Grzegorz Makuch odpowiada ministrowi Naimskiemu

fot: Witold Gałązka/ARC

Poszukiwania łupkowe torpedował też dwuletni spór o Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), który wzorem Norwegii miał stawać się udziałowcem na etapie wydobycia gazu - uważa Grzegorz Makuch

fot: Witold Gałązka/ARC

Grzegorz Makuch, rozmówca potralu górniczego nettg.pl z wywiadu pt. "W cieniu Moskwy i Berlina" odpowiada na krytykę ministra Piotra Naimskiego w sporze o możliwość dostaw gazu z Norwegii do Polski.

Przypomnijmy, że Makuch wytknął stronie polskiej nieskuteczność i ujawnił, że kolejna próba zaopatrzenia Polski w gaz z północy, z pominięciem Rosji, spaliła na panewce. Zaprzeczył temu Piotr Naimski, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, którego komentarz ukazał się na łamach Trybuny Górniczej i w portalu nettg.pl.

Publikujemy ripostę Grzegorza Makucha (autora książki pt. "Gaz łupkowy. Wielka gra o bezpieczeństwo energetyczne" i analityka Zespołu Ekspertów Klubu Jagiellońskiego i Środkowoeuropejskiego Instytutu Zmiany Społecznej):

"Szanowny Panie Ministrze,

w swoim komentarzu napisał Pan: >>Stwierdzam, że nieprawdą jest, jakoby "norwescy operatorzy Statoil i Gasco (...) odmówili Polsce rozmów". Wypowiedzi tego typu nie służą realizacji polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego<<

Jeśli "rozmowy" pomiędzy PGNiG, Gaz-System z polskiej strony i Statoil, Gassco po stronie norweskiej rozumiemy jako spotkanie przy kawie i ciastku, to faktycznie w ostatnich miesiącach doszło do rozmów. Dopowiem nawet, że polsko-norweskie spotkania herbaciane i wiążące się z tym próby sprowadzenia gazu z północy sięgają swymi korzeniami znacznie dalej. Bowiem negocjacje, mające na celu sprowadzenie gazu z Norwegii, były prowadzone na początku lat 90. XX wieku, nastepnie w latach 1997-2001 (w których Pan Minister i obecny prezes PGNiG Pan Piotr Woźniak uczestniczyliście), jak i kolejne rozmowy z lat 2006-2009 (także z udziałem obu Panów).

Natomiast spotkanie biznesowe przedstawicieli dużych firm powinno zaowocować doprowadzeniem do powstania gazociągów i konsumpcji przez społeczeństwo profitów płynących z dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Ale "rozmowy" w takim rozumieniu tego słowa nie miały miejsca.

Na potwierdzenie swojej tezy zamieszczam informację Reutersa z 29 stycznia 2016 r., w której rzecznik Statoil Pani Elin Isaksen powiedziała, że firma nie będzie inwestować w budowę gazociągu do Polski.

Komentarz pojawił się dzień po tym, jak przedstawiciel PGNiG powiedział, że powstanie gazociag pomiędzy Polską i Norwegią. Także rzecznik norweskiego operatora gazociągów Gassco (odpowiednik naszego Gaz-Systemu) Pani Lisbet Kallevik zapowiedziała, że firma nie zamierza budować gazociagów łączacych Polskę z Norwegią.

Poniżej zamieszczam informację z Reutersa wraz z linkiem.

Z poważaniem,
Grzegorz Makuch
www.energetykaipolityka.pl

Statoil says has no plans to invest in gas pipeline to Poland
Fri Jan 29, 2016 12:24pm GMT
OSLO Jan 29 (Reuters) - Norway's Statoil will not invest in a gas pipeline to Poland, the company said on Friday, setting back plans by Polish gas company PGNiG to reduce its dependence on supplies from Russia.
PGNiG had said on Thursday it wanted to build a pipeline between Poland and Norway by 2022, when its current deal to buy gas from Russia's Gazprom expires.
"Statoil will not invest in this infrastructure," Elin A. Isaksen, a spokeswoman for Statoil, said in an email to Reuters.
"However, we regard Poland as an interesting market and will look into using such infrastructure should it be realized and given that it is commercially attractive."
Norway is the European Union's second biggest gas supplier after Russia, and Statoil is responsible for 70 percent of oil and gas output from the Norwegian continental shelf.
Statoil's comments came a day after the operator of Norway's offshore gas pipeline system, Gassco, said it had no plans to build new pipelines to continental Europe.
"We have had dialogue with several parties regarding Norwegian gas infrastructure, and PGNiG is one of them, but Gassco has no expansion plans to the European continent currently," Gassco spokeswoman Lisbet Kallevik said.
http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFL8N15D28Z"

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej.