Nauka: wielkopowierzchniowy grafen pomoże biomedycynie

fot: ARC

Grafen to forma węgla alotropolowego...

fot: ARC

Spółka Nano Carbon poinformowała w środę (4 stycznia) o wprowadzeniu na rynek wyprodukowanych w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkuszy grafenu wielkopowierzchniowego o rozmiarach 50 x 50 cm. Znajdzie on zastosowanie m.in. w biomedycynie.

- Do tej pory sprzedawaliśmy grafen w arkuszach o rozmiarach 30 x 30 cm. Ciągłe doskonalenie technologii wytwarzania sprawia, że możemy naszym odbiorcom zaoferować większe rozmiary arkuszy - powiedział prezes Nano Carbon Jacek Augustyn. Jak napisała firma w komunikacie, grafen produkowany w ITME wyróżnia się gładką i równą powierzchnią, dzięki czemu ma lepsze właściwości i więcej zastosowań niż grafen płatkowy.

Nano Carbon zwraca uwagę na możliwości wykorzystania grafenu z ITME w biomedycynie. Ta dyscyplina nauki wymaga grafenu idealnie równego i przylegającego do materiału, na który jest nakładany.

"We Wrocławiu prowadzone są badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych (przypominających sprężyny rusztowaniach ze stali lub stopu chromowo-kobaltowego, umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego podczas zabiegu angioplastyki, czyli poszerzania naczyń krwionośnych zwężonych lub zamkniętych z powodu choroby - przyp. PAP). Dodatek grafenu może spowodować, że urządzenia medyczne takie jak stenty, sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące będą lepiej tolerowane przez organizm" - czytamy w komunikacie.

Zespołem naukowców pracujących nad zastosowaniem grafenu w urządzeniach medycznych kierują: dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Wiesław Stręk z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.

- Technologia otrzymywania grafenu, którą ITME wykorzystuje do produkcji wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można grafen przenieść na inny materiał. To nie jest prosta metoda wytwarzania, gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia, ale dzięki temu mamy najczystszy grafen na świecie - podkreślił Augustyn.

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych.

ITME i Nano Carbon wchodzą w skład powołanej 15 czerwca 2016 r. inicjatywy Graphene in Poland, powołanej przez polskie środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym w celu komercyjnego wykorzystania polskich osiągnięć naukowych. Należą do niej również Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, oraz firmy Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.