Negocjacje: bez rozmów o emeryturach górniczych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Bogusław Ziętek uważa, że za dezinformacją ws. emerytur górniczych stoi rząd

fot: Andrzej Bęben/ARC

W czwartek 14 marca planowane są w Katowicach rozmowy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego i strony rządowej. Wbrew temu, co od czasu do czasu, przewija się przez mainstream-owe media, nie będzie jakichkolwiek rozmów o emeryturach górniczych.

- Nie ma i nie było rozmów o emeryturach górniczych! - stanowczo podkreśla Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Są tylko konsultacje w resorcie pracy. Górnicze związki zawodowe wyraziły swój pogląd w tej sprawie: nie ma jakiejkolwiek potrzeby, by zmieniać ustawę z 2005 r.

Bogusław Ziętek, szef Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 rozbieżności w informacji o tym, że rząd raz jest za zmianą systemu emerytalnego, a kiedy indziej w eter idą wiadomości, że zmian nie będzie, komentuje tak:

- Gdy rząd nie ma co do powiedzenia społeczeństwu, to mówi o potrzebie zmian systemu emerytur górniczych. Chce społeczeństwu przedstawić MKPS, jako ten, który chce rozmawiać tylko emeryturach górniczych.

- A tymczasem rozmawiamy o emeryturach, ale pomostowych, podkreślam: pomostowych - dodaje Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.