Mongolski parlament przyjął w piątek (24 maja) długo oczekiwane ustawy, które pozwolą rządowi na sprzedaż państwowych złóż w Tavan Tolgoi - największych na świecie zasobów węgla kamiennego.
Jak podaje The Wall Street Journal, nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. Zezwalają, by kompanie wydobywcze, które działają w Mongolii, były jednocześnie notowane na zagranicznych giełdach. Ma to być rozwiązanie ratujące wątłe finanse państwowej firmy Erdenes Tavan Tolgoi, która od lat oczekiwała podobnych ułatwień.
Mongolska kompania wydobywcza chce znaleźć długookresowego inwestora na wschodnią część swego projektu w Tavan Tolgoi o nazwie Tsankhi. Dotąd jednak brakowało na ten plan pieniędzy.
Węgiel koksujący na południu pustyni Gobi w zagłębiu Tavan Tolgoi wydobywa się od lat 60. XX w. Nadaje się on do wykorzystania przy produkcji stali. Jednakże w opinii zachodnich inwestorów zarząd państwowej spółki opisywany jest jako grupa nieudolnych biurokratów, którzy nie potrafią zrobić użytku ze złóż.
W styczniu pozbawiona pieniędzy firma mongolska zatrzymała całkowicie eksport do sąsiednich Chin, ale nadal szczyci się posiadaniem 7 mld t zasobów węgla, który chciałaby sprzedawać po zawyżonych cenach, które budzą sprzeciw kontrahentów.
W zeszłym roku Mongolia przerwała wszelkie rozmowy z zagranicznymi kompaniami górniczymi na temat rozwijania projektu Tsankhi, z którego można by uzyskać 1,2 mld t węgla.
Mongolska Narodowa Rada Bezpieczeństwa odrzuciła umowę zawartą z międzynarodowym konsorcjum złożonym z Peabody Energy z USA, chińskiej firmy Shenua oraz rosyjsko-mongolskiej spółki w dwa miesiące po tym, jak konsorcjum to oficjalnie ogłoszono zwycięzcą przetargu.
W styczniu dyrektor mongolskiej państwowej firmy ETT Batsuuri Yaichil powiedział agencji Reutera, że jego spółka ma poważne kłopoty finansowe oraz że Mongolia opóźni oczekiwane od dawna wejście na międzynarodową giełdę przedsiębiorstwa Erdenes Tavan Tolgoi aż do czasu poprawy koniunktury na rynkach, nie wcześniej niż w 2014 r.
Mongolia czyni ogromne wysiłki dyplomatyczne, by korzystnie sfinalizować sprawę Tavan Tolgoi. Oprócz zacieśniania więzów z Chinami, Mongołowie chcą wykorzystać projekt węglowy do długookresowego wzmocnienia swych stosunków politycznych i kulturalnych z Rosją. Jednocześnie starają się zachęcić do współpracy Amerykanów, którzy zapewniliby równowagę w Azji. Eksploatacja węgla w Mongolii jest zagrożeniem dla górnictwa w Australii i Nowej Zelandii, które obecnie zaopatrują rynki azjatyckie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.