Górnictwo: jedni zamykają kopalnie, inni otwierają

fot: Wacław Turek/ARC

Kopalnie w Australii nie posiadają szybów wydobywczych. W kopalniach bez szybów zjazd załogi na dół kopalń odbywa się upadowymi samochodami lub kolejkami szynowymi naspągowymi.

fot: Wacław Turek/ARC

Jak podaje strona internetowa www.mining, firma Whitehaven Coal operująca w Nowej Południowej Walii, uzyskała pozwolenie na budowę kopalni Maule Creek.

Firma starała się o pozwolenie na budowę tej kopalni od 3 lat. Inwestycja pochłonie 767 mln dolarów a wydobycie węgla ma ruszyć w drugiej połowie 2014 r.

W kopalni znajdzie zatrudnienie od 340 do 470 pracowników. Wydobycie ma osiągnąć 13 mln t rocznie .

Jak do tej pory Whitehaven wydało już 160 mln dolarów i firmie pozostało jeszcze do zainwestowania 607 mln. Prace związane z budową kopalni rozpoczną się za kilka dni od stawiania ogrodzenia, budowy dróg dojazdowych i przygotowania magazynów materiałowych. Później wybudowana zostanie linia kolejowa i stacja załadunku węgla.

Po opublikowaniu tej wiadomości, wartość firmy na giełdzie papierów wartościowych wzrosła 1,78 proc.

W tym samym czasie Central Queensland News, lokalna gazeta wydawana w Emerald, podała, że firma Glencore-X-Strata, do której należny kopalnia Oaky Creek Mine, rozważna zwolnienie 150 górników. Decyzja zostanie podjęta w najbliższych 3 tygodniach. Redukcje są wynikiem małej sprzedaży węgla. Kopalnia posiada duże jego zwały węgla. Oficjalna liczba osób do zwolnienia nie została jeszcze podana.

Lokalni biznesmeni nie są zadowolone z tej sytuacji. Informacje o planowanych zwolnieniach w okolicznych kopalniach spowodowały, że mieszkańcy zaczęli mniej wydawać. Small biznes zaczyna liczyć straty i zastanawiać się, czy nadal warto inwestować i działać lokalnie.

Na łamach tej samej gazety wypowiada się szef Rady Zasobów Mineralnych z Queensland, Roche. Podaje on, że firma Glencore-X-Strata w dalszym ciągu ma w planach rozbudowę kopalni Rollestone Mine, ale w dwóch fazach. Mówi też o przesycie węgla na rynku światowym i najgorszej w tym dziesięcioleciu recesji ekonomicznej.

Na łamach gazety rozpoczęła się też batalia o wyborców w zbliżających się wyborach.

Wszyscy kandydaci obiecują, że ich partia, o ile zwycięży, to zlikwiduje obowiązujący obecnie podatek od rzeczywistej i potencjalnej emisji CO2. Ma to spowodować ożywienie gospodarcze - firmy zaoszczędzą i te pieniądze będą mogły wydawać na rozwój, czyli także na większe zatrudnienie - przekonują politycy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.