Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Ruch Knurów zwiększy produkcję węgla koksowego
29 września 2020
Górnictwo będzie z nami zawsze
18 września 2020
Górnicy w Czechach obchodzili swoje święto
7 września 2020
Sytuacja górnictwa nie jest łatwa
4 września 2020
Solidarność to drugie imię Polski
3 września 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
14 czerwca 2014 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Krystian Krawczyk

Trzeba zapomnieć o rozdawnictwie pieniądza

Trzeba przede wszystkim zapomnieć o tym, że w KW będzie kontynuowane rozdawnictwo pieniądza - podwyżki nie wiadomo za co i dlaczego, zatrudnienie nie wiadomo po co - zapewnia Mirosław Taras
fot: Bartłomiej Szopa

Spadek cen węgla na rynku światowym jest pochodną trwającego od dłuższego czasu kryzysu. Pojawił się on w 2007 r., jako kryzys finansowy, ale później pognębił wzrost gospodarczy na świecie. Nadal kondycja światowej ekonomiki nie zachwyca - zauważa w  rozmowie z portalem górniczym nettg.pl prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras.

Czy w obecnej sytuacji na światowym rynku węgla dostrzega Pan jakieś mocne strony Kompanii Węglowej?
Dziś żadna z polskich spółek węglowych nie ma mocnych stron. Rynek bowiem jest fatalny. Ceny na nim są bardzo niskie i nie widać szans na ich szybki wzrost. Jest jednak pewne ale... O Kompanii Węglowej mówi się często, że jest to kolos na glinianych nogach. Może i jest, ale jest to ogromna firma, której łatwo się nie wywraca. Ta wielkość jest jej zaletą. Ma ogromny rynek - ponad 30 mln t węgla - i sporo dosyć wiernych klientów. Jest to bardzo mocna strona Kompanii, bo prędzej czy później sytuacja na rynku węglowym poprawi się, co odbije się bardzo pozytywnie na wyniku finansowym spółki, na jej standingu. Chociaż jest i druga strona medalu tej wielkości - utrudnia ona zarządzanie, organizację pracy, prowadzenie wydobycia i generuje napięcia społeczne oraz polityczne.

Taki duży organizm gospodarczy jak Kompania jest siłą rzeczy podatny na wpływy zewnętrzne.
Spadek cen węgla na rynku światowym jest pochodną trwającego od dłuższego czasu kryzysu. Pojawił się on w 2007 r., jako kryzys finansowy, ale później pognębił wzrost gospodarczy na świecie. Nadal kondycja światowej ekonomiki nie zachwyca. Nie rośnie konsumpcja per saldo, a tym samym nie zwiększa się zapotrzebowanie na energię. A to jest istotny czynnik, który zmniejsza rynek i obniża ceny węgla. Wrażliwość spółki na tę sytuację jest bardzo duża. Jest to najważniejszy czynnik, który wpływa na dzisiejszy standing Kompanii. Ale nie jedyny.

A jaki jest ten drugi czynnik?
Kolejnym jest fakt, że nasza firma fedruje w złożu, które od dawna jest intensywnie eksploatowane. Większość kopalń jest wiekowa. Wyeksploatowanie złoża i dekapitalizacja majątku, a także - co jest bardzo istotne - trudne warunki geologiczno-górnicze, które są znacznie gorsze np. niż w kopalni Bogdanka i wielu innych zakładach wydobywczych na świecie, są drugą grupą czynników negatywnie wpływających na obecną sytuację Kompanii. To, że złoże jest o takiej, a nie innej tektonice i stratygrafii, o określonym stopniu wyeksploatowania, generuje pewne koszty krańcowe, których się nie przeskoczy. Weźmy np. tąpania. Jeżeli ściana ze względu na bezpieczeństwo ruchu, ochronę górników i powierzchni, przeciwdziałanie wstrząsom, jest prowadzona tak, aby tym elementom sprostać, to musi mieć ograniczony dobowy postęp. A to generuje bardzo wysoki koszt graniczny wydobycia. Nie ma możliwości, aby ściana jadąca w pokładzie tąpiącym była w stanie konkurować ze ścianą mającą takie dobre warunki geologiczno-górnicze, jakie są np. w Bogdance. Czynniki geologiczno-górnicze związane z ryzykiem górniczym, z wyeksploatowaniem złoża, z rozległością kopalń, z przestarzałą infrastrukturą, która nie jest w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia nowoczesny przemysł wydobywczy - średnica szybów, prędkość ciągnienia, wielkość skipów itd. - są elementami, które w istotny sposób wpływają na wysokość kosztu jednostkowego. I nie da się z nimi już nic zrobić, nikt nie wybije nowego szybu w kopalni mającej 150 lat z prostej przyczyny - bo tam już nie ma złoża. Każdy taki element wpływa na to, że koszt wydobycia w Kompanii jest wysoki.

I rzeczywiście nic na to nie można poradzić?
No, prawie nic. Można próbować amortyzować wpływ tych czynników poprzez poprawę organizacji pracy, doskonalenie możliwości technicznych starszych kopalń. Pole manewru jest jednak ograniczone. Trzeba mieć świadomość, że te zakłady wydobywcze nigdy nie dadzą sobie rady samodzielnie na rynku. Chyba że ceny węgla byłyby bardzo wysokie. Szansa na to jest dziś bardzo mizerna. Dlatego trzeba sobie powiedzieć uczciwie, że jest grupa kopalń - nie tylko w Kompanii Węglowej, ale na całym Śląsku - które miałyby ogromne problemy z samodzielnym przetrwaniem. Nie chcę, żeby w mojej wypowiedzi doszukiwano się jakiejkolwiek sugestii dotyczącej zamykania kopalń, ich likwidowania. Podkreślam tylko, że te kopalnie nie dałyby sobie rady samodzielnie w obecnych warunkach rynkowych. Mogą one przetrwać wyłącznie wtedy, gdy będą funkcjonowały w większym organizmie, w którym będą zakłady nowocześniejsze, fedrujące na mniej sczerpanym złożu, bo były później wybudowane są w stanie wytworzyć dosyć duże rezerwy gotówkowe. Dzięki temu będzie można te słabsze kopalnie utrzymać.

Strona 1 z 3
1
2
3

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (28) pokaż wszystkie
  • 19art20 4 czerwca 2014 15:18:34
    Profile Avatar

    kolego firmoradar takzwane oddziały specjalistyczne sa płacone z pieniędzy które kazda kopalnia ma przeznaczone na inwestycje i nie może ich wydac inaczej a juezeli placi je takzwanej swojej firmie specjalistycznej to siłom rzeczy te pieniądze wracają z powrotem do kompani a nie wypływają do firm zewnętrznych także na drugi roz zanim się wypowiesz to zorietuj się jak to działa i nie pisz głupot

  • Pracownik 3 czerwca 2014 21:17:29
    Profile Avatar

    Jeszcze jest sprawa robienia kosztow produkcji wegla ,nieobnizymy jesli niebedzie gospodarności np : przewozenie muly i filtrow ze zwalow na zwal a kamien na zol a pozniej na auta to jest chore zwykly robol to widzi a góra nie takie przykłady mozna mnozyc chyba ze ktos to robi celowo

  • Pracownik 3 czerwca 2014 20:05:02
    Profile Avatar

    Do kopalni ,, Sośnica-Makoszowy'' powinien trafic prokurator i sprawdzic kto na szkode kopalni kazał robic przekop na ,,Sośnice'' przecíez to zdaleka smierdzi

  • Lato 2 czerwca 2014 23:09:46
    Profile Avatar

    Firmy pracują stawka to 130 zł dniówka reszta pod stołem na czarno zero zainteresowania ze strony własciciela !!!a K.W szykuje kolejny postój ekonomiczny w czerwcu z pełnym oblorzeniem firm szok!!!!!!

  • brzeszczanin 2 czerwca 2014 20:18:07
    Profile Avatar

    A co z kopalnią brzeszcze? Ostatnio pan prezes wymienił jako pierwszą do zamknięcia...

  • firmoradar 2 czerwca 2014 17:21:34
    Profile Avatar

    A po co KW SPECJALISTYCZNE zakłady jak są 150% droższe od firm obcych - chyba tylko po to by dać robotę kumplom byłym dyrektorom centrum itp.

  • mdm 2 czerwca 2014 09:10:18
    Profile Avatar

    Pisze Pan dość rozdawnictwa , rozumiem dość kolesiostwa , sponsorowania klubów sportowych , sponsorowania związków ( wyjazdy zagraniczne , wyjazdy na spotkania z dyrektorami , sponsorowania konferencji i szkoleń związkowych ) . Fajnie się Panu deklaruje na papierze a w zeszłym tygodniu zezwolił Pan na wyjazd dyrektorów w góry z jednym związkiem zawodowym .ZNOWU NOWE UKŁADY? Ten sam związek ( a w zasadzie jego przewodniczący )rozpowiada na prawo i lewo że jest z Prezesem dogadany co do pracy swojej firmy w KW . Jak to oceniać ?

  • zz 1 czerwca 2014 21:11:46
    Profile Avatar

    kiedy wymiana rady nadzorczej ? ja sie pytam kiedy ?!

  • członek zwiazku 1 czerwca 2014 19:16:10
    Profile Avatar

    Moje składki, moja sprawa. Płacę zaledwie 30 zł na m-c czyli 360 zł na rok i za to mam kalendarz oraz kufel.

  • Dariusz 1 czerwca 2014 19:02:41
    Profile Avatar

    Do pana Tarasa i górników Zróbcie jeden związek GÓRNICZY na jakiego licha utrzymujecie tyle związków a WY GÓRNICY to utrzymujecie. Szczęść Boże

  • Rycho 1 czerwca 2014 16:03:38
    Profile Avatar

    Zapomnieć o rozdawnictwie? Czy to znaczy, że nie będzie już można ukraść żadnych pieniędzy z funduszu socjalnego?

  • Makoszowy 1 czerwca 2014 10:38:46
    Profile Avatar

    Źle prosperująca spółka z brakiem możliwości rozwoju zawodowego to moje zdanie na ten temat. Moje pytanie na dziś. Od kiedy będzie możliwe odejście za pieniądze? Bo te przydają się na start za granicą

  • Makoszowy 1 czerwca 2014 10:34:21
    Profile Avatar

    Jak może być że osoby z niższym wykształceniem piastują wyższe funkcje? Do tego pochodzą z jednej wsi, połowa osób w biurach pochodzi z jednej miejscowości w której to jedna osoba dostała się wyżej i pociągnęła za sobą znajomych i rodzinę która na szybko robiła wykształcenie średnie. Śmiechem na sali również jest ze na 3 pracowników przypada jeden dozorujący. Kompania upada i widać to coraz mocniej, pracownicy wykonują pracę za siebie i kolejne osoby których brak.

  • czytelnik 1 czerwca 2014 09:50:45
    Profile Avatar

    Kilkadziesiąt nowych zarzutów postawiła prokuratura złodziejowi z kop. Sośnica, byłemu przewodniczącemu NSZZ Solidarność, Ryszardowi N. Poprzedni wyrok za kradzież socjalnych pieniędzy - 14 miesięcy w zawiasach i grzywna. Jak wynika z Gazety, na grzywnę zrzucą się związkowcy ze swoich składek. Dyrektor i Kompania udają,że problemu nie ma.

  • ty 1 czerwca 2014 03:20:59
    Profile Avatar

    mądrze godo - pod kątem ekonomicznym, finansowym i zarządzania. ale jak przyjdzie sztrajk za sztrajkiem to i tak wszystko padnie. chop nie jest głupi i z punktu widzenia tego, czego o zarządzaniu uczono - mądrze prawi.

  • górnik g 3 31 maja 2014 22:54:22
    Profile Avatar

    Nie rozpaczać górniczki tylko brać sie do roboty. W koncu macie prezesa z prawdziwego zdarzenia a nie tylko od brania pieniędzy. Co do roboty to każdy widzi jak np: ślusarze, elektrycy i hydrole śpią pod ścianą nieraz całą szychte. Związki: 1 podwyżki 2 strajki 3 biura podróży Właśnie dlatego jest jak jest.

  • ryś 31 maja 2014 21:32:48
    Profile Avatar

    do ślusorz: bogdanka fedruje płytko ? wejdź sobie na budowę geologiczną LZW i odczytasz, ze pokłady leżą pod grubą warstwa nadkładu. Co do Bogdanki to Pole stefanów(nowe pole otwarte bodajze 2010 r. ) posaida jeden poziom wydobywczy znajdujący się na poziomie 1000, także nie siej propagandy. Oni po prostu mają bardzo przyjemną budowę geologiczną, dobrze rozcięte pola i przede wszystkim praktycznie poziome pokład, stąd mogą sobie pozwolić na wybiegi ścian do 5km.

  • Makoszowianin 31 maja 2014 20:07:09
    Profile Avatar

    Witam Kopalnie typu Sośnica Makoszowy RUCH MAKOSZOWY mające złoża na 90 lat w pokładach o małych zagrożeniach geologicznych , chcieli zarżnąć jak świenie na odpuście kto do tego dopuścił , nie jedna kopalnia np Bielszowice która nie ma tyle węgla już zacierała ręce !!!!!!!!!.

  • ślusorz ciąg dalszy 31 maja 2014 18:13:30
    Profile Avatar

    ...zrób Pan porządek z nieudolnymi dyrektorami-czy głownymi czy też do spraw produkcji,zrób coś z "papućkorzami"którzy siedza po kanciapach na powierzchni a maja szychty dołowe...Pole manewru masz to wykorzystaj to...Górnicy są w stanie nawet poświęcić jakieś "dodatki"finansowe,ale musza widzieć ,że robisz porządek z darmozjadami...

  • ślusorz 31 maja 2014 18:09:56
    Profile Avatar

    Panie Taras wszystko się zgadza,ale nie porównuj Bogdanki z kopalniami KW bo NA RAZIE Bogdanka fedruje płytko i sie opłaca...ale te płytkie złoża za moment się skończą i będzie coraz droższe wydobycie,bo głębsze-co później powiesz???Tutaj jest inna specyfika geologiczna...i MUSIMY fedrować to co mamy...Zrób pan porządk z nadsztygarami do spraw niepotrzebnych,z firmami zewnętrznymi(bo szlag mnie trafia jak mówi sie o alokacjach pracowników,a firmy zewnętrzne spokojnie sobie jadą najlepsze przodki

  • mtm 31 maja 2014 17:18:32
    Profile Avatar

    Taras zawsze od siebie zaczynaj. Minął miesiąc prezesowania i planu naprawy Kompanii nie ma. Wszystko co się dzieje , to pijar medialny! Bicie piany aby uniknąć wizyty górników w Warszawce. Taras trzy najważniejsze rzeczy : koszty, wydajność i efektywne wykorzystanie czasu pracy ludzi i maszyn. A ty cały czas gadasz o dyrdymałach.

  • ka.... 31 maja 2014 17:05:40
    Profile Avatar

    Usuwają komentarze jak się prawdę napisze

  • ratownik 31 maja 2014 16:17:49
    Profile Avatar

    Uwolnij panie Taras kopalnie Sośnica od fatalnych dyrektorów. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

  • ka.... 31 maja 2014 16:06:45
    Profile Avatar

    Dokładnie nuech się wezną za zarobki od kierownika w góra bo górnik z 23 letnim stażem mo max 3500 z wszystkimi dodatkami to chyba tak dużo niema a taki nadsxtygar nic nie robi i kupa kasy zbiero a po co mo iść na emerytura jak dostanie grosze

  • jonek 31 maja 2014 15:49:56
    Profile Avatar

    no to najwyższy czas zdiagnozować kop. sosnica-makoszowy, kto doprowadził ją na samo dno, jeden już zrezygnował.

  • smerf zgrywus 31 maja 2014 15:47:05
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • POMOCNIK KALFAKTORA 31 maja 2014 15:40:45
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • sosniczanin 31 maja 2014 15:19:27
    Profile Avatar

    A Uszko uciekł i pewnie jeszcze odprawę weźmie.

  • IRWYN
    user