Kopex-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy giełdowego Kopeksu wybrane zostało na wykonawcę szybu dla należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni „Zofiówka”. Rozbudowa „Zofiówki” jest największą inwestycją w polskim górnictwie od ponad 20 lat.
Jej koszt do 2020 roku sięgnie kwoty około 3 mld zł. Umowa z JSW na budowę szybu o wartości ponad 180 mln zł powinna być podpisana do 14 sierpnia tego roku. Będzie to największe zlecenie Kopex-PBSz.
- Nasza grupa ma duże kompetencje i doświadczenie w budowie nie tylko szybów, ale całych zakładów wydobywczych – podkreśla Marian Kostempski, prezes Zarządu Kopex SA.
Jak powiedziała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW, umowa na budowę szybu dla „Zofiówki” powinna być podpisana z wykonawcą do 14 sierpnia br.
Zgodnie z założeniami, prace przy wykonaniu szybu 1 Bzie w polu Bzie-Dębina-2 Zachód potrwają cztery lata. W tym roku Górnicze Biuro Projektów Kopex-PBSz opracuje dokumentację głębienia szybu, po czym rozpoczną się roboty przygotowawcze na powierzchni. Kolejnym etapem będzie drążenie otworu o średnicy wewnętrznej 8 metrów do głębokości 895 metrów. Szyb będzie gotowy na początku 2014 roku.
- To największe roboty szybowe w Polsce – ocenia Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Zarządu Kopex SA. – Polskie górnictwo potrzebuje takich inwestycji, przewidujemy więc, że będą kolejne przetargi. Prowadzimy też rozmowy w różnych miejscach na świecie na temat budowy szybów i wykonania bardziej kompleksowych prac górniczych. Po wybudowaniu szybu 1 Bzie będą przetargi na dalsze etapy rozbudowy „Zofiówki”, w tym na dostawy sprzętu górniczego. Będziemy chcieli w nich uczestniczyć.
Cała rozbudowa „Zofiówki” jest tak dużym przedsięwzięciem, że w praktyce mówić można o powstaniu nowej kopalni. Pole Bzie-Dębina-2 Zachód będzie miało zdolność wydobywczą średniej kopalni - około 6 do 7 tys. ton na dobę. Pierwszy węgiel wyjedzie z niego w 2017 roku, natomiast pełna zdolność wybobywcza osiągnięta zostanie w 2021 roku. Wówczas „Zofiówka” dostarczać będzie 17 tys. ton węgla na dobę. Dzisiaj największa polska kopalnia – „Piast” – wydobywa około 14 tys. ton na dobę.
W nowym złożu znajduje się około 600 mln ton węgla., z czego około 190 mln ton stanowią zasoby operatywne, czyli możliwe do udostępnienia i wybrania. Najpierw powstanie poziom wybobywczy 1110 metrów (blisko 52 mln ton węgla), po czym docelowo 1300 metrów. Kopalnia powinna wydobywać węgiel przez około 70 lat. Ostatnie szyby oddane zostały do użytku ponad 20 tam temu w kopalniach: „Krupiński” i „Morcinek”.
Kopex-PBSz specjalizuje się w budownictwie podziemnym. Od wielu lat jest liderem na międzynarodowym rynku usług górniczych i specjalistycznych. Wykonuje najtrudniejsze zadania w górnictwie węglowym w Polsce i za granicą. Kontrakty firma realizowała m. in. w Bułgarii, Chinach, Chile, Francji, Indiach, byłej Jugosławii, Niemczech, Turcji i Włoszech.
Spektakularnym przedsięwzięciem był udział w modernizacji Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) koło Genewy, zajmującego się fizyką teoretyczną, gdzie polscy specjaliści wykonali chodniki i dwie olbrzymie podziemne komory, w których zainstalowano aparaturę badawczą o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych, w tym m. in. elementy słynnego już Wielkiego Zderzacza Hadronów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
PBSz to dobra firma o wileoletniej tradycji Szkoda tylko że chłopaki mało tam zarabiają.
Na "Krupińskim" wydechowy zasypali i teraz się duszą na dole.
Ostatnie szyby oddane zostały do użytku ponad 20 tam temu w kopalniach: „Krupiński” i „Morcinek”. A BUDRYK?