Od 1 października prof. Bolesław Krupiński ma swoją Izbę Pamięci w - należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej - kopalni jego imienia. Powstała z inicjatywy i staraniem Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego, acz w jej urządzenie było również zaangażowane kierownictwo spółki i kopalni Krupiński oraz rybnickiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
Impulsem do otwarcia Izby była zbliżająca się 40. rocznica śmierci Profesora. Bolesław Krupiński urodził się w Woronczynie na Wołyniu 15 marca 1893 r. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie górnictwa, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Śląskiej. Z górnictwem związał się rozpoczynając studia w Instytucie Górniczym im. Katarzyny Wielkiej w Petersburgu. Obok pracy naukowej i dydaktycznej był także m. in. dyrektorem technicznym Centralnego Zarządu Przemysłu, wiceministrem górnictwa i przewodniczącym Państwowej Rady Górnictwa. Odznaczony wieloma najwyższymi państwowymi odznaczeniami. W swoich pracach naukowych i publikacjach koncentrował się głównie na zagadnieniach projektowania i budowy kopalń oraz zasadach eksploatacji pod terenami zurbanizowanymi. Pod jego auspicjami powstała m. in. koncepcja zagospodarowania lubińsko-głogowskiego okręgu miedziowego. Zmarł 24 października 1972 r.
Uroczystość otwarcia Izby Pamięci była sposobną okazją do przypomnienia biografii wielkiego górnika i Polaka. Tym bardziej, że w gronie jej uczestników - obok tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do urządzenia placówki - byli m.in. autorzy kolejnej edycji Pocztu Gwarków Śląskich pt. "Gwarek Profesor Bolesław Krupiński". O naukowym i organizacyjnym dorobku Profesora zaświadcza, oczywiście, większość zgromadzonych w Izbie pamiątek oraz multimedialna prezentacja. Swoistą pałeczkę w górniczej sztafecie pokoleń będzie zapewne symbolizowała laska prof. Bolesława Krupińskiego. Interesujący i osobisty rekwizyt przekazał do zbiorów Izby Pamięci prof. Andrzej Lisowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zasadnicza Szkoła Górnicza KWK Jastrzębie nosiła im W Budryka Myślę ,że zostały pamiątki po patronie i można wzbogacić izbę.