Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Firma z Katowic przygotuje wystawę poświęconą pacyfikacji kopalni
18 stycznia 2021
Rehabilitacja po COVID-19 w Uzdrowisku Świeradów
13 stycznia 2021
Górnicy oddają krew i osocze
28 grudnia 2020
Nowa inwestycja w PGG działa pełną parą
28 grudnia 2020
W Betlejem za dni Heroda
24 grudnia 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
30 listopada 2009 : : autor: PAP, KAI

Msze Święte przed Barbórką na Śląsku

Na Śląsku w niedzielę przed Barbórką wierni modlili się za górników poległych w ostatnich katastrofach (na zdjęciu kościół MB Różańcowej w Rudzie Śl.)
fot: TVS
O pozbycie się lęku dzięki zaufaniu Chrystusowi, który jest nadzieją człowieka apelował abp Damian Zimoń 29 listopada w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej - Halembie. W parafii, na terenie której leży kopalnia, gdzie trzy lata temu zginęło 23 górników, metropolita górnośląski odprawił Mszę św. z okazji przypadającego 4 grudnia święta św. Barbary - patronki górników i hutników.

W śląskich kościołach wierni modlą się w niedzielę za wszystkich górników. W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w rudzkiej dzielnicy Kochłowice także bp Gerard Bernacki odprawił mszę w intencji poszkodowanych we wrześniowej katastrofie w kopalni \"Wujek-Śląsk\".

- Początek roku jest tajemniczy, gdyż czytania mszalne ukazują koniec dziejów i lęk narodów przed żywiołami, zapowiadającymi czasy ostatecznie - mówił w kazaniu abp Zimoń. Przypomniał, że Pismo Święte często wspomina o różnego rodzaju lękach - Heroda przed nowym królem, mieszkańców Nazaretu, którzy odrzucili Jezusa, uczniów, którzy opuścili Jerozolimę ze strachu przed prześladowaniami i udali się do Emaus. - Dziś ludzie także pełni są rozmaitych lęków - mówił abp Zimoń. Wspomniał o lękach związanych z wykonywaniem zawodu górnika i lękach ich rodzin. Przywołał trudne doświadczenie sprzed 3 lat, gdy w pobliskiej kopalni zginęło wielu górników oraz modlitwę w tej świątyni w intencji ofiar wypadku. - Musimy zaufać, lęk jest do przezwyciężenia nawet przez dzieci, które tracą w wypadku ojca - mówił metropolita.

Kaznodzieja przypomniał, że w Rudzie działało kiedyś 6 kopalni. Przypomniał też powiedzenie ,- Jak trwoga to do Boga. Rzeczywiście, człowiek syty często nie jest zdolny do refleksji nad sensem życia, ale gdy przyjdzie godzina doświadczeń ma szansę odkryć, że Chrystus jest jego jedyną nadzieją i przezwyciężyć lęk o utratę pracy i źródło utrzymania - przekonywał. - Człowiek nie musi żyć w lęku - zapewnił na koniec abp Zimoń.

Po Mszy św. został wystawiony Najświętszy Sakrament w unikatowej, wykonanej z węgla monstrancji. Miała ona być ofiarowana przez górników Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymki do Polski w 1987 r., jednak nie dopuściła do tego Służba Bezpieczeństwa.

Przed Najświętszym Sakramentem uczestnicy Mszy odmówili modlitwę do św. Barbary prosząc ją o opiekę nad górnikami, hutnikami i osobami pracującymi pod ziemią, a abp Zimoń udzielił monstrancją z węgla błogosławieństwa.

We Mszy uczestniczyli przedstawiciele górników, poczty sztandarowe, członkowie rodzin górników, którzy zginęli w wypadki kopalni Halemba.


O zwykłą codzienną solidarność, mającą swe źródło w bliskości Boga, a pomagającą zwalczać ludzkie obawy, zaapelował w niedzielę podczas mszy barbórkowej w Rudzie Śląskiej biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki. Wezwał też, by plany wydobywcze, bezpieczeństwo energetyczne i zysk zawsze podporządkowane były dobru człowieka.

W swojej homilii biskup wyjaśnił, że towarzyszący rozpoczynającemu się właśnie adwentowi wieniec z czterema świecami symbolizuje oczekiwanie na przyjście Jezusa, ale też przemijanie i związane z nim ludzkie obawy. Jak jednak podkreślił, jeżeli człowiek kształtuje swoją więź z Bogiem w oparciu o miłość i zaangażowanie, jego obawy ustępują spokojowi i radości.

Nawiązując do zbliżającego się święta św. Barbary bp Bernacki wskazał, że w podobny sposób jak w adwencie, lęk i radość odczuwają na co dzień górnicy. Szczególnie doświadczyć tego może człowiek, który po raz pierwszy zjeżdża pod ziemię, odczuwając podobny do opisanego w ewangelii św. Łukasza lęk kruchego człowieka wobec potęgi żywiołów.

Takie doświadczenie - mówił bp Bernacki - wyjaśnia żywą wiarę górników, ich ufność w pomoc patronki, św. Barbary. - Ktoś stwierdził, że przeżywszy burzę na morzu, nie można nie wierzyć. My dopowiadamy: doświadczając mroków kopalni nie można odrzucić wiary, nie można pozostać jedynie z samym sobą, bo nadzieja przemieni się w rozpacz - wskazał biskup.

Zaznaczył przy tym, że bliskość św. Barbary to bliskość ewangelii, a ewangelia niesie ze sobą przesłanie ludzkiej solidarności. Solidarność ta pod ziemią wyraża się w idei górniczego kamractwa - odpowiedzialności za kolegę w kopalni, ale też w codziennej zwykłej trosce o drugiego człowieka, odnajdywaniu jego dobra, nieraz za cenę własnego trudu.

- Bez solidarności, bez owego kamractwa powróci lęk, zatriumfuje bezradność. Poczucie bliskości Boga umacnia poczucie bliskości człowieka, umacnia ofiarę i odpowiedzialność. Splatają się ze sobą zaufanie Bogu i solidarność z człowiekiem. Tak w czeluściach ziemi wykuwa się człowieczeństwo - piękne, bo tak bardzo ewangeliczne - wskazał bp Bernacki.

Przypomniał też, że w ostatnim czasie Polska widziała górniczą solidarność m.in. właśnie w Kochłowicach, gdy górnikom poparzonym po wybuchu metanu w kopalni \"Wujek-Śląsk\" koledzy spieszyli z pomocą ryzykując własnym życiem. Jak mówił, w rudzkich kościołach rozpoczęła się wtedy modlitwa, która potrwa aż ostatni ranny górnik nie wróci do domu.

- Modlitwa dotyka nieba. Dotyka i tych, którzy odeszli na wieczną służbę do domu ojca, ale i dotyka zasmuconych serc najbliższych. Przypomina, że są wartości, które przewyższają dobra materialne, goją razy serc złamanych i umacniają solidarną więź międzyludzką. - Modlitwa górniczych rodzin - bezcenna - niech nie zgaśnie w waszych rodzinach - zaapelował.

Zaznaczył przy tym, że modlitwa ta ogarnia również wszystkich kreujących kształt górniczej pracy - na szczeblu rządowym, w strukturach spółek górniczych i w samych kopalniach. - W imię miłości Chrystusa prosimy, aby zawsze zwyciężała odpowiedzialność za człowieka, za jego dobro, za jego najbliższych. Plany wydobywcze, bezpieczeństwo energetyczne kraju, w końcu zysk - to są wartości, ale zawsze podporządkowane dobru osoby - podkreślił.

Homilię zakończył słowami wygłoszonymi przez Jana Pawła II na katowickim lotnisku Muchowiec w 1981 r., że człowiek nie jest w stanie pracować, gdy nie widzi sensu pracy, gdy sens ten przestaje być dla niego przejrzysty. - Proszę wraz z górnikami i wszystkimi ludźmi ciężkiej pracy - pomóżcie doświadczać sensu pracy, pomóżcie odkrywać jej dobro i piękno - zaapelował bp Bernacki.

Do zapalenia i wybuchu metanu w ruchu \"Śląsk\" kopalni \"Wujek\" w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach doszło 18 września 1050 metrów pod ziemią. W dniu wypadku zginęło 12 górników, ośmiu kolejnych zmarło w szpitalach; 36 zostało poparzonych.

Z wyjątkiem najciężej rannych pacjentów leczonych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, wszyscy pozostali poszkodowani zostali już wypisani do domów. Pierwszych pięciu pacjentów \"oparzeniówki\" opuściło szpital w ostatnich dniach października, kilkunastu innych może pozostać tam jeszcze wiele tygodni.

Przyczyny katastrofy wyjaśniają komisja Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) oraz prokuratura. W ostatnich dniach eksperci WUG potwierdzili, że stosowane w rejonie wypadku urządzenia były w złym stanie. Prawdopodobnie któreś z nich dało iskrę, która zapaliła metan. W rejonie katastrofy było też więcej górników, niż przewidują przepisy - 12 ofiar tragedii przebywało w miejscach, gdzie nie powinno ich być.

Strona 1 z 0

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (2) pokaż wszystkie
 • Bazyk 2 grudnia 2009 13:19:05
  Profile Avatar

  Szkoda ze nikt nie odprawia mszy na kierowców np no bo to jeden zginie dzis ,inny jutro a to ze ich dzieci sa też sirotami to nikogo nie obchodzi tylko w tym społeczństwi górnicy sie licza co, innych zawodów juz nie ma?

 • Silesia 29 listopada 2009 15:40:36
  Profile Avatar

  Tak trudno o tym zapomnieć :-(((

 • IMWFI
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnik dostanie odprawę
15 stycznia 2021
18314
Tak wygląda projekt umowy. Związkowcy chcą 120 tys. zł odprawy
19 stycznia 2021
17242
120-tysięczne odprawy pieniężne nie dla wszystkich górników
20 stycznia 2021
7361
Co zawiera związkowy projekt umowy społecznej dla górnictwa?
18 stycznia 2021
4912
Związkowcy z Silesii piszą do ministra
18 stycznia 2021
4783
Stawiają na rozwój pracowników
16 stycznia 2021
3431
Związkowcy zaprezentowali projekt umowy społecznej dla górnictwa
19 stycznia 2021
2865
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu