Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnicy spotkali się na podziemnej mszy i modlili się do patronki
24 lipca 2021
Jeszcze prostsza droga do czystego powietrza
19 lipca 2021
Górnicza Solidarność pod biurem poselskim premiera Morawieckiego
1 lipca 2021
Wybitny Ślązak patronem Katowice Airport
24 czerwca 2021
Prezes górniczej spółki obronił doktorat
23 czerwca 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
26 kwietnia 2016 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Anna Zych

Kalendarium: od Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej

26 kwietnia - oficjalna uroczystość powołania Polskiej Grupy Górniczej zorganizowana jest w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
fot: Andrzej Bęben/ARC

Po ponad 13 latach funkcjonowania na arenie gospodarczej Kompania Węglowa schodzi ze sceny. Gdy powstawała, 1 lutego 2003 r., grupowała 23 kopalnie i 9 zakładów i zatrudniała 85 tys. osób. Obecnie 32,5 tys. pracowników zatrudnionych jest w 11 kopalniach i 4 zakładach, które 1 maja br. wniesione zostaną do Polskiej Grupy Górniczej.

ROK 2014

20 listopada
Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.
5 grudnia
Rada nadzorcza KW delegowała Krzysztofa Sędzikowskiego do pełnienia obowiązków prezesa spółki.
12 grudnia
Rada nadzorcza KW po przeprowadzeniu postępowania konkursowego powołała Krzysztofa Sędzikowskiego na stanowisko prezesa.

ROK 2015

7 stycznia
Rada Ministrów przyjęła plan naprawczy dla Kompanii Węglowej, przygotowany przez pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka, który zaprezentowano podczas podsumowania 100 dni rządu Ewy Kopacz. Plan zakładał likwidację 4 kopalń. W przeznaczonej do likwidacji kopalni Brzeszcze strajk pod ziemią rozpoczęła druga zmiana.
8 stycznia
Do strajku przygotowują się pracownicy kopalń Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy. Prezes KW Krzysztof Sędzikowski na spotkaniu z dziennikarzami mówił o szczegółach planu naprawczego. Po południu strajkowały już cztery kopalnie. Posłowie PiS krytykują program rządu i sprzeciwiają się likwidacji kopalń.
9 stycznia
Masówki dla załogi w kopalniach KW. Ok. 2000 górników protestowało pod ziemią, 1000 na powierzchni. Premier zwołała posiedzenie zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oświadczył, że jest gotowy do rozmów. Śląscy samorządowcy apelują o uwzględnienie skutków społecznych likwidacji kopalń.
10 stycznia
Rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych zerwane po niespełna dwóch godzinach. Kompania Węglowa informuje, że w 2014 r. cztery przeznaczone do wygaszenia kopalnie przyniosły w sumie 821 mln zł strat.
11 stycznia
Kolejne negocjacje zerwane.
12 stycznia
Na Śląsk przyjeżdża premier Ewa Kopacz. Negocjacje trwają 12 godzin. Żony górników i pracownice kopalń chcą się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Związkowcy blokują tory kolejowe w okolicy stacji Zawodzie. Lider PiS Jarosław Kaczyński wypowiada się przeciwko likwidacji kopalń. Strajki trwają w ośmiu kopalniach.
13 stycznia
Związkowcy liczą na wznowienie negocjacji. Strajkuje 13 kopalń.
14 stycznia
Przygotowania do akcji protestacyjnych w JSW i KHW.
15 stycznia
W Sejmie odbywa się debata plenarna o sytuacji górnictwa. W nocy z 15 na 16 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która tworzy prawne podstawy do realizacji programu naprawczego Kompanii Węglowej. Dzięki ustawie możliwe będzie m.in. przekazanie 4 kopalń Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i objęcie ich załóg osłonami socjalnymi.
17 stycznia
W obecności premier Ewy Kopacz podpisano porozumienie dotyczące wprowadzenia programu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zapisano w nim, że nie będzie likwidacji kopalń, a do SRK trafią kopalnie: Centrum, Makoszowy, Brzeszcze i Piekary. Bobrek przekazany będzie do Węglokoksu Kraj. Do 30 września Brzeszcze mają być kupione przez Tauron, a Makoszowy przez Węglokoks-Kraj. W utworzonej do 30 września Nowej Kompanii Węglowej ma zostać 11 kopalń i 5 zakładów: Chwałowice, Rydułtowy- Anna, Marcel, Jankowice, Sośnica, Bolesław Śmiały, Ziemowit, Piast, Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój, Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Logistyki Materiałowej, Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Zakład Elektrociepłowni S.A., Zakład Remontowo-Produkcyjny. Załogi kopalń przechodzących do SRK mogą korzystać z osłon socjalnych.
Styczeń
Powstała spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy, która ma dać początek Nowej Kompanii Węglowej.
19 stycznia
Piotr Rykala, Władysław Kulczycki, Janusz Chmielewski i Tomasz Jakubowski rezygnują ze stanowisk wiceprezesów KW.
9 lutego
Przemysław Walczak zostaje wiceprezesem KW ds. pracy, Andrzej Tor - wiceprezesem ds. produkcji. KW zawarła z Węglokoks ROW umowę przedwstępną, dotyczącą sprzedaży czterech kopalń rybnickich. Trwa podział kopalń Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy.
24 marca
Wiceminister Kowalczyk rozmawia z przedstawicielami Komisji Europejskiej o notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa. Nowa KW ma powstać po pierwszym półroczu.
9 kwietnia
Zawarta zostaje przedwstępna umowa sprzedaży kopalni Bobrek do Węglokoksu Kraj. Spółka ta, z pominięciem SRK, ma kupić także kopalnię Piekary.
10 kwietnia
W życie wchodzą trzy rozporządzenia wykonawcze do ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Przekazanie kopalń do SRK staje się formalnie możliwe.
30 kwietnia
Podpisana zostaje notarialna umowa nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Makoszowy. W tym samym dniu Makoszowy, po rozdzieleniu z Sośnicą, zafunkcjonowały jako samodzielna kopalnia.
4 maja
Zawarta została umowa w sprawie nieodpłatnego zbycia do SRK kopalni Brzeszcze.
8 maja
Do SRK trafia ostatnia z przekazywanych tam przez KW kopalń - Centrum. W tym samym dniu podpisano umowę sprzedaży kopalń Piekary i Bobrek do spółki Węglokoks Kraj. Do końca maja Kompania pozbywa się 1,27 mln t surowca zalegającego na zwałach.
18 maja
Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych rozważa możliwość uczestnictwa w projekcie Nowej Kompanii Węglowej. Zaproszenie do negocjacji w sprawie zaangażowania w Nową KW wystosowano do ponad 30 firm. Rozmowy toczą się z kilkoma, wśród których są inwestorzy finansowi i branżowi. W tym gronie znajdują się dwa podmioty prywatne.
15 czerwca
Zarząd KW szacuje, że - po wdrożeniu planu naprawczego - inwestorzy powinni wnieść do Nowej Kompanii Węglowej 1,5-1,6 mld zł kapitału.
21 czerwca
Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz należącym do BGK Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych BGK SA umowę w sprawie utworzenia funduszy inwestycyjnych, przez które będą prowadzić działalność w ramach programu "Inwestycje polskie".
29 czerwca
- Nowa Kompania Węglowa powstanie na przełomie lipca i sierpnia - zapowiedziała premier Ewa Kopacz.
16 lipca
- Nowa Kompania Węglowa musi powstać do końca sierpnia, bo inaczej nie będzie ani nowej, ani starej Kompanii Węglowej - stwierdził podczas konferencji prasowej prezes KW Krzysztof Sędzikowski.
17 lipca
Pracownicy Kompanii Węglowej, którzy przejdą do nowego pracodawcy - Nowej Kompanii Węglowej - będą mieli zagwarantowane takie same warunki wynikające ze stosunku pracy, jak obecnie. Takie rozwiązanie będzie obowiązywać do czasu zawarcia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, jednak nie dłużej niż przez rok - wynika z porozumienia podpisanego przez zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczego ze związkami zawodowymi. Celem porozumienia jest zagwarantowanie pracownikom przenoszonym w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy takich samych skutków w zakresie stosunku pracy, jakie dawałoby posiadanie w Kompanii Węglowej Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
24 września
Wiceminister Kowalczyk zadeklarował kontynuację realizacji porozumienia z 17 stycznia 2015 r. - Zmiana, którą proponujemy, polegać ma na przesunięciu terminu przeniesienia 11 kopalń do tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Jako wiceminister skarbu, z upoważnienia ministra skarbu, chciałbym zagwarantować wsparcie sytuacji płynnościowej Kompanii Węglowej i wsparcie w poszukiwaniu i wypracowaniu finansowania pomostowego do końca pierwszego kwartału 2016 r. - stwierdza.
30 września
Nowa Kompania Węglowa nie powstała. Opracowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa plan wzbudził wątpliwości Komisji Europejskiej. Rada Ministrów przyjęła wniosek ministra Skarbu Państwa o "wyrażeniu przez Radę Ministrów zgody na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji poprzez wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. należących do Skarbu Państwa do 100 proc. akcji spółki Kompania Węglowa SA, w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej Spółki".
Wynagrodzenia pracowników Kompanii Węglowej za wrzesień zostały wypłacone w terminie.
13 października
Mediom przekazano informację, że zarząd KW pracuje nad pozyskaniem finansowania w wysokości 700 mln zł, które pozwoli spółce funkcjonować do końca br. i zapewni płynność finansową przez pierwsze miesiące 2016 r. Wniesienie 100 proc. pakietu akcji KW do TF Silesia nie wystarczy, by uchronić firmę przed bankructwem. Przedpłaty za węgiel od spółek energetycznych wystarczą jedynie do końca listopada. W grudniu KW potrzebuje 150 mln zł na pensje dla załogi i kolejne 300 mln zł na wypłatę barbórek.
23 października
Krzysztof Sędzikowski złożył dymisję obowiązującą od 31 grudnia.
25 października
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne. Powstał nowy resort, który przejął nadzór nad górnictwem. Ministrem energii został Krzysztof Tchórzewski.
5 listopada
Pojawiły się informacje, że KW ma problemy z zebraniem środków na wypłatę barbórek.
23 listopada
Kontynuowane były rozmowy z PGE, Energą i PGNiG o zaangażowaniu w Nową Kompanię Węglową.
30 listopada
KW uzyskała finansowanie na wynagrodzenia i barbórki. Może funkcjonować do czasu wdrożenia docelowego modelu finansowania i działalności Kompanii Węglowej.
1 grudnia
Grzegorz Tobiszowski zostaje sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii.
18 grudnia
Projekt budowy Nowej Kompanii Węglowej będzie kontynuowany - poinformował minister Krzysztof Tchórzewski i dodał, że Kompanią będzie kierował nadal jej dotychczasowy prezes Krzysztof Sędzikowski.
22 grudnia
Sejm przyjął nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, przedłużającą obowiązywanie ustawy do 1 stycznia 2019 r.

Strona 1 z 2
1
2

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 24
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (2) pokaż wszystkie
 • stary 27 kwietnia 2016 11:37:45
  Profile Avatar

  jest progres z tych 5ocalalych 1do sprzedazy,1do zamkniecia natychmiast,1do zamkniecia w niedalekiej przyszlosci dobrze wiecie ktore

 • Ryl świadomy 27 kwietnia 2016 07:36:41
  Profile Avatar

  10 listopad utrata przez PGG płynności finansowej 1 styczeń W PGG syndyk masy upadłościowej

 • RQBAC
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Podwyżka flapsów w PGG? Na razie jest termin rozmów
28 lipca 2021
19142
Nie wszyscy górnicy i energetycy doczekają emerytury
28 lipca 2021
11215
Pożar magazynu w rejonie szybu
30 lipca 2021
9030
Na polski atom nie postawię ani złotówki
31 lipca 2021
8298
Jastrzębskia Spółka Węglowa ma znów trzech wiceprezesów
31 lipca 2021
7802
Pomysł, który wypalił
31 lipca 2021
6955
Tysiąc złotych dla pracownika za zaszczepienie się
30 lipca 2021
5039
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu