Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Padł rekord w skali kraju
11 sierpnia 2020
Izba działała na rzecz branży w Polsce i za granicami
27 lipca 2020
Atrybuty nadziei – kołowrót, kilof, worek
19 lipca 2020
Patronka górników wyjechała na powierzchnię
17 lipca 2020
Korfanty na kolejowych torach
16 lipca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
6 sierpnia 2009 autor: Jerzy Chromik - nettg.pl

KHW: Studenckie praktyki inwestycją w przyszłą kadrę

W lipcowych praktykach zawodowych w KHW uczestniczyło 89 studentów
fot: Jerzy Chromik
Klarowna ścieżka rozwoju kariery zawodowej i awansu. Wynagrodzenia i świadczenia dodatkowe. Gwarantująca pewność zatrudnienia pozycja firmy na rynku. Wiem czego się spodziewać, kiedy zostanę górnikiem. Mój opiekun był kompetentny, życzliwy i chętnie dzielił się z nami swoją wiedzą. To kilka z pozytywnych spostrzeżeń, jakie pojawiły się w anonimowej ankiecie, rozpisanej pośród studentów, odbywających w lipcu praktyki zawodowe w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego.

Były też cierpkie. Musiałem wstawać o czwartej rano. Wspólna łaźnia. Zbyt dużo fizycznej pracy. Brak szacunku dla czerwonych (studenckich) kasków.
Tylko jeden z przyszłych inżynierów napisał, że - po tym, co zobaczył na dole - zrezygnuje z górniczego kierunku studiów i przeniesie się na inny wydział. Zdecydowana większość eksponowała natomiast pozytywne walory praktyk w zakładach spółki.

Smakowanie kopalni

W lipcowych (1-30 ub. m.) praktykach zawodowych uczestniczyło 89 studentów z dwóch uczelni, kształcących przyszłych inżynierów górniczych specjalności: 45 z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i 44 z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dla większości praktykantów z drugiego i trzeciego roku studiów była to pierwsza konfrontacja komfortu uczelnianych auli wykładowych i laboratoriów z rzeczywistością, wiedzy akademickiej z twardymi realiami pracy pod ziemią.

Podczas, wieńczącego praktyki, piątkowego (31 ub. m.) spotkania studentów i menedżerów firmy w kopalni ,,Staszic\", lekko-wakacyjna tonacja przeplatała się z poważnymi deklaracjami.

- Od wielu lat kopalnia ,,Staszic\" jest pionierem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w polskim górnictwie. Mieliście sposobność je poznać. Liczę, że po ukończeniu studiów niektórzy z was wybiorą pracę w naszej kopalni. Wiążemy z wami duże nadzieje - nie tylko szesnastkę praktykujących w ,,Staszicu\" przyszłych inżynierów zachęcał jej dyrektor, Stanisław Lasek.
- Stosowana w kopalniach KHW technika, technologia i organizacja, to wszystko co najlepsze, z czym można się spotkać w polskim górnictwie. Gratuluję wam, że mogliście je poznać, gratuluję, że dobrze zostaliście przyjęci przez środowisko. Cieszę się, że holding ułatwił wam odbycie praktyk, że przebiegły one bezpiecznie, że otrzymaliście wynagrodzenie - mówił prof. Kazimierz Trybalski, prodziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Podziału nie można odwlec

- W trakcie kwietniowych spotkań na obu uczelniach zapraszałem was do odbycia praktyk w kopalniach naszej firmy. Zapraszałem z całkowitym przekonaniem. Nasze rozmowy były zasadniczo odmienne od tych sprzed kilku lat, kiedy blokada przyjęć do pracy w kopalniach wielu studentów wydziałów górniczych skłaniała do zmiany kierunków nauki. Dziś sytuacja jest inna. Życzę sobie i wam, abyście skorzystali z oferty pracy w zakładach naszej firmy - zachęcał Waldemar Mróz, wiceprezes zarządu KHW ds pracy.

- Tylko w trzech najbliższych latach będziemy musieli zaangażować do dozoru 986 osób. To dużo więcej, niż jest was na tej sali - akcentował Mróz.

Eugeniusz Małobęcki, dyrektor Zespołu BHP i Szkolenia w KHW, który był odpowiedzialny za organizację praktyk, przekomarzał się ze studentami w kontekście ich ankietowych wyznań.

- Cóż, klatka zjeżdża po prostu o szóstej rano i jest pora podziału. Trudno, aby górnicy czekali na szefa - podkpiwał z narzekań na wczesne wstawanie.

- Kiedy w przyszłości będziecie wysyłali ludzi do zabudowy stropnic, to musicie wiedzieć, ilu musi ich być i ile czasu zajmie im ta robota. Kiedy polecicie im wybrać usypany węgiel spod przenośnika, to musicie wiedzieć, ile koziołków (wsporników taśmy) mogą oczyścić podczas dniówki i ile waży łopata mułu - żartobliwie komentował skargi praktykantów na nadmiar fizycznej pracy.

Stypendia przed dyrektorskim fotelem

Małobęcki roztaczał zarazem przed przyszłymi inżynierami scenariusze możliwego awansu. Wyliczył, że w osiem lat od podjęcia pracy - wraz z uzyskiwaniem kolejnych zatwierdzeń urzędu górniczego - hipotetycznie mogą zasiąść w fotelu dyrektora kopalni. To, oczywiście, najbardziej optymistyczny wariant.

- Im szybciej, i im wyżej uda wam się wspiąć po szczeblach drabiny górniczej hierarchii, tym większy będzie wasz zysk - zachęcał.

W przyszłej pracy miesięczna praktyka zostanie zaliczona studentom do okresu, potrzebnego do pierwszego takiego zatwierdzenia. Praktyka była płatna. Na rękę studenci wzięli w granicach 1000-1400 zł. Najlepsi, czyli 21 orłów, którzy w kończącym praktykę egzaminie uzyskali celujące i bardzo dobre noty, a przy tym - w ocenie opiekunów - wykazali się ponad przeciętnym zaangażowaniem i pracowitością, mogą liczyć na fundowane przez KHW stypendia w wysokości 1000 zł (netto) miesięcznie. Stypendysta musi zobowiązać się, że po ukończeniu studiów przepracuje w kopalni holdingu co najmniej tyle lat, ile wynosił okres otrzymywanej pomocy. Ale - jak zapewniał Mróz - holding jest również otwarty na współpracę z innymi wyróżniającymi się praktykantami.

Kariera w kopalni

Michał Antoniuk (AGH) pochodzi z Świętokrzyskiego, z rodziny bez jakichkolwiek tradycji górniczych.

- Myślałem o górnictwie odkrywkowym. Po tej praktyce w ,,Staszicu\" chciałbym się związać z górnictwem podziemnym. To ciekawy zawód, dający możliwość szybkiego awansu - powiedział.

Dla Pawła Karolewskiego (PŚl.) praktyka w ,,Murckach\" była drugim spotkaniem z kopalnią.

- Wiedziałem już, czego się spodziewać. Owszem, z początku było trochę machania łopatą, ale potem mogliśmy m. in. poznać zbrojenie ściany, a następnie - urabianie węgla - opowiadał.

W rodzinie Darii Garbarz (PŚl.) w górnictwie pracowali wszyscy, począwszy od pradziadków.

- W trakcie praktyki nauczyłam się sporo nowych rzeczy, związanych z moim kierunkiem studiów (eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów). Zostaliśmy sympatycznie przyjęci w ,,Staszicu\" - podkreślała życzliwą atmosferę.

Strona 1 z 0
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (9) pokaż wszystkie
 • turbinka 8 sierpnia 2009 20:41:23
  Profile Avatar

  Ale i tak w KHW coś fajnego się dzieje. U nas tylko plecak może dostać dobrą robotę. Zdolnych to nawet na nawęglaniu nie potrzebują. Pozazdrościć wam górnikom, że macie taką nowoczesną firmę otwartą na młodych.

 • obsewer 7 sierpnia 2009 22:50:01
  Profile Avatar

  na Małobędzkiego weźcie poprawkę. Ściemnia. na Mroza jeszcze większą. to oszust. do roboty młodzieńcy, oprócz chęci potrzebujecie jaj i musicie się dłudo uczyć od starych wyjadaczy żeby nie być w przyszłości kolejnym dyrektorem nieudacznikiem Laskiem

 • ślusarz 7 sierpnia 2009 09:36:41
  Profile Avatar

  Cieszę się, że nikt jeszcze nie napisał o studentach per "uzdrowiciele kopalń". Ja pracuję już sporo lat w khw i za 2 miechy mam obronę na polibudzie. Już mam żółty garnek na pewno a do 6 lat stanowisko nadsztygara. I to bez znajomości. Wolałbym robotę na górze ale kasa jest pod ziemią... Pozdrawiam wszystkich studenciaków a przede wszystkim pracowników szeregowych - bez Was kopalnia i (w większości) dozór nie istnieje!

 • mag 6 sierpnia 2009 12:09:57
  Profile Avatar

  Oczywiście, że kobieca reprezentacja też zjeżdżała. Nie codziennie, ale jednak.

 • tosiek83 6 sierpnia 2009 11:37:33
  Profile Avatar

  No zakazu nie ma, no ale co Ona miała by tam robić, no bo przecież nie spągować :)

 • miho 6 sierpnia 2009 06:27:41
  Profile Avatar

  A czemu nie? Przecież nie ma zakazu...

 • Filip 5 sierpnia 2009 19:46:39
  Profile Avatar

  Bardzo fajna inicjatywa. Prezes Gajos potrafi zainwestować w innowacje, także edukacyjne. To procentuje tym, że KHW SA jest firmą nowoczesną. Tylko ciekawe co Rzepa o tym napisze? Może praktyki okażą się czymś dramatycznym? Przymusowym wywożeniem młodzieży pod ziemię??? :-)

 • matka 5 sierpnia 2009 17:56:43
  Profile Avatar

  A w JSW praktyki studencie były w tym roku za "friko" i to jest sprawiedliwość?

 • tosiek83 5 sierpnia 2009 11:59:59
  Profile Avatar

  a ta dziewczyna z Pol.Śl. to chyba na dół nie zjeżdżała, no nie?

 • NKUEM
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Wypadek śmiertelny w ruchu Marcel
10 sierpnia 2020
11007
Szorują po dnie
13 sierpnia 2020
7035
Przed nami czas wyrzeczeń, może takich, jak pięć lat temu
12 sierpnia 2020
6773
Nie żyje pracownik ruchu Bobrek
11 sierpnia 2020
6441
250 górników straci pracę? Rozpoczęły się rozmowy
10 sierpnia 2020
4838
Zwolnienia górników? Związkowcy proponują dobrowolne odejścia
12 sierpnia 2020
4448
Górnicza Solidarność nie chce opozycji w zespole ds. programu dla górnictwa
10 sierpnia 2020
4194
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu