Śląskie: kolejne gminy dołączyły do związku komunikacyjnego

Dwie nowe gminy - Pilchowice i Sośnicowice (Śląskie) - dołączyły do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), największego organizatora komunikacji miejskiej w kraju, który obsługuje dziennie ok. miliona pasażerów z 27 gmin.

W gminie Sośnicowice podkreślają, że na włączeniu do KZK GOP zyskają młodzi ludzie dojeżdżający do szkół i na uczelnie oraz osoby pracujące w Gliwicach.

- Procedury związane z włączeniem naszej gminy do KZK GOP trwały od 2012 roku. Udało się i dzięki tej zmianie poprawi się połączenie zwłaszcza z centrum Gliwic, co dotąd było nieco utrudnione - powiedział sekretarz Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach Kazimierz Kaczmar.

Dwie nowe gminy - Sośnicowice i Pilchowice - położone są w południowo-zachodniej części województwa śląskiego na terenie powiatu gliwickiego. Gmina Pilchowice liczy ponad 11 tys. mieszkańców. Gminę Sośnicowice zamieszkuje ok. 8,7 tys. osób.

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego powołany został w 1991 roku. Na początku przystąpiło do niego 11 gmin, w tym Katowice, Bobrowniki, Chorzów, Gierałtowice, Knurów, Mysłowice, Pyskowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Zabrze. Obecnie KZK GOP składa się z 27 gmin. Obsługuje obecnie teren zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Z transportu komunalnego codziennie korzysta ok. miliona pasażerów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicze miasto z całkiem nowym centrum. Wypowiedzą się mieszkańcy

Jastrzębie-Zdrój chce zapytać mieszkańców o opinie dotyczące Strefy Centrum. Ma to być nowa, reprezentacyjna przestrzeń miejska.

Kuba w ciemnościach. Blackout na całej wyspie

Kuba przeżywa najgłębszy kryzys energetyczny od dekad. W ostatnich dniach wyspa została dotknięta ogólnokrajowym blackoutem. Miliony mieszkańców od kilku dni żyją bez prądu, wody i podstawowych dostaw. Sytuacja jest dramatyczna. Wyspie grozi kryzys humanitarny. Przyczyną jest zapaść przestarzałej sieci energetycznej, brak paliwa i spirala długów, która odcięła Kubę od kluczowych dostawców.

UOKiK: Postępowanie przeciwko Columbus Energy

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Columbus Energy, firmie zajmującej się sprzedażą i montażem pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych - poinformował w poniedziałek urząd. Zakwestionowany został m.in. sposób informowania klientów o prawie odstąpienia od umowy.

AI pod kontrolą i z zielonym światłem dla biznesu. Polska przyjmuje nowe przepisy

Ustawa regulująca systemy sztucznej inteligencji ma stworzyć solidne ramy prawne sprzyjające rozwojowi innowacji w obszarze AI. W Ministerstwie Cyfryzacji podkreślają, że nowe przepisy nie tylko podniosą poziom bezpieczeństwa użytkowników, ale także ułatwią wdrażanie nowoczesnych technologii w firmach i instytucjach, tworząc dla nich bardziej przyjazne warunki działania.