Nauka: otwarcie Śląskiego Centrum Radiometrii (GALERIA)

fot: Jerzy Chromik/ARC

fot: Jerzy Chromik/ARC

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

W piątek (7 września) w Głównym Instytucie Górnictwa zostało otwarte Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej. Wraz z dyrektorem naczelnym GIG prof. Józefem Dubińskim ceremonii przecięcia wstęgi przed wejściem do nowego obiektu badawczego dopełnili wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i prezydent Katowic Piotr Uszok.

Z telebimu gratulacje z okazji kolejnej inwestycji oraz radość, że na Śląsku powstało wyposażone w unikalną aparaturę centrum, predestynujące Instytut do uczestnictwa w polskim programie energetyki nuklearnej, przekazał zgromadzonym prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Wśród gości uroczystości byli przedstawiciele wszystkich krajowych instytucji i jednostek naukowych merytorycznie związanych z problematyką radiometrii.

ŚCRŚ powstało nakładem przeszło 11 mln złotych. W zasadniczym fragmencie - zaznaczył prof. Dubiński - inwestycja została sfinansowana ze środków własnych GIG. Nieco ponad 6,8 mln złotych, obróconych głównie na zakupy najnowocześniejszej z dostępnej na światowym rynku aparatury badawczej, pochodziło natomiast z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W scenariuszu dzisiejszej uroczystości było jednocześnie nadanie ŚCRŚ imienia Marii Göppert-Mayer, urodzonej w 1906 r. w Katowicach laureatki nagrody Nobla. Sylwetkę i biografię uczonej oraz jej fascynujący dorobek w dziedzinach matematyki, fizyki i mechaniki kwantowej przedstawił prof. Józef Dubiński. Przypomniał, że w 1963 r. Komitet Nagrody Nobla przyznał jej tę najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie fizyki za "Odkrycie związane z powłokowym modelem jąder atomowych".

Badania promieniotwórczości i związanych z nią zagadnień nie są w Głównym Instytucie Górnictwa niczym nowym. Od 30 lat prowadziło je tutejsze laboratorium. Do jego priorytetowych obszarów badawczych oraz praktycznych wdrożeń - jak przypomniała prof. Małgorzata Wysocka - należały dotąd ochrona radiologiczna w podziemnych zakładach górniczych oraz monitoring skażeń radiacyjnych środowiska, powodowanych działalnością wydobywczą, ale także wykrywanie skażeń w sytuacjach awaryjnych. Laboratorium prowadziło m. in. kontrolę osób, powracających z Japonii po awarii w elektrowni atomowej w Fukuszimie, a wiele lat wcześniej - badanie skażenia żywności po katastrofie elektrowni w Czarnobylu.

- Dzięki temu, co mamy dziś, dysponujemy wszystkimi podstawowymi technikami pomiarowymi. Jesteśmy przygotowani do kompleksowego monitoringu skażeń promieniotwórczych zarówno w sytuacjach normalnych, jak i awaryjnych. Możemy również uczestniczyć w badaniach w zakresie radioekologii - akcentowała niektóre z nowych możliwości Centrum kierująca nim prof. Małgorzata Wysocka.

Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej zajmuje się badaniami promieniotwórczości naturalnej oraz skażeń promieniotwórczych w środowisku pracy, domach mieszkalnych i środowisku naturalnym. Są w nim prowadzone prace naukowe i badania związane między innymi ze stężeniem izotopów promieniotwórczych, dawkami promieniowania jonizującego, badania radonu i aerozoli atmosferycznych.

Na potencjalne kierunki wykorzystania ŚCRŚ w europejskiej i polskiej nauce oraz gospodarce wskazywał następnie prof. Bogusław Michalik. Należy do nich m. in. rozwój ochrony radiologicznej w gałęziach przemysłu związanych z występowaniem podwyższonej naturalnej promieniotwórczości. W kontekście polskich przygotowań do rozwoju energetyki jądrowej prof. Michalik zwrócił uwagę, że Centrum GIG jest obecnie predestynowane do uczestnictwa w projektowaniu - a w perspektywie: nadzoru - docelowych składowisk wypalonego paliwa jądrowego. Wskazywał na inne również możliwości wykorzystywania potencjału nowego obiektu badawczego GIG w energetyce jądrowej. Metody izotopowe mogą być również stosowane w badaniach geologicznych, w tym w poszukiwaniu gazu łupkowego.

W galerii: Otwarcie Śląskiego Centrum Radiometrii. Katowice, 7 września 2012 r. (zdjęcia: Jerzy Chromik - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.