Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Ruch Knurów zwiększy produkcję węgla koksowego
29 września 2020
Górnictwo będzie z nami zawsze
18 września 2020
Górnicy w Czechach obchodzili swoje święto
7 września 2020
Sytuacja górnictwa nie jest łatwa
4 września 2020
Solidarność to drugie imię Polski
3 września 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
8 listopada 2012 Portal gospodarka i ludzie : : autor: MD

JSW: strajku nie będzie, podpisano porozumienie

Stronie społecznej i zarządowi JSW w końcu udało się osiagnąć porozumienie
fot: Jarosław Galusek/ARC

Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl w Jastrzębskiej Spółce Węglowej strona społeczna podpisała w czwartek (8 listopada) porozumienie z zarządem. Tym samym zakończono wielomiesięczne negocjacje dotyczące podwyżek płac i umów dla nowo przyjmowanych pracowników. W przypadku braku porozumienia strona społeczna zapowiadała 48-godzinny strajk.

W zakresie płac porozumienie przewiduje wzrost wynagrodzenia od listopada o 3,4 proc. Ponadto za okres od stycznia do października pracownicy JSW dostaną premię. Zostanie ona wyliczona dla czterech grup zatrudnionych: pracowników dołowych, pracowników przeróbki, pozostałych pracowników powierzchni oraz zatrdnionych w administracji. Jej średnia wysokość to niecałe 2 tys. zł. Pierwotnie zarząd obstawał przy premii w wysokości 1 tys. zł, strona społeczna postulowała natomiast 2,5 tys. zł.

W kwestii umów dla nowo zatrudnionych pracowników strony ustaliły, że pracownicy z nowymi umowami po przepracowaniu 6 miesięcy bedą otrzymywać umowy na czas nieokreślony (dotychczas po półrocznej pracy pracownik otrzymywał umowę na 18 miesięcy - red.)

Ponadto pracowników z nowymi umowami będą obowiązywać takie same zasady pracy w soboty, niedziele i święta. Będą oni mogli także ubiegać się o barbórkę i czternastkę ale po przepracowaniu 6 miesięcy. Wysokość barbórki i czternastki będzie wyliczana proporcjonalnie do przepracowanych w spółce miesięcy w danym roku. System wyliczania dodatkowych wynagrodzeń będzie taki sam dla pracowników ze "starymi" i "nowymi" umowami.

W porozumieniu zapisano także przywrócenie Karty Górnika oraz dodatku za szkodliwe warunki pracy. Zmiany mają wejść w życie od 1 grudnia br.

- Nie jesteśmy w 100 procentach zadowoleni. Muszę jednak zaznaczyć, że gdyby zawsze w czasie spotkań z zarządem panowała taka atmosfera jak dzisiaj, to sprawnie udałoby się nam wspólnie stworzyć Jednolity Układ Zbiorowy Pracy - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW, który zaznaczył, że najważniejszym sukcesem strony społecznej jest to, że w spółce nie będzie łamane prawo pracy.

- Ważne jest także, to że daliśmy dziś zarządowi sygnał, że nie będzie przyzwolenia pracowników na prace w sobotę z tak zwanego "automatu". W tej kwestii można się porozumieć, ale trzeba brać pod uwagę takie rzeczy jak koniunktura lub dekoniunktura - stwierdził Brudziński, który dodał, że strona społeczna domagała się, by pracodawca wypłacił pracownikom pieniądze, które stracili z powodu innych zasad zatrudnienia. 

W tej kwestii związki i zarząd nie osiągnęły porozumienia, ale Brudziński podkreslił, że w momencie gdy ci pracownicy będą mieli już umowy czas nieokreślony, będą mogli indywidualnie występować do sądu w tej sprawie.

Podczas czwartkowych negocjacji ustalono również mechanizm wzrostu wynagrodzeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na następne 3 lata.

- Wynagrodzenia będą automatycznie rosły od stycznia o wskaźnik inflacji prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok. Natomiast jeżeli rzeczywista inflacja okaże się wyższa od przewidywanej a spółka będzie przynosić zyski, po trzecim kwartale różnica będzie wypłacana pracownikom w postaci jednorazowej premii - tłumaczy wiceszef Solidarności w JSW.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (41) pokaż wszystkie
 • Lemonka 14 listopada 2012 22:01:16
  Profile Avatar

  Zarząd JSW niepotrzebnie poszedł na kompromis. Firma , która debiutuje na giełdzie ugina się pod presją załogi, może realnie myśleć o giełdowej przyszłości. Prezes miał wyraźnie powiedzieć NIE. Pozdrawiam

 • Paweł JsW 14 listopada 2012 09:33:47
  Profile Avatar

  Ciekawe co wykombinują z tym nowym układem zbiorowym, i po co związki sie zgodziły na to żeby w wyjątkowych sytuacjach wprowadzic szescio dniowy tryb pracy cos mi tu smierdzi.

 • buuudryk 9 listopada 2012 21:02:59
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • Krzysiek 9 listopada 2012 19:13:06
  Profile Avatar

  Na Budryku najbardziej kompetentny do udzielania wszelakich odpowiedzi jest A Ciesielski z ZZG ps szczurek. Ten nestor związkowy sprawy dotyczące sporów, praw pracowniczych i związkowych ma w małym paluszku... Można dzwonić do niego do biura lub na komórkę słuchać jego mądrości jest nie lada rzadkością no chyba, że za konkurenta miałby Henika L. z Krupińskiego.

 • JSW 9 listopada 2012 15:28:50
  Profile Avatar

  "System wyliczania dodatkowych wynagrodzeń będzie taki sam dla pracowników ze "starymi" i "nowymi" umowami" W porozumieniu zapisano także przywrócenie Karty Górnika oraz dodatku za szkodliwe warunki pracy. Zmiany mają wejść w życie od 1 grudnia br. Mógłby ktoś ze związków potwierdzic ?? bo ja nie widziałem takiego zapisu w tym porozumieniu co jest na stronie solidarności.

 • kris 9 listopada 2012 14:43:43
  Profile Avatar

  INFORMACJA dla jj Więcej informacji maja o tym faceci pod krawatami, chociaż powinni razem z nami ryć pod ziemią.Odsyłam cie do nich, to znaczy do związków, bo to oni o tym będą musieli rozmawiac z zarzadem i z załogami. Wszystkiego dowiesz sie po barbórce. Ja sam widzałem tylko jedna kartke z analizami na zasadzie: przy jakim kryzysie należałoby wstrzymac wydobycie w Krupińskim i Jas-Mos. Wychodziło, ze jak powtórzy sie sytuacja sprzed ponad 2 lat, to wstrzymywać. Jak JSW kupi Knurów-szczygłowice od KW to tez z wstrzymywac wydobycie. Jak zarzad kupi Debieńsko, tez wstrzymywać. Po udanych zakupach trzeba będzie inwestowac, a nie utrzymywac kopanie z koszami wydobycia bardzo ponad 400 złotych za tonę. Górnicy z Krupińskiego i Jas-mos moga pracowac w innych kopalniach. wtedy nie bedzie sie przyjmowac nowych pracowników. Tyle o kartce, która czytałem. Zapytaj Heńka i andrzeja o reszte, oni maja o tym duzo kartek! trzymaj się. szcześć Boze jj

 • rtg 9 listopada 2012 14:21:38
  Profile Avatar

  Skąd wiadomo, że wraca dodatek szkodliwy ?? W porozumieniu nie widziałem, żeby coś pisało na ten temat.

 • maten 9 listopada 2012 14:13:27
  Profile Avatar

  Do goscia "Ryl" :-) Jezeli Donald dowali sie do nas to uwiez, ze wtedy my sie do niego dowalimy. Moim zdaniem juz ma dosc roboty teraz, zeby wytlumaczyc sie z "katastrofy" smoleńsk, za niedługo prawda wyjdzie na swiatlo dzienne i zobaczymy co z nim zrobia/zrobimy* 8) Co do podwyzki i premii jestem zadowolony..na swieta przydadza sie pieniadze:)

 • jj 9 listopada 2012 13:58:56
  Profile Avatar

  KRIS... nie ma mnie teraz i w najbliższym czasie nie będę w robocie. niestety nie dowiem się niczego i nie jestem w temacie! dawaj szczegóły!

 • Górnik 9 listopada 2012 13:47:04
  Profile Avatar

  Do "Lemonka" I Jo Gónik nie chca robić na takich jak ty co na tych kościach górników sie chce dorobić... nie pasuje ci coś to nie musisz inwestować w te akcje znajdą sie inni co im warunki będą odpowiadać. Nie każyd chce sie najeść tłustym mięsem znajdą się też tacy co narmalnie sie najedzą tyla w tymacie do ciebie...

 • kris 9 listopada 2012 13:36:17
  Profile Avatar

  ODPOWIADAM na pytanie jj Z Krupińskim chodzi o to, co jest napisane. O szczegóły pytać proszę Heńka. W sprawie Jas-Mos proszę pytać Andrzeja. Dzwonić do nich na komórki jak nie ma ich w siedzibach. Oni wiedza to powiedzą albo nie powiedzą, a potem będą udawać zaskoczonych!

 • Andrzej 9 listopada 2012 13:08:50
  Profile Avatar

  "strona społeczna domagała się, by pracodawca wypłacił pracownikom pieniądze, które stracili z powodu innych zasad zatrudnienia. W tej kwestii związki i zarząd nie osiągnęły porozumienia, ale Brudziński podkreślił, że w momencie gdy ci pracownicy będą mieli już umowy na czas nieokreślony, będą mogli indywidualnie występować do sądu w tej sprawie." Panie Brudziński, a kto tych pracowników będzie w sądzie reprezentował naprzeciw super-kancelarii prawnych wynajętych przez prezesa J Zagórowskiego???

 • jj 9 listopada 2012 13:04:29
  Profile Avatar

  o co chodzi z tym Krupińskim???

 • kris 9 listopada 2012 12:20:25
  Profile Avatar

  Krupiński do uśpienia. Jas-Mos do likwidacji. Heniek z Krupińskiego nie był widziany na dole od lat. Jemu juz dynda że kopalnie zamkna nawet na kilka lat. Ale wynegocjowali nasi przedstawiciele! O w morde ich skrobana mać!

 • Zdzichu Gawron 9 listopada 2012 07:31:55
  Profile Avatar

  Lepiej późno niż później. Ale dobrze, że udało się zmiękczyć P. Prezesa. Może teraz czas na JUZP.

 • Lemonka 9 listopada 2012 01:21:28
  Profile Avatar

  Górnik zawsze idzie na łatwiznę zastrajkuje bo ma taki kaprys. Mam nadzieję, że ktoś zburzy ten komunistyczny pomnik, który muszę utrzymywać z mojej kieszeni. Byłam przekonana, że zarząd JSW jest radykalny i nie pójdzie na kompromis rozkapryszonym górnikom. Szanujący się akcjonariusz nie będzie zainteresowany inwestycjami z takiej spółce. A górnikowi jak nie odpowiada płaca to może zmienić pracę. Nikt nikomu nie każe być górnikiem. Pozdrawiam

 • DaViD PN. 8 listopada 2012 21:27:05
  Profile Avatar

  Ciekawe czy stawki się zmienią? czy zostaną jednak stare umowy...

 • kwk pniowek 8 listopada 2012 21:06:14
  Profile Avatar

  Msz_Nowy braknie Ci miesiac do 14 ;/

 • Ryl 8 listopada 2012 21:00:36
  Profile Avatar

  Teraz tylko czekać az w mediach bedą trąbić że górnicy znowu dostali podwyżki : ) Teraz czekać aż Donald dobierze sie nam do dupy :)

 • alek 8 listopada 2012 20:48:20
  Profile Avatar

  jarek z . podpisał porozumienie bo jak by był strajk to nie dostał by premii na koniec roku. taka jest prawda koledzy

 • fernando 8 listopada 2012 20:45:59
  Profile Avatar

  Garcia jak jeszcze raz pojedziesz tak wolno ze 401 na wyjazd to będziesz jeździł ale fadromą na zwałach ha ha ha

 • seat ibiza 8 listopada 2012 20:07:56
  Profile Avatar

  budryk to dno tylko walczyc nie potrafi dostali sie do jsw za lizanie dupy i tyle brawo zwiazki liczymy na was i za wami idziemy JSW górom

 • JSW 8 listopada 2012 19:46:34
  Profile Avatar

  Gościu strajkowałeś ale 4 lata temu o całkiem inną sprawę także nie myl faktów. Teraz na budryku strajkowały 52 osoby -śmiech na sali .

 • RYL G-2 KWK BUDRYK 8 listopada 2012 19:44:44
  Profile Avatar

  gościu jo 60dni strajkowoł bez przerwy tyś wyszedł roz na dwugodzinny strajk i myślisz żeś je dupny tyś może jest dupny ale debil !! budryk akurat wie co to jest strajk !!

 • JSW 8 listopada 2012 19:32:01
  Profile Avatar

  Budryk nie dostanie bo nie strajkowal

 • ogen 8 listopada 2012 19:30:36
  Profile Avatar

  tomtom ty sie ciesz ze mosz robota!! przyjdzie jakies nowoprzyjety i se mysli pana boga za nogi chycił ty sie musisz wykazac ze cos robisz a nie słonecznik dłubać i narzekać !!

 • Tomtom 8 listopada 2012 19:27:33
  Profile Avatar

  A co z moimi przepracowanymi miesiącami za marne grosze?? Wrócą coś kasy za te obniżone stawki na których jechałem przez pół roku?? Długi muszę spłacić!!!!

 • RYL G-2 KWK BUDRYK 8 listopada 2012 19:23:38
  Profile Avatar

  gorole hanysy i werbusy nie wiecie kiedy bydzie wypłata tej premi jednorazowej ?

 • Msz_Nowy 8 listopada 2012 19:23:27
  Profile Avatar

  Chłopaki, 14tka kiedy jest wypłacana ?? zatrudniłem się na Pniówek pod koniec Lipca, nie wiem czy sie załapie, z góry dziękuję za odpowiedź :)

 • do król węgla 8 listopada 2012 19:22:12
  Profile Avatar

  I co babki w biurowcach dalej będą paski ręcznie liczyc ?? a pracowników co roku będzie więcej. Może będzie z przeliczników jak związki chciały nadpłaty za stosowanie innych umów jakby były taryfikatory to o jaką nadpłatę by chodziło jak z taryfikatora byłeś płacony ?

 • gornik z khw 8 listopada 2012 19:11:36
  Profile Avatar

  Panowie z jsw nie przesadzajcie....co nie wywalczycie to jest zle. Zarobki wieksze, premie, jakies nagrody z zyskow itp. U nas w khw zyskow nie placa od trzech lat, zarobki uwalaja, premie rowniez.

 • KROL WEGLA 8 listopada 2012 18:54:37
  Profile Avatar

  Podejrzewam że stawki będą te co były a do tego poprostu zostaną doliczone szkodliwe (którego nie było) + jakiś tam grosz z karty górnika. Jedynie co mnie ciekawi jeśli chodzi o ten węgiel... jednorazowo czy do wypłaty

 • tfr 8 listopada 2012 18:51:00
  Profile Avatar

  No właśnie też mnie ciekawi jak będzie z szychtami ?? Bo babki z biurowca liczą nasze paski na kalkulatorach bo nie ma do nich programu. Więc będą przeliczniki normalnie czy dalej te śmieszne stawki ?

 • red 8 listopada 2012 18:29:30
  Profile Avatar

  Panowie a nie wiecie jak będzie z szychtami ?? dalej będą z tego śmiesznego taryfikatora czyli obojętnie co robisz 2 dniówki do wyboru ?? czy będą normalnie przeliczniki z jak mają wszyscy ?? I co z węglem można go wziąśc jednorazowo jak będą umowy na stałe czy będzie tylko do wypłaty ?? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • mario 8 listopada 2012 18:28:26
  Profile Avatar

  A i jeszcze pozdrawiam strajkowych urlopowiczów, pewnie teraz wszyscy ustawią się pierwsi po podwyżki i premie.

 • mario 8 listopada 2012 18:19:59
  Profile Avatar

  Kto na tym wyszedł najlepiej to wszyscy dobrze wiemy. My fizole i tak zawsze jesteśmy na końcu listy płac.

 • waldus 8 listopada 2012 18:14:34
  Profile Avatar

  Ale załoga została spuszczona! Ja mam dość. Ciekawe, czy na masówkach powiedzą, jaką podwyżkę mamy w skali roku? Ale jak się ma takich liderów jak Heniek z Krupińskiego, to tak jest. Dobrze, że Jarek albo sprzeda Krupińskiego, albo go na jakis czas zamknie. Bardzo dobrze, bo wtedy wykurzy się zakały!

 • marekos 8 listopada 2012 18:13:31
  Profile Avatar

  koniec tasiemca pt niekończące sie rozmowy ostatniej szansy !!!! Uznanie dla ludzi ze Związkow za upór i dążenie do celu, za walke dla naszego ogólnego dobra Szcześć boze

 • maszyniok 8 listopada 2012 18:04:56
  Profile Avatar

  Jeszcze Kadafiego trzeba dojechac maszynioki wiedza o kogo chodzi

 • goten 8 listopada 2012 18:04:38
  Profile Avatar

  lepszy rydz niż nic;] ale ogólnie jako pracownik jestem zadowolony ponieważ wiem, że więcej byśmy nie "wytargali" od tego pana.

 • maszyniok 8 listopada 2012 18:00:55
  Profile Avatar

  Nareszcie Zagórowski pękł ale nie miał większych szans wystraszył się strajku dobra nasza Panie Romku "SOLIDARNOŚĆ"

 • DOHHJ
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jak będzie wyglądał harmonogram wygaszania kopalń?
25 września 2020
12885
Górnicy będą mieli gwarancję pracy do emerytury
25 września 2020
8450
Górnictwo węglowe w Polsce skończy się w 2049 roku
25 września 2020
7711
W ciągu jednego dnia zlikwidowaliśmy polskie górnictwo
25 września 2020
7413
Ruch Knurów zwiększy produkcję węgla koksowego
29 września 2020
6028
Takie porozumienie podpisała strona rządowa i MKPS
25 września 2020
5756
Model niemiecki? „Górnicy nie wytrzymają ataku społecznego”
24 września 2020
4702
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu