Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.50 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.20%)

Ropa naftowa

99.27 USD (+5.01%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.49%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.50 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.20%)

Ropa naftowa

99.27 USD (+5.01%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.49%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Nauka: uprawnienia dla laboratorium spółki Rudopol-OPA

fot: Andrzej Bęben/ARC

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nowe Laboratorium Badań Nieniszczących Spółki Rudpol-OPA uzyskało świadectwo podwykonawcy Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie wykonywania badań laboratoryjnych metodą wizualną, ultradźwiękową, penetracyjną i magnetyczno-proszkową.

Jednocześnie spółce Rudpol-OPA decyzją prezesa Wyższego Urzędu Górniczego nadane zostały uprawnienia rzeczoznawcy ds. ruchu zakładu górniczego w grupach II, III i VI. Dzięki nowemu laboratorium, w którym będą wykonywane badania nieniszczące elementów układów napędowych, naczyń wyciągowych, zawieszeń naczyń wyciągowych, kół linowych, tarcz pędnych, osi kół linowych, spółka będzie samodzielnie realizować zadania wynikające z nadanych uprawnień rzeczoznawcy.

Ponadto laboratorium może prowadzić badania nieniszczące wszędzie tam, gdzie wymagają tego przepisy i normy - badając m.in. odkuwki, odlewy i wyroby spawane, podzespoły sprężarek i turbin, itp. Laboratorium wyposażono w najnowocześniejsze dostępne na rynku urządzenia, a wśród nich: defektoskop magnetyczny prądowy, defektoskop magnetyczny strumieniowy oraz defektoskop ultradźwiękowy. Firma zatrudnia pracowników posiadających certyfikaty II stopnia na badania metodą magnetyczną, penetracyjną i wizualną, oraz III stopnia metodą ultradźwiękową, w obszarze regulowanym prawnie dyrektywą europejską 97/23/WE, co pozwala jej prowadzić badania nieniszczące elementów maszyn i urządzeń na etapie wytwarzania, jak również w trakcie ich eksploatacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.