Katowice: supercentrum najnowsze w Europie (GALERIA)

1368176480 centrum ctw katowice 06 gig

fot: Główny Instytut Górnictwa

Nowoczesne centrum badawcze czystych technologii węglowych zbudowano w Katowicach kosztem 162 mln zł

fot: Główny Instytut Górnictwa

Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG, Katowice Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG, Katowice Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG, Katowice

+4 Zobacz galerię

Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG, Katowice Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG, Katowice

Galeria
(7 zdjęć)

Ultranowoczesny budynek Centrum Czystych Technologii Węglowych w Katowicach zostanie uroczyście otwarty we wtorek (14 maja) przy Placu Gwarków podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- To największa inwestycja w infrastrukturę badwczą regionie. Powstał jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków, w którym badać będziemy nowe procesy i technologie wykorzystania węgla - mówi Sylwia Jarosławska-Sobór, rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa, który katowickie centrum zbudował za 162 mln zł dotacji Unii Europejskiej.

Inwestycję w badanie czystych technologii węglowych umieszczono na liście kluczowych projektów Programu Innowacyjna Gospodarka w naszym kraju.

Laboratoria i zaplecza mieszczą się na powierzchni 9 tys. m kw. a całość centrum podzielona została na trzy główne części: w nowym obiekcie na terenie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, w Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie oraz w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Naukowcy w katowickich laboratoriach poprowadzą interdyscyplinarne prace m.in. w zakresie własności ciał stałych, cieczy i gazów (w tym szczególnie paliw), energetyki, inżynierii procesowej oraz nanotechnologii. - Kontynuować będą badania nad minimalizacją skutków środowiskowych wykorzystania węgla, rozpoznania potencjału składowania dwutlenku węgla, oceny jakości paliw stałych, efektywności wytwarzania i użytkowania energii - dodaje Jarosławska-Sobór.

W mikołowskiej kopalni ulokowano funkcje technologiczne. Wybudowano tu poligon podziemny z georeaktorem do specjalistycznych pomiarów przy procesach zgazowania węgla. W części naziemnej kopalni Barbara zbudowano moduł oczyszczania i separacji gazów procesowych. W instalacji badać można metody usuwania dwutlenku węgla oraz produkcji wodoru.

- W Zabrzu natomiast wybudowane zostały instalacje technologiczne w skali PDU (Process Development Unit) oraz stanowiska badawcze w skali wielkolaboratoryjnej, m.in. do badań z zakresu zgazowania i oxy-spalania ciśnieniowego paliw stałych - mówi rzeczniczka GIG.

Nowy budynek CCTW w Katowicach zaprojektowano z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań architektonicznych i użytkowych. Jesto to tzw. inteligentny budynek, zarządzany przez system, który automatycznie utrzyma we wnętrzu optymalne dla laborantów temperatury, wilgotność i wentylację (m.in. z użyciem nowoczesnych laboratoryjnych wyciągów powietrznych i filtrów).

W galerii: budynek i wnętrza najnowocześniejszego w Europie Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG w Katowicach (zdjęcia: GIG)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.