Nauka: rusza konkurs w ramach programu Inteligentny Rozwój

fot: ARC

Unijne fundusze regionalne wspierają pierwszą farmę wiatrową w Polsce

fot: ARC

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi 2 kwietnia pierwszy konkurs na dofinansowanie unijne z programu "Inteligentny Rozwój" - poinformowała szefowa MIR Maria Wasiak. Małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o wsparcie od 4 maja do 31 grudnia br.

Jak powiedziała minister infrastruktury i rozwoju, budżet konkursu sięga 1,6 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa na realizację badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych, których celem jest opracowanie nowych lub istotnie ulepszonych rozwiązań. Badania te mają pomóc przedsiębiorcom dojść do etapu, w którym będzie można je skomercjalizować.

Zapowiedziała, że w kwietniu zostaną jeszcze ogłoszone dwa konkursy w ramach programu "Inteligentny Rozwój", a kolejne będą uruchamiane w następnych miesiącach.

We wtorek (10 marca) Komitet Monitorujący przyjął kryteria wyboru projektów dla części programu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to jedna z instytucji odpowiadających za organizowanie konkursów, wyłanianie projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z programu "Inteligentny Rozwój".

"Inteligentny Rozwój" to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020 i największy w Unii Europejskiej, finansujący z polityki spójności badania, rozwój oraz innowacje.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. "Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu na lata 2007-2013.

Budżet programu "Inteligentny Rozwój" sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.