. Uzyskane efekty techniczne zostały ocenione pozytywnie. Problem tkwi w niezadowalającej wartości opałowej uzyskanego gazu, która czyni go niekonkurencyjnym wobec gazu ziemnego. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe wypracowanie odpowiedniego rozwiązania technologicznego, np. poprawiającego sprawność spalania gazu. W mojej opinii należy kontynuować prace badawcze, stopniowo zwiększając skalę przedsięwzięcia badawczego. Warto inwestować w tego typu eksperymenty, bo ewentualne wdrożenie na skalę przemysłową technologii zgazowywania węgla w złożu może zrewolucjonizować cały przemysł wydobywczy. Tym bardziej, że Polska dysponuje już znaczącą infrastrukturą badawczą, znajdującą się m.in. w Centrum Czystych Technologii Węglowych na Górnym Śląsku, które właśnie prowadzi projekty badawcze dotyczące rozwiązań technologicznych dla podziemnego zgazowania węgla, połączonego z wychwytywaniem i składowaniem CO2. Polska nauka powinna stać się europejskim liderem w zakresie badań nad czystymi technologiami węglowymi, w tym nad zgazowaniem węgla a następnie liderem w ich wdrażaniu w skali przemysłowej.

W wymiarze europejskim Polska jest wyjątkiem, jeśli chodzi o miks energetyczny. Na świecie nie brak jednak krajów, które do dziś mocno opierają swoją energetykę na węglu. Jak w tych krajach wygląda sprawa takich alternatywnych sposobów na jego wykorzystanie?
Dobrym przykładem jest Japonia, dla której węgiel kamienny stanowi nadal znaczące źródło energii. Jego udział w całkowitym zużyciu energii w tym kraju wyniósł 27 proc. w 2013 roku. Należy przy tym dodać, że na wyspach japońskich nie ma złóż węgla kamiennego i całe zapotrzebowanie pokrywane jest przez import. Władze Japonii, pomimo dekarbonizacyjnej presji wywieranej przez wiele ośrodków politycznych, naukowych i biznesowych, konsekwentnie inwestują w energetykę węglową. Jest to jednak strategia dążąca przede wszystkim do znaczącej poprawy efektywności spalania tego paliwa, przy jednoczesnym bardzo wyraźnym ograniczeniu jego szkodliwego oddziaływania na środowisko. Przykładem projektu wspieranego finansowo przez japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, który łączy w sobie te dwa wyżej wymienione cele, jest budowa elektrowni Osaki CoolGen. Nowa niskoemisyjna elektrociepłownia wykorzystywać będzie technologię zgazowywania węgla. Uzyskany gaz węglowy po oczyszczeniu m.in. z siarki będzie spalany, a duża część powstałej z tego emisji spalin po odseparowaniu CO2 będzie ponownie wykorzystywana do produkcji energii. Również w Stanach Zjednoczonych węgiel posiada istotny, choć stopniowo malejący udział w konsumpcji pierwotnych źródeł energii. W 2014 r. udział ten wynosił 18 proc., natomiast w produkcji energii elektrycznej węgiel utrzymał drugie miejsce. Należy także pamiętać, że USA są prekursorem badań i promocji czystych technologii węglowych. Realizację pierwszych rządowych programów w tej dziedzinie rozpoczęto jeszcze w dekadzie lat 80. XX wieku. W owym czasie wspierane przez rząd federalny działania zmierzały przede wszystkim do redukcji emitowanych przez elektrownie węglowe zanieczyszczeń. Dążono także do poprawy jakości węgla przeznaczonego dla elektrowni poprzez jego oczyszczenie i wzbogacenie.

Natomiast w okresie rządów administracji prezydenta Baracka Obamy preferowane były przede wszystkim projekty służące wychwytywaniu i magazynowaniu węgla, czyli carbon capture and storage (CCS). W ocenie Amerykańskiej Rady Węgla (ACC) rozwiązania techniczne, uzyskane dzięki realizowanym programom rozwoju czystych technologii węglowych, pozwoliły na redukcję emisji zanieczyszczeń o 60 proc. w latach 1970-2010 przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na węgiel.

Strona 1 z 2
1
2

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • INHIR
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Śmiertelny wypadek w SRK, pracownik wpadł do szybu
26 listopada 2020
5282
Pełna mobilizacja na ścianach i w przodkach
24 listopada 2020
3455
Gwałt w podziemnym wyrobisku?
27 listopada 2020
3271
Limit wydatków na restrukturyzację górnictwa wzrośnie do 14 mld złotych
26 listopada 2020
3083
Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa ma być znowelizowana
26 listopada 2020
2428
Kiedy umowa społeczna w sprawie transformacji górnictwa?
27 listopada 2020
2392
Pierwsze osoby zjechały na poziom 800
26 listopada 2020
2145
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu